Cilt Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cilt Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler? Cilt Bakımı Hakkında Tüm Merak Edilenler. Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakımı.

Günümüzde güzellik kavramı değişmiş olup. Artık yüz güzelliği dendiğinde temiz,yumuşak ve parlak görünümlü bir cilt akla gelmektedir.Normal sağlıklı bir ciltte, olması gereken canlı, parlak ve elastik görünümünü korumak amacıyla cilt temizliği ve bakımının düzenli aralıklarla uygulanması gerekmektedir. Cilt üzerinde biriken ölü tabakayı temizleyerek cildi yenilemek, komedonlardan arındırarak, sivilcelerin oluşumunu engellemek ve daha da önemlisi, cilt esnekliğini ve gençliğini devam ettirmek için profesyonel ürünlerle işin uzmanı tarafından uygulanan ve cildin ihtiyacına uygun derinlemesine bakım işlemidir.

Cilt Bakımı Hakkında Tüm Merak Edilenler

 Cilt bakımı ile ilgili bilinmesi gereken en önemli cildin sağlığı için yapılması gerektiğidir. Çoğu kişi bir kerelik bir işlem olarak görür fakat cilt bakımı düzenli yapıldığı zaman fayda sağlar.Cilt bakımı periyodik bir işlemdir.Düzenliliği şart olan cilt bakımında cildin alışıp alışmaması gibi bir durum söz konusu değildir,çünkü cilt bakımında amaç cildin derinlemesine temizliğidir.Nasıl ki vücut temizliği sağlık içinse cilt temizliği de aynı amaç için yapılır.Diğer bir korkulan durum ise cildin cilt bakımı sonrası daha kötü olması,sivilce oluşması,siyah nokta artışı,hassasiyet meydana gelmesidir.

Cilt bakımı yaptırdığınızda cildinizde sivilce ve siyah nokta oluşumu azalır,temiz bir cilt sağlıklı ve güçlüdür.Hassasiyet ise ancak yanlış ürün kullanımı sonucu oluşabilmektedir,bunun önüne ise eğitimli uzman ellere kendinizi bırakarak geçebilirsiniz.Ciltte çok hafif geçici kızarıklık(özellikle yanak bölgesinde ) işlem yapıldığı için olabilmektedir.Bakım sonrası cildinizde kuruluk yada yağlanma olmadan bir sonraki bakıma kadar nefes alan temiz cilde sahip olursunuz. Uzman ellerde yapılan cilt bakımı yaşam kalitenizi olumlu etkiler.Düzenli yapılan cilt bakımı ile ışıldayın:)

Cilt Bakımı

Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakımı

Cilt tipleri bazı başlıklar altında kategorilendirilir. Bunlar; kuru cilt, yağlı cilt, karma cilt, normal cilt,hassas cilt,olgun cilt şeklindedir. Cilt tipleri kişiden kişiye farklılık  göstermektedir.  Cilt tipleri farklılık gösterdiği gibi , her cilt tipine uygun günlük temizlik ve bakım yolları ve ürünleri de farklılık göstermektedir. Kişinin kendine uygun olan cilt temizliğini yapabilmesi için önce cilt tipini belirlemesi ve belirlediği cilt tipine uygun ürünleri kullanması gerekmektedir. .Cilt tiplerinin özelliklerini şu şekilde açıklayabiliriz.

* KURU CİLT: Kuru cilt kendini kolayca belli eden bir yapıya sahiptir. Çünkü pul pul dökülme ya da yer yer soyulmaların gözlemlendiği bir cilttir. Kuru ciltlerde yağ yani sebum oranı azdır. Kuru ciltler nem eksikliğinden dolayı donuk ve solgun görünürler. İnce kırışıklıkların diğer cilt tiplerine göre oluşması daha kolaydır. Bu cilt tipinin iyi nemlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü neme en çok ihtiyaç duyan cilt tipidir.

* YAĞLI CİLT: Yağlı ciltler genelde yağdan dolayı parlak görünen ciltlerdir. Akne,siyah nokta ve sivilce sorununun en çok kendini gösterdiği cilt tipidir. Yağlı ciltlerde gözenekler  geniştir. Uygun ürün ve cilt bakımıyla sorunları minimuma indirmek mümkündür.

* NORMAL CİLT: Cilt tipleri arasında en sorunsuz cilt normal cilttir. Kuruluk ve yağlanma gibi problemlerle karşılaşılmayan bir cilt tipidir. Gergin ve sağlıklı ciltlerdir. Fakat yine de cilt bakımının  aksatılmadan yapılması gerekmektedir.

