Çamaşır Nasıl Kurutulmalı?

Çamaşır derdi hiç bitmiyor değil mi? Çamaşır ayrı bir dert kurutmak ayrı bir dert diyorsanız, vereceğimiz pratik bilgilerle hayatınız kolaylaşacak.

Çamaşır derdi hiç bitmiyor değil mi? Hadi çamaşırları makine yıkıyor, çamaşır kurutma makinası olmayan için ayrı bir dert de onları kurutma işlemi. Oysa kurutmanın pratik yollarını bilseydiniz, hayatınız kolaylaşmaz mıydı?

Çamaşır Kurutmak için önerilerimiz:

Yıkanıp kurumayı bekleyen çamaşırlar için en uygun kurutma yerleri balkonlardır. Çamaşırlarınıza istediğiniz kadar parfümlü yumuşatıcılar ekleyin, dış mekanlarda kuruyan çamaşırların kokusunun yerini herhalde hiçbir şey tutamaz. Çamaşırları bol oksijenli bir dış mekanda kurutmak her zaman için en iyi yöntemdir.

Kuruması için oda içinde asılan  giysiler, evin içindeki nem oranının olması gerekenin üzerine çıkmasına neden oluyor ve bu durum başta astım olmak üzere bazı solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

Göz önünde bulundurulması gereken diğer noktalar ise;

 • Çamaşırlar yıkanır yıkanmaz asın. Aksi halde kıyafetler kuruduktan sonra nem kokusu üzerlerine sinecektir. Ayrıca çamaşırları astığınız teller arasında hava sirkülasyonu için yeterince alan olduğundan emin olun. Yeterli alan bırakmadığınız taktirde hem kurumaları uzun sürecek hem de nem kokacaklardır.
 • Eğer balkonunuz çamaşır kurutmak için çok küçükse duvara monte edilebilir tarzda kurutma tellerini deneyebilirsiniz.
 • Çamaşırlarınızı dış mekandaki çamaşır teline asmadan önce mutlaka silin. Aksi halde çamaşırlarınızda toz lekeleri olacaktır.
 • Mandalları asla balkondaki telin üzerinde bırakmayın. Nem ya da yağmur gibi etmenlerin etkisiyle paslanabilir ve çamaşırlarınızda kalıcı lekeler bırakabilirler.

Çamaşır Nasıl Kurutulmalı?

 • Çamaşırları astığınız kurutma askıları metal ya da ahşap olduğunda askının çamaşır üzerinde bıraktığı kırışıklığı engellemek için plastik kurutma askıları tercih edebilirsiniz. Ancak bunlarında fazla güneşten esnediklerini ve kırılabileceklerini unutmayın.
 • Çamaşırları asmadan önce kırışıklıkları gidermek için mutlaka bir-iki kez silkeleyin.
 • Çamaşırları ıslak halde askılara asarak kurumaları için uygun olan yerlere takabilirsiniz. Oda kapılarının üstleri bu işlem için uygundur.
 • Çamaşırların güneş gören bir odaya, güneş ışınlarını direkt alacak şekilde pencere kenarına serilmesi de çamaşırların kurumasını oldukça hızlandırır. Ancak çamaşırları doğrudan gelen güneş ışığı altında değil gölgede kurutmayı tercih edin. Aksi halde çamaşırlar kısa sürede solacaktır..
 • Elde yıkadığınız kıyafet ya da tekstilleri kesinlikle sıkmamanız gerekiyor. Suyunun süzülmesi için 2 havlu arasında bekletebilir, böylece suyu süzüldükten sonra asabilir, sarkmalarını engelleyebilirsiniz.
 • T-shirt ve bluzları baş aşağı, etek ve pantolonları ise bel bölgelerinden asabilirsiniz. Pilili bir eteği bel bölgesinden astıktan sonra her bir piliyi mandalla sıkıştırın. Böylece pililerin bozulmasını engelleyebilirsiniz.
 • Çok rüzgarlı günlerde çamaşır asmamaya çalışın. En sevdiğiniz çarşafın yırtılmış ya da astığınız yerde olmadığını görmek pek hoşunuza gitmeyecektir.
 • Eğer kurutma alanlarınız kısıtlıysa, ıslak çamaşırlarınızı kurutmadan ikinci bir yıkama işlemine geçmemelisiniz.

 

Çamaşır makinanızı uzun süre kullanmak istiyorsanız periyodik bakımlarını yapmalısınız. Bunu zaman zaman boş çalıştırarak, kireç sökücüler kullanarak ya da filtresini temizleyerek yapabilirsiniz. Filtre önünde yığılmalar makinenizin kendi kendine durmasına, hatta bazen yangın çıkmasına bile sebep olabilir. Filtreyi fırça ile temizleyerek makinenizin en önemli bakım adımını gerçekleştirmiş olursunuz.

 

 

No more pages to load

No more pages to load