Çay Demlemek İçin Gerekli Püf Noktalar

Çay Demlemek İçin Gerekli Püf Noktalar Nelerdir? Çayı güzel demlemek için Çayın Kalitesi çok önemlidir. Peki diğer ipuçları neler?

Çay deyip geçmemek gerek. Çoğu insan için çay kahveden çok daha ön alandadır ve çoğu zaman bir hayat felsefesi haline bile getirilebilecek kadar sevilir. Sabah kahvaltıda çay içilir, yemeklerden sonra içilir, iş arasında molalarda, kışın ısınmak için, yazın denize karşı keyif yapmak için… Yani her yerde çay bize eşlik edebilir. Ama çay demlemek için gerekli püf noktaları hakkında bilginiz yoksa bir şeyler eksik kalabilir.

İşte çay demlemek için gerekli olan o püf noktalar;

Aldığınız çayın kalitesi çayınızın güzel bir tatta olması için oldukça önemlidir. Bunun yanında çayınızı demlediğiniz demlik porselen ise çok daha güzel çaylar elde edersiniz. Belli prensipler izlenerek çaylar demlendiğinde çay sevmeyen bir insana bile bir demlik dolusu çayı içirebilirsiniz.

Çayın Kalitesi

Hangi çay daha iyidir, hangisi sizin damağınıza daha çok hitap eder bunu net olarak kimse dışarıdan bakarak söyleyemez. Sadece çayınızın markasını değiştirerek, diğer unsurları değiştirmeden size en güzel gelen çayı bulabilirsiniz. Elinizin altında bulunan çayı da sakladığınız koşullar onun tadına etki eden en önemli unsurlardandır. Çaylarınızı nem ve çeşitli kokulardan etkilenmeyen bir yerde saklamanız gerekir. Aksi takdirde çayınız çok kaliteli olsa bile kalitesini siz kendiniz düşürmüş olursunuz.

Çay Demlemek İçin Gerekli Püf Noktalar

 

Demliğiniz Porselen Olsun

En ideal demlikler porselen olarak geçer. Bu porselen demliklerde çayınızı daha lezzetli olacak şekilde demleyebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken bir nokta demliğinizi asla deterjanla yıkamamanız gerektiğidir. Sadece sıcak su ile yıkamanız yeterli olacaktır.

Suyunu Arıtılmış Olarak Kullanın

Çay için kullandığınız suyun içerisinde kalker ve klor maddeleri varsa bu tadını da kötü etkileyecektir. Suyunuzu direkt olarak çeşmeden alırsanız güzel bir çay elde edemeyebilirsiniz. Arıtılmış suları kullanmanızda fayda var. Dağlardaki kaynak suyu artık evlerimize kadar getirilebiliyor. Eğer siz de lezzetli bir çay içmek istiyorsanız bu suları tercih edebilirsiniz. Çaylarınızı içerken de çay bardaklarınızın kristal cam olması daha iyi olacaktır. Eğer fincanda çay tüketmeyi sevenlerdenseniz içinin beyaz ve ince kenarlı olmasına özen gösterin. Bu fincanlar ile çayın tadını ve kokusunu daha rahat alabilirsiniz. Keyifli bir çay içicisiyseniz bu unsurlara dikkat ettiğiniz takdirde hazırladığınız kaliteli çaylar ile daha da keyifli olacaksınız.

Çay Demlemek İçin Gerekli Püf Noktalar

Çay Nasıl Demlenmeli?

Suyu kaynattıktan sonra ateşten alın ve fokurdamasının durmasını bekleyin. Boş demliğe yeterli miktarda kaynar suyu dökün. Bu suyun üzerinde de her fincan için bir çay kaşığı olacak şekilde çay koyun. Tadının daha yoğun olması için ekstra bir çay kaşığı çay daha ilave edebilirsiniz. Daha sonra kendi zevkinize göre çayınızı demlenmeye bırakın. Bazı çağlar 20-25 dakikada demlenirken bazı çaylarda bu süre 15 dakikadır. Kendi zevkinize ve çayınızın cinsine göre bu demlenme süresini kendiniz ayarlayabilirsiniz. Çayınız demlendikten sonra da keyifli bir şekilde tüm demliği bitirebileceğiniz kadar lezzetli çaylar elde etmiş olursunuz.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();