Ebeveynler ve Kontrol Altına Almaya Çalıştıkları Telefonları

Telefonlarıyla vakit geçiren ebeveynler sizce de eleştirilmeli mi? Ebeveynlerde cep telefonu kullanımı zararları nelerdir?

Telefonlarıyla vakit geçiren ebeveynler sizce de eleştirilmeli mi? Yazımızda ebeveynlerde cep telefonu kullanımı zararları nelerdir sizler için derledik.

Bazı insanlar telefonlarıyla vakit geçiren ebeveynleri yargılayıcı bir biçimde eleştiriyor. Herşeyden önce bizde insanız öyle değil mi? Cep telefonu kullanımı zararları hepimizin bildiği bir konu olsa da bizim de nefes almak için ara vermeye ve sosyalleşmeye hakkımız var. İş için maillerimizi kontrol etmemiz gerekebilir ya da  tanıdıklarımızı özel günlerde kutlamak için tweet atabilir ve ayrıca bebeklerimizin tatlı fotoğraflarını instagramda paylaşabiliriz.

Telefonlar hayatımızın çok büyük bir kısmını kaplıyor. Bizim de bunlar için hakkımız var. Nasıl 80’lerde makinelerin ve CD oynatıcılarının olmazsa olmaz olduğunu biliyorsak, şuan içinde telefonlar bizim olmazsa olmazımız olmuş durumda.  Fakat gördüğünüz gibi, telefonlar sosyalleşmek için çok daha önemli. Onlar gözlerimizi üzerine çeken, dikkatimizi üzerine yoğunlaştıran ve hatta karşımızdakine vermemiz gereken dikkati bile kendine çeken bir şey olmuş durumda. Telefonlarımız  bizi hiç rahat bırakmaz. Sürekli mail gelir, birileri mesaj gönderir ya da birileri facebook’taki resimlerimize yorum yazar.

Cep Telefonu Kullanımı ile Anne-Çocuk İlişkisinin Etkisi

Biz çocukken ailelerimiz,cep telefonları olmadığı için,  haliyle cep telefonu kullanımı zararları ile ilgilenmezlerdi. Annemizin diğer kardeşlerimize olan dikkatini üzerimize çekmek için uğraşmaz mıydık? Ailelerimiz belki televizyona biraz fazla düşkündü. Ama televizyonla telefonun arasında çok fark var. Televizyonu cebinize koyamıyorsunuz. Fakat şimdi çocuklar telefonla büyük rekabete girmiş durumdalar. Örneğin, bir adamla randevunuz var ve yemeğe gittiniz. Ama karşınızdaki adam yanınızdaki barda oturan iki kadına bakıp duruyor. İşte bu senaryoda barda oturan iki kadın sizin telefonunuzken, çocuğunuzsa karşınızda artık dikkati kendisine çekmeye çalışan sinirli kadın oluyor.

cep telefonu kullanımı zararları

Telefonunuzu elinize aldığınızda sadece gelen maillere bakmıyor ya da mesajlara cevap vermiyorsunuz. Facebook, instagram, twitter, online uygulamalar, oyunlar ve daha bir sürü şeyle ilgileniyorsunuz. Yani bu durumda telefonunuzun tüm dikkati üzerine çekmesi sizce de normal değil mi? Ayrıca telefonunuzu sessize almanız da çok bir şey değiştirmiyor. Bir arkadaşınız facebookta fotoğraf paylaştığı anda telefonunuzun ışığı yanıyor ve görüş açınızdaysa tekrar elinize alıyorsunuz.

Bizim ailelerimizin sürekli çalan, titreyen ve her saat dikkatini üzerine çeken birşeyleri yoktu. Ama bizlerin var.  Keşke telefon kullanımınızı kolayca kontrol altına alabileceğinizi söyleyebilseydik.  Ama ne yazık ki bu mümkün değil.  Ancak telefonuzu özenle bir kenara bırakıp, ailenizle daha kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca sizin ve eşinizin telefon görüşmelerinizin uzadığı zamanlarda çocuğunuz rahatsız olduğunu söyleyebilir ve sizde kısa kesmeye çalışabilirsiniz. Bu da bir çözüm olabilir.

Size tamamıyla telefonunuzu bırakmanızı söylemiyoruz. Bazılarımız için telefon tamamıyla işimiz ve sosyal bağlantılarımız olmuş durumda. Büyük annelerimiz köy hayatı yaşıyordu ama biz modern anneleriz. Sosyal medyada evdeyken birbirimizle iletişim kurabileceğimiz anne gruplarımız var. Yani böyle guruplara katılabilmek için telefon hayati önem taşıyor.

Çalışan Anneler

Telefonunuzu uzak tuttuğunuzda her an çalacak, bildirimler ve mesajlar gelecektir. Fiziksel olarak çocuğunuzun yanınızda olsanızda aklınız orada kalacaktır. Ama  her an yüzde yüz onlarla olamıyorsunuz. Özellikle de çalışan bir anneyseniz işten geldikten sonra çocuğunuz sizden ilgi bekliyordur ve bu ilgiyi telefonunuza verdiğiniz zaman kendini kötü ve değersiz hissedecektir. Eğer bunu yapamıyorsanız elinizin altında boş bir kağıt bulundurun ve telefonunuzu elinize her aldığınızda bir tik atın. Günün sonunda kağıda baktığınızda ailenizle ne kadar az vakit geçirdiğinizi göreceksiniz. Daha sonra bu süreyi ne kadar düşürebilme imkanınızın olduğunu düşünün.  Ayrıca eğer çocuğunuz dışarı çıkıp arkadaşlarıyla vakit geçirmiyor sürekli bilgisayar başında duruyorsa bunun bir sebebide sizsiniz. Çünkü onlar sizden gördüklerini yaparlar.

 

Hiç birimiz mükemmel anneler olamayız, fakat her zaman elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışırız.  Zaten artık hiçbir zaman telefonsuz bir dönem olmayacak. Önemli olan olduğunuz anda sizin için neyin ön planda olduğunu bilmek ve ona odaklanmaktır.

 

 

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();