Sizin Tercihiniz Çay Mı Yoksa Kahve Mi ?

Çay Mı Yoksa Kahve Mi ? Çayın ve kahvenin Uyarıcı Etkisi, Dişlerde Meydana Gelen Lekeler, Çayın Soğukla Arası Yoktur

Aslında bu soru kime yönelttiğinize göre değişir. Bizim kültürümüzde her ne kadar çay tiryakilik yaratan içecekler arasında ilk sırada yer alsa da, çoğu kişi için çay hala içilmesi çok da gerekli olmayan içecekler sınıfında yer alıyor. Dost sohbetlerinde, akşam üstleri toplanmalarında ya da yorgunluktan hemen sonra adı anılmaya başlanan çay, “hadi bir çay koy da içelim” ile başlayan cümleler ile devam eder hep. Canınız mı sıkıldı? O halde hemen bir çay koyun ve derdinizi, tasanızı anlatmaya başlayın.

Çay Mı Yoksa Kahve Mi

Oysa kahve çaya göre çok daha emek ve sabır isteyen bir içecektir. Özellikle Türk kahvesi yapmak için ocak başında geçirilen vakit, bu emeğin ve sabrın en güzel göstergesidir. Her ne kadar artık kahve makineleri bakır cezveleri teker teker gömüyor olsa da, eğer gerçek bir kahve tiryakisiyseniz aradaki farkı kolayca anlayabilirsiniz. Üstelik sadece Türk kahvesi değil, tüm kahve çeşitleri ile de kahve genele vurulduğunda belki çaydan çok daha fazla tüketilen bir içecektir.

Çayın Soğukla Arası Yoktur

Çay için şairler tarafından dahi söylenen birçok söz mevcutken, sanıyoruz ki şairlerimizin kahve ile arası iyi değildi. Belki de yokluk zamanlarında kahve bulmanın zorluğu onları çaya yöneltmiştir. Ya da muhteşem bir kahve tatmamışlardır. Sebebi her ne olursa olsun, ünlü şairlerin ve yazarların tutku ile bağlandıkları çayı, soğuduğu anda tiryakileri tarafından bir köşeye itilmeye mahkumdur. Oysa kahve öyle mi? Sadece sıcak değil, soğuk olarak da ayrı bir keyif ile tüketilen kahve, tiryakilerinin yaz kış vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Uyarıcı Etkisi

İnsanların çoğu kahveyi bir alışkanlık ve damak tadı için tüketirken bir diğer kısım ise kafeinin uyarıcı etkileri sebebi ile tüketmektedirler. İçindeki maddelerden ötürü kahvenin uyandırma etkisi oldukça fazladır. Bu sebeple uyanmakta güçlük çeken birçok insan güne bir fincan kahve içerek başlamayı tercih eder. Çayın da uyarıcı etkisinin kahve kadar etkili olduğunu belirten uzmanlar, uyanmak için çayın da tüketilebileceğini kanıtlamış oluyorlar.

Uykuya Etkileri

Çay Mı Yoksa Kahve Mi

Çay ve kahve arasındaki en büyük farkı mı merak ediyorsunuz? O halde kafanızı yastığa koymadan kısa süre önce 1 er gün arayla iki içeceği de tüketin. Benzer oranlarda çay ve kahve tüketen insanlar arasında yapılan araştırmalara göre kahve içen insanların gece uykusuna dalma süreleri çok daha geç saatleri buluyor. Çayı içenler ise tersine, çok daha uzun ve rahatlamış bir şekilde uykuya dalabiliyorlar.

BUNU DA GÖRMELSİNİZ : Deliksiz Bir Uyku İçin 12 Öneri

Dişlerde Meydana Gelen Lekeler

Bilinenin aksine çay, kahveden çok daha fazla ve belirgin bir şekilde sararmaya yol açıyor. Aynı miktarda kahve tüketen insanlar karşılaştırıldığında çay içenlerin dişlerindeki sararma oranlarının kahve içenlere göre çok daha fazla olduğunu gözlemlemek mümkün olacaktır.

Sonuç her ne olursa olsun, her iki içeceğinde tiryakileri için vazgeçilmez olduklarını söylemek yerinde bir tespit olacaktır.