Çalışan Kadınların Kilo Problemi

Çalışan kadınlar kilo sorunuyla neden daha çok karşılaşıyor? Çalışan kadınların kilo problemi için ne yapmalı, bazı öneriler ve ipuçları

Kadınların çoğunlukla dünyaları ikiye ayrılmış durumdadır. Bir yanda ev işleri,( varsa çocuklar ve eş) , diğer yanda her gün stres seviyenizin ölçüldüğü ve yoğunluklarla boğuştuğunuz bir iş. Hal böyle olunca, bu kargaşada özellikle de sağlıklı beslenme fikri en son düşünülen ve ilk atlanan şeylerden biri oluyor. Hatta birçok kişi için öğün saatleri bile ayarlanamayıp unutulduğu için tam bir kabusa dönüşüyor. Kadınların iş hayatında daha aktif rol almaları ve kendilerini daha sık göstermeleriyle birlikte kilo problemi de buna bağlı olarak artmaya başladı. Bunun en önemli nedenlerinden biri, kişilerin vakitsizlik bahanesi ile öğün sayılarını azaltmaları, yemek yenilen öğünde de doyurması ve birkaç saat tok tokması için yüksek kalori içeren besinler tüketmesidir.

Çalışan Kadınların Kilo Problemi Nedenlerinin İlk Başında Hızlı Yemek Geliyor

Hızlı yemek: Yoğun iş hayatı olan kadınların hızlı yemek yemeleri kilo problemlerinin oluşmasına neden olabilir. Fast food tarzı besinlerin yenilmesi veya enerjisi yüksek atıştırmaların yapılması vücutta yağ hücrelerinin büyümesine yol açabilir. Yemekler yavaş yenildiğinde tokluk hissi daha erken fark edilir ve daha az kalori alınmış olur.

Çalışan Kadınların Kilo Problemi

Kilo problemi nedenleri

