Cilt Bakımı ve Saç Güzelliği İçin Doğal Tarif: Yumurta Akı Maskesi

Cildinizdeki tıkanmış gözeneklerden ve ölü hücrelerden şikayetçi misiniz? Sivilce problemleriniz, siyah noktalarınız ya da cilt lekeleriniz kafanıza mı takılıyor?

Cildinizdeki tıkanmış gözeneklerden ve ölü hücrelerden şikayetçi misiniz? Sivilce problemleriniz, siyah noktalarınız ya da cilt lekeleriniz kafanıza mı takılıyor? Peki ya yağlı saçlar? Merak etmeyin, bu tür sorunlar neredeyse tüm kadınların başını ağrıtıyor ve bunlardan rahatsız olmayan kadınlar da yok denecek kadar az. Sivilce ve aknelerden, gözeneklerinizdeki fazla yağdan arınarak daha pürüzsüz, daha parlak ve daha sağlıklı görünmek istemek elbette ki hakkınız. Üstelik bunun için yan etkileri bilinmeyen kimyasal malzemelere yüzlerce lira harcamaya da gerek yok.

Yumurta akı, pişmiş ya da çiğ yumurtayı çevreleyen sulu berrak kısımdır. Yumurta akının içerisinde bulunan yüksek protein ve kalsiyum ise cildinizin nemlenmesine ve canlanmasına yardımcı olur. Yumurta akının cilde iyi geldiği çok eski zamanlardan beri biliniyor. Mısır, Çin ve Arap Yarımadası gibi çok eski uygarlıklarda da kullanılan yumurta akı, sadece cilde faydaları ile değil saç bakımı konusunda da gözle görülür sonuçlar veriyor. Yumurta akı çok yönlüdür. Maskelerde tek başına kullanabilirsiniz ya da güzel ve parlak bir ten için başka doğal bileşenlerle de karıştırabilirsiniz.

Hassas ciltler, yağlı ciltler, karma ciltler ve akne eğilimli ciltler için farklı türde ev yapımı maskeler deneyebilirsiniz. Yumurta akı maskesi faydaları nelerdir? Yumurta akı maskesi nasıl yapılır? Saça yumurta akı maskesi olur mu? gibi şeyleri merak ediyorsanız incelememizi okuyun ve evinizde uygulayabileceğiniz oldukça kolay yöntemlerle yumurta akının faydalarını keşfedin.

Yumurta Akı Maskesi İçin Gerekli Olan Malzemeler

  • 1 adet yumurtanın beyazı
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Yumurta Akı Maskesi Nasıl Yapılır?

1 adet yumurtayı kırarak sarısıyla beyazını ayırın. Bir kase içinde yumurta beyazını iyice çırparak köpük kıvamını almasını sağlayın. Ardından bütün malzemeleri bir kase içerisine alarak karıştırın. Devamında karışımı önceden temizlemiş olduunuz yüzünüze yavaşça sürün. Yüzünüze sürerken göz ve dudak çevresine sürmemeye dikkat edin. Ortalama 15-16 dakika kadar cildinizde kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra cildinizi ılık suyla bolca durulayın. Eğer cildinizde aşırı bir kuruma meydana gelirse maskenin ardından nemlendirici bir krem sürün. Yumurta akı maskesini haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz ancak cildinizde döküntü, kaşıntı gibi şeyler meydana gelirse ihmalkar davranmayın.

Not: Maskeyi kullanmadan önce yumurta akını elinizin üst kısmında küçük bir alana sürerek deneyebilirsiniz ve herhangi bir alerjik reaksiyona sebebiyet verip vermediğini test edebilirsiniz. Cilde maske yaparken cilt türünü bilmek oldukça yararlıdır. Her karışım her cilde iyi gelmez ve yumurta bazı insanlarda cilt tahrişine, kızarıklığına neden olan bir alerjiye yol açabilir. Maskeyi uyguladıktan sonra ciltte bir rahatsızlık hissediyorsanız kullanmayın ve böylesi bir durumla karşılaşırsanız bir uzmana danışın.

