Çatı Katı Dekorasyonu Fikirleri

Çatı Katı Dekorasyonu Fikirleri ! Ev dekorasyonu - Evinizde çatı katını daha kullanılır hale getirmek için öneriler, ipuçları yazımızın devamında.

Çoğu kişinin ev hayalinde hep bir çatı katına sahip olmak vardır. Eğer sizin de evinizde çatı katınız varsa oldukça şanslısınız demektir. Bu çatı katını kendinize özel olarak harika bir şekilde dekore edebilirsiniz. Çatı katı dekorasyonu için sizlere harika fikirler önermek istiyoruz. Bu fikirleri kullanarak çatı katınızı kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

Bir Yaşam Alanı Olarak Çatı Katı

Eğer yaşadığınız alan çatı katı olarak geçiyorsa burayı tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir şekilde kullanmanız gerekir. Minimum eşya ile maksimum kullanışlılığı sağlamak en önemlisidir. Genelde çatı katlarında tavan yüksekliği sıkıntı yaratır. Bu nedenle eğimin olduğu ve yüksekliğin azaldığı yerlerde kullanacağınız eşyalar ile bu alanların yarattığı bunaltıyı yok edebilirsiniz.

Kullanım Amacına Göre Farklı Dizaynlar

Dubleks bir evde yaşıyorsanız ve çatı katını bir daire olarak değil bir oda olarak kullanacaksanız hangi amaçla kullanacağınıza karar vermeniz dekorasyon için ilk adımınız olmalıdır. Çatı katı dekorasyonu amacınıza göre şekillenecektir. Eğer yatak odası olarak kullanacaksanız yerden çok fazla yüksek olmayan yatakları tercih edebilirsiniz. Hatta büyük yastıklar ile bu yatağı bir koltuk olarak da kullanabilirsiniz.

Çatı Katı Dekorasyonu Fikirleri

Çalışma Odası Olarak Çatı Katı Dekorasyonu

Çatı katınızı çalışma odası olarak kullanmaya karar verdiyseniz çatı katı dekorasyonu için kullanacağınız malzemeleri de buna uygun olacak şekilde seçmeniz gerekecektir. Büyük dolaplar yerine raf kullanımı ile kitaplarınızı dizebilirsiniz. Kapaklı dolaplar kapakları açıldığında çatı katınızı daha da küçültecektir ve o dolapları açıp herhangi bir şey almak içinizden gelmeyecektir.

Çatı Katı Dekorasyonu Fikirleri

Hobi Alanı Olarak Çatı Katı Dekorasyonu

Hobi odası veya spor odası olarak kullanmak istiyorsanız kullanacağınız eşyaları düzenli bir şekilde koyabileceğiniz bir köşe yaratın kendinize. Hobi eşyalarınızı ufak kutulara yerleştirerek çatının eğim yaptığı yerlere koyabilirsiniz. Spor alanı olarak çatı katınızı kullanacaksanız en ferah noktasını boş bırakın ve bu alanı esneme hareketleriniz yapacağınız yer olarak belirleyin.

Mobilya Yerleşimine Dikkat Edin

Alçak tavan olan bölgeye koltuk, yatak, dolap gibi geniş yer kaplayan eşyalarınızı koyabilirsiniz. Çatı katı dekorasyonu konusunda dikkat etmeniz gereken nokta geniş alanları kendinize ayıracak şekilde mobilyalarınızı yerleştirmenizdir. Çatı katınızı siz kullanın, mobilyalarınız değil.

Renk Seçiminde Açık Tonları Tercih Edin

Çatı katları yapıları gereği zaten melankolik bir havaya sahiptir. Eğer iyice içinize kapanma gibi bir isteğiniz yoksa bu alanda kullanacağınız mobilyalarınızı açık renkli olarak seçin. İlla canlı renkler seçmenize gerek yok ancak krem renginde yapacağınız mobilya seçimleri ile ortamın daha ferah gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Çatı Katı Dekorasyonu Fikirleri

Aydınlatma İle Huzura Kavuşun

Çatı katı dekorasyonu yaparken tek bir ışık ile aydınlatma yapmaktan kaçının. Bu alan küçük olabilir ancak tek bir aydınlatma da yeterli olmayacaktır. Belli noktalara koyacağınız ufak ampuller veya abajurlar yardımıyla akşamları bile çatı katınızda rahatlıkla vakit geçirebilirsiniz.

No more pages to load

No more pages to load