Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? Chia Tohumu ile Kilo Vermek Mümkün mü? Adını sıklıkla duymaya başladığımız mucizevi bitki hangisi?

Son dönemlerde hem televizyonlarda hem de etrafımızda adını sıklıkla duymaya başladığımız mucizevi bir bitkiden söz ediliyor. Her alanda birçok faydası olan chia tohumunun alınması ve de tüketilmesi oldukça pratik. Chia tohumu tam bir omega 3 deposu. Hatta bununla da kalmıyor. İçerdiği yüksek lif ve protein ve mineral dengesi ile de hemen her yaştan insan için adeta mucizevi bir etkiye sahip. Maya dilinde enerji anlamına gelen chia tohumunun tadını merak ediyorsanız hiçbir tadı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Güney Amerika Yerlilerinin uzun yıllar bozulmadan kalan chia tohumu sayesinde savaşlarda enerji kazandıkları da biliniyor. Tohum olarak tüketilen ve başka gıdalarla da karıştırılabilen chia tohumunun faydaları sayılmakla bitecek gibi görünmüyor. Dünyada dönemsel olarak bazı besinler faydalı içerikleri ile öne çıkıyor ve sıklıkla tüketilmeye başlanıyor, ancak genellikle bu besinlere olan ilgi kısa sürede tükeniyor ve yerini başka bir gıdaya bırakıyor. Chia tohumu bu açıdan tamamen farklı bir seyir izledi, çünkü chia tohumu faydalı içeriği ve lezzetli tadı ile  giderek yaygınlaşan bir seyir izleyerek tüketiliyor. Peki, nedir chia tohumu faydaları?

Chia Tohumu ile Kilo Vermek

Özellikle tok tuttuğu bilinen, tatlı tuzlu her türlü gıda ile tüketilebilen chia tohumu uzun süre tok kalmak isteyenlerin imdadına mucize gibi yetişti. Chia tohumunu tüketirken sıvıyla birleştiğinde etrafında oluşan jel katmanı gördüğünüzde neden tokluk hissi yarattığını anlayacaksınız. Özellikle öğünleriniz ile birlikte tüketeceğiniz chia tohumu sayesinde aç kalmadan çok daha az beslenmeniz mümkün olacaktır.

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

 

Chia Tohumun Mexico ve Guetamala’da yetişen chia tohumunu aktarda ve büyük süpermarketlerde bularak çeşitli şekillerde tüketmeniz mümkün. Chia tohumunun ilk faydası içeriğinde bol miktarda lif bulunması. 28 gram chia tohumunun içinde 11 gram lif bulunuyor ve bu ölçü günlük ihtiyacınızın üçte birini karşılıyor. Yani chia tohumu tüketerek bol miktarda lif almış oluyorsunuz ve bu da sindirim sisteminizin daha düzgün şekilde çalışmasını sağlıyor. Chia tohumu aynı zamanda omega 3 bakımından da zengin. Chia tohumu tüketerek beyninizin sağlığı için çok önemli olan omega 3’ü de almış oluyorsunuz.

Chia tohumu protein açısından zengin bir besin maddesi. Öyle ki 28 gram chia tohumu tüketerek günlük protein ihtiyacınızın neredeyse %10’unu karşılayabiliyorsunuz. Diğer gıdaların protein oranları düşünüldüğünde bu rakam oldukça yüksek. Bu nedenle chia tohumu özellikle veganlar ve vejetaryenler için de güzel bir protein kaynağı. Hem içeriğindeki yüksek protein hem de triptofan adındaki amino asit daha hızlı doymanızı ve daha geç acıkmanızı sağlıyor. Chia tohumu bu anlamda diyet yapanlar için de sağlıklı bir tercih.

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

 

Chia tohumunun başka faydaları da var. Bu besin iyi kolesterolünüzü yükselterek kalp sağlığınızı koruyor, enerji ve dayanıklılığını yükseltiyor, kemiklerinizi güçlendirirken osteoporozu önlüyor ve içeriğinde bulunan bol miktarda fosfor ile hücre tamirine yardımcı oluyor. Ayrıca içeriğinde glüten bulunmadığı için glüten alerjisi olan kişiler tarafından da rahatlıkla tüketilebiliyor. Ağrı kesici özelliğe sahip olan chia tohumu ile özellikle eklemlerinizdeki mevcut ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz

Chia tohumunu tüketmek için istediğiniz yiyeceği kullanabilirsiniz. İster yoğurdun içine katın ister muzlu pudingin içine hiç fark etmez belirli bir tada sahip olmayan chia tohumunu her türlü gıda ile tüketebilirsiniz. Arzu ederseniz salatanıza da karıştırarak chia tohumunu rahatlıkla yiyebilirsiniz. Chia tohumunu sadece 1 tatlı kaşığı kullanmanız yeterli olacaktır.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();