Gençlerin Gözdesi Chai Tea Latte Nasıl Yapılır?

Gençlerin Gözdesi Chai Tea Latte Nasıl Yapılır? Chai Tea Latte Geçmişi,Malzemeler, Tarifler, Chaı Tea

Son zamanların gözdesi olan içeceklerden birisi de chai tea latte. Birçok mekânda bu içeceğe denk geliyoruz. Çok değil üç beş sene önce oldukça yabancıydık bu içeceğe. Ama şimdi neredeyse herkes tarafından biliniyor ve keyifle içiliyor. Peki, bu chai tea latte nasıl yapılır? Evde yapabilir miyiz?

Dışarıda içtiğiniz her içeceği tabii ki evde de yapabilirsiniz. Chai tea lattenin yapımı da oldukça basittir. İçerisinde yoğun bir zencefil tadı vardır. Zencefilin de oldukça yararlı olduğunu hatırlatalım ve bu içeceğin nasıl yapılacağı konusuna geri dönelim.

Chai Tea Latte Geçmişi

Bu çayın tarihi Hindistan’a dayanır. Hindistan genelde yoğun baharatları ile ünlüdür. Bu çay da baharatlı bir çay olarak geçer ve içerisinde şifalı başka baharatları da bulundurur. Kahveden sıkıldıysanız ve yeni bir içecek denemek istiyorsanız buyurun size bu baharatlı çayın tarifi.

Gençlerin Gözdesi Chaı Tea Latte Nasıl Yapılır?

Bu çayı yapmak için sadece 10 dakikanızı ayırmanız yeterli. Vereceğimiz tarif de iki kişilik olacaktır. Bir misafiriniz geldiğinde ona ve kendinize bu çayı yaparak misafirinizi şaşırtabilirsiniz.

Öncelikle ihtiyacını olan şey süt. Laktozsuz süt tercih ederseniz gaz oluşumunu engelleyebilirsiniz. Üzerine eklemek için 1 su bardağı kaynar suyu hazır bulundurunuz. 2 yemek kaşığı iri yapraklı siyah çay, 1 adet kakule, 2 adet karanfil, 1 adet yıldız anasın yarım çay kaşığı toz halinde tarçın, 1 çay kaşığında toz zencefil ve çeyrek çay kaşığı kadar karabiber gerekli olan malzemelerdir. Gördüğünüz üzere içerisinde birçok baharat var. Bu baharatların hepsi nasıl güzel bir tat oluşturabilir diye düşünüyor olabilirsiniz ancak çayınızdan yudumladığınızda fikriniz hemen değişecek.

Öncelikle iri yapraklı siyah çayları kapaklı çay süzgecine alın ve kaynar suda 2-3 dakika kadar demlemeye bırakın. Demlendiğinde çayı küçük bir sütlük içerisine aktarın. Soğuk sütü de üzerine ekleyin ve kaynatmaya devam edin.

Gençlerin Gözdesi Chaı Tea Latte Nasıl Yapılır?

Kakulenin iç kısmında tohumlar vardır. Bu tohumları çıkartın. Karanfil, anason, tarçın, zencefil ve karabiber baharatlarını kaynamaya devam eden sütün içerisine ekleyin. Baharatlar da eklendikten sonra 2-3 dakika daha kaynatmaya devam edin. Bu iki üç dakika içerisinde baharatların aroması içeceğe geçmiş olacaktır. Kaynayan sütü ocaktan alın ve süzerek bir bardak içerisine dökün. İçeceğinizi servis ederken üzerine tarçın da ekleyebilirsiniz.

Tadının biraz daha tatlı olmasını istiyorsanız içine toz şeker katabilirsiniz. Ancak bizim önerimiz toz şeker yerine bal katmak. Böylece doğal şeker alarak alacağınız kalori miktarını da yükseltmemiş olursunuz.

Chai tea latte yapmak aslında bu kadar kolay. Sadece edinmeniz gereken baharatlar biraz fazla. Onları da en yakın aktardan veya süper marketlerden bile bulabilirsiniz. Artık bazı büyük süper marketlerde chai tea latte içeriği hazır poşetler halinde de satılıyor. Dilerseniz baharatları edinmek yerine ondan da alarak çayınızı hazırlayabilirsiniz.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();