Cildinizi Yıpratan 5 Kötü Alışkanlık

Cildinizi yıpratan 5 temel kötü alışkanlık. Cildinizi korumanın temel yolları ve sağlıklı bir cilt için öneriler.

Cilt mevsim değişiklikleri, hava değişimi, sinir stres, yediğimiz besinler gibi bir çok nedenden etkilense de aslında cildinizi yıpratan 5 temel kötü alışkanlık var. Bu 5 temel kötü alışkanlık cildin canlı ve parlak görüntüsünü alır ve geriye yıpranmış bir görüntüsü bırakır.

Peki bu farkında olmadan edinilen alışkanlıklar ve güzel görünmek için yapılan yanlışlar neler ve cilde nasıl zararlar veriyorlar?

5 Kötü Alışkanlık

1- Sigara Alışkanlığı

Sigaranın zararları herkes tarafından bilinir. Vücudumuzun her organına olduğu gibi cildimize olan zararları da oldukça fazladır. Cildimizdeki parlaklığı alır ve mat bir görüntü oluşmasına neden olur. Sigara kullanımı cildimizde kahverengi lekeler oluşturur, cildimizin kırışmasına ve erken yaşlanmasına neden olur.

2- Alkol Tüketimi

Vücudumuza zararlı bir diğer etmen ise alkol tüketimidir. Alkol vücudumuzun yenilenmesini sağlan A vitamininin yapısını bozarak cildin iyileşme sürecini yavaşlatır. Bu nedenle alkol, ciltte sarkmalara neden olur. Aynı zamanda alkolün cildi kurutucu bir etkisi vardır.

3- Beslenme Alışkanlıkları

Doğru beslenmek hem cildimiz hem de sağlığımız açısından çok önemlidir. Aşırı yağlı, şekerli veya fast-food tüketimi cildin dengesinin bozulmasına neden olur. Bilim adamlarına göre yaşlanmanın en büyük sebebi yağların oksidasyonudur. Şeker ise hücrelerin ihtiyacı olan besinleri alan bir maddedir ve ciltte kırmızı, kahverengi lekelerin oluşumunun başlıca sebeplerindendir. Bol su içmek cildiniz için çok faydalıdır.

Cildinizi Yıpratan 5 Kötü Alışkanlık

Makyaj Temizliği Cilt Bakımı İçin Çok Önemli

4- Makyaj Temizliği Yapmamak

Makyaj her kadının bakımlı görünmek için yaptığı bir alışkanlıktır. Cilt sağlığı için cildinize uygun makyaj malzemesi seçmeli ve kaliteli ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. Bilinmeyen ve güvenilir olmayan malzemelerin içerinde cildinize zarar veren maddeler içerebilir ve bu da cildinizin yapısını bozabilir. Gün içinde yaptığınız makyajı, gece uyumadan önce mutlaka temizlemeli ve ardından cilt bakımınızı yapmalısınız. Unutmayın gece uykusu, cildinizin kendini yenilediği en güzel zamandır.

5- Güneş Koruyucu Kullanmamak

Güneş de cildimize karşı büyük bir tehdit unsurudur. Güneşin zararları etkenleri ne kadar görmezden gelinse de, aslında cildinize fazlasıyla zarar verir. Güneş koruyucuları sadece tatilde değil, her dışarı çıktığınızda kullanmanız gerekir. Saatlerce güneşin altında kalarak bronzlaşmaya çalışmak da güneşin bütün zararlı etkilerini üstünüzde toplamanıza neden olur. Güzelleşmek amacıyla gidilen solaryum ise uzun sürede cilt kanseri olmanıza neden olabilir.

No more pages to load

No more pages to load