* KARMA CİLT: karma ciltler hem yağlı, hem de kuru ciltlerin özelliğini barındıran ciltlerdir. Genelde T bölgesi denilen burun ve alın bölgesinin yağlı olduğu, diğer bölgelerin ise normal ya da kuru özellik gösterdiği ciltlerdir. Yüzün bu özellikleri dikkate alınarak cilt bakımı yapmak gerekmektedir.

* HASSAS CİLT: Hassas ciltler kolayca tahriş olabilen, kızaran ciltlerdir. Kaşınma ve yanma problemleri ile karşılaşılabilir. Bu ciltlerin bakımı hassas ciltlere özel ürünlerle yapılmalıdır.

* OLGUN CİLT: İlerleyen yaş ile hücre yenilenmesinin yavaşlaması ile ortaya çıkan cilt tipidir. Ayrıca yağ salgısıda yavaşladığından ciltte derin kırışıklıklar gozlenir.Cilt bakımında destekleyici ürünler kullanılmalıdır.

Cilt Bakımı

Cilt Analizi

Cilt tipleri  basit bir yöntemle belirlenebilir. Parmaklar yardımıyla cilde hafifçe bastırmaktır. Bunun öncesinde cilt yıkanmış, temizlenmiş ve kurulanmış olmalıdır. Eğer elde yağlı bir his kalıyorsa yağlı cilde sahip olunduğu anlamına gelmektedir. Eğer yağlı bir his yoksa normal cilt, kuru ve nemsiz hissettiriyorsa kuru cilde sahip olunduğunu göstermektedir Hangi cilt tipine sahip olunursa olunsun cildin iyi temizlenip her gün nemlendirilmesi gerekmektedir.Cilt bakımıyla daha sağlıklı ve iyi görünen bir cilde sahip olmak mümkün.

Cildi Olumsuz Etkileyen Unsurlar

Cilt güneş ışınları, olumsuz çevre koşulları, uzun süreli rahatsızlıklar ve ilaç kullanımları,hormonlu gıdalar, dengesiz beslenme,yağlı yiyecekler,sigara gibi etkenlerle yıpranır,suyun az tüketilmesi gibi nedenlerle cilt kurur ve çizgileri artar, elastikiyet kaybı gözlenir.Doğal olan yaşlanma süreci ise hormonal ve genetik (ailesel) faktörlere de bağlı olarak yaşam boyunca devam eder. Zamanla ciltte kırışıklıklar, renk değişikliği (sararma, kahverengi lekeler, ince kırmızı damarlanmalar) gevşeklik ve esneklik kaybı gözlenir.

Cilt Bakımının Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımı cildin yapısını düzenlemeye, aşırı kuruluk yağlanma ve benzeri sorunların aşılmasına karşı koruyucu bir yöntemdir. Cildin yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olur.Düzenli yapılan cilt bakımı kan dolaşımını düzenleyerek ölü deri atılımını sağlar evde uygulanan bakımların destekleyicisidir. Cilt temizliği ve bakımı mutlaka önem verilerek yapılması gereken bir uygulamadır. Çünkü hem daha sağlıklı bir cilde hem de göze hitap eden daha estetik bir görünüm elde edilmiş olunur.Cildimizin ihtiyaçlarını bilmek,  doğasını anlamak ve doğru ürünle doğru zamanda dogru uygulamayı yapmak bu konuda uzmanlaşmış olan kişilerin işidir. Unutulmaması gereken en önemli nokta ise yanlış uygulamalar sonucu cildin  daha kötü olabileceğidir.

Cilt Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Cilt bakımı kişinin evde kendisinin yapacağı günlük ve haftalık bakımla başlar, sonrasında cildin sağlık, güzellik ve gençliğinin devamının sağlanması amacı ile profesyonel cilt  bakımı ile desteklenmesi gerekir. Aylık periyodlarla yapılan  profesyonel cilt bakımında amaç cildin derin tabakalarina bakım ürünlerinin ulaştırılarak cildin ihtiyaçlarını gidermek ve böylece cildin gençliğinin ve tazeliğinin devamlılığını sağlamaktır. Bu bakım ne yazıkki sadece evde kullandığımız ürünler ile olamamaktadır. Bu nedenle hepimiz hangi yaşta ve hangi cilt tipinde olursak olalım profesyonel cilt bakıma ihtiyaç duyarız.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();