Yumurta Akı Maskesi Faydaları

Ciltteki Gözenekleri Küçültür

Genişlemiş gözenekler kiri, yağı ve ölü hücreleri toplayan bir kanal gibidir. Sivilce ve siyah nokta için zemin hazırlar. Yumurta akında bulunan amino asitler ve enzimler ise cildin gözeneklerini dolduran folikülleri küçülten dolgu maddesi işlevi görerek doku ve cilt kalitesini yükseltir. Bu sayede gözenekleriniz küçülür, sivilce ve siyah nokta oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Cildi Sıkılaştırır

Cilt yüzeyinde biriken ölü cilt hücrelerini temizlemek sadece cildin daha sıkı ve sağlıklı görünmesini sağlamaz aynı zamanda sivilce ve akne oluşumunu da engeller.

Ciltteki Fazla Yağı Alır

Gün boyunca yüzünüzde kir ve yağ birikir. Yüzünüz düzgün temizlenmezse, bu kir ve yağ sivilce, siyah nokta ve lekelere neden olur. Yumurta akı maskesi, doğal kurutma özelliği sayesinde yağlı ciltler üzerinde çok etkilidir. Cilde uygulandığında fazla yağı emer ve sivilce, leke izlerinin azalmasına yardımcı olur.

Kırışıklıkları Azaltır

Yumurta akı maskesi kırışıklıkları azaltarak, cildinizin sıkılaşmasına yardımcı olur ve cildinizi korur. Pürüzsüz ve yumuşak bir cilde kavuşmak için yumurta akı maskesi kullanabilirsiniz.

Güneş Yanıklarına Karşı Korur

Yumurta akı maskesi ayrıca cildi güneş yanıklarından, alerjik reaksiyonlardan ve kabarcıklardan korunmasını sağlayan koruyucu bir tabaka oluşturur.

Hasar Görmüş Saçlar İçin Saç Maskesi

Çevre kirliliği, boyalardaki kimyasal ürünler, saç düzleştirici veya saç kurutma makinesi kullanmak saçlarımıza çok zarar veren şeylerdendir. Yumurtaların içeriğinde bolca protein, sülfür ve biyotin bulunur ve B5, B12, A, D, E gibi çeşitli vitaminlerin yanı sıra selenyum, demir, iyot, folik asit, kolin gibi mineraller açısından da oldukça zengindir. Bu yüzden insanlar güvenli, basit ve fiyat açısından da cazip olduğu için çok eski zamanlardan beri saç bakımında yumurta kullanırlar. Aynı zamanda yumurta diğer kimyasal saç bakım maskelerinde olduğu gibi bir yan etkiye de sahip değildir. Yumurta beyazı, özellikle yağlı saçlar için faydalı olsa da, normal veya kuru saç sorunları için de çok sayıda fayda içerir.

Bu maddeler besin olarak tüketildiklerinde veya maske olarak uygulandıklarında saçın parlak, kalın ve sağlıklı olmasını sağlarlar.

Saç için uygulanan yumurta maskelerinin çeşitli türleri vardır. Normal saçlar için yumurtanın tamamını, kuru saçlar için sadece sarısını, yağlı saçlar için ise sadece beyazını kullanabilirsiniz. En basit maske yöntemi olarak bir veya iki yumurtayı çırpın. Temiz ve kuru olacak şekilde saç diplerine kadar iyice uygulayın. Suyla durulamadan önce 20 dakika kadar bekleyin. Saç maskesini duruladıktan sonra ise saçlarınızı şampuanlayıp, güzelce yıkayın.

Önemli Bir Hatırlatma: Yumurta içeren saç maskelerini durulamak için asla sıcak su kullanmayın. Sıcak su yumurtanın saçınızdan çıkmasını zorlaştırabilir. Ayrıca uyguladığınız maskenin gözleriniz, burnunuz ve ağzınız ile temas etmemesine özellikle dikkat edin. Yumurta beyazının içinde enfeksiyona neden olabilen bazı bakterilerin bulunduğu biliniyor. Yaptığınız saç bakımı sonrasında ise ellerinizi mutlaka doğru bir şekilde yıkayın.

No more pages to load

No more pages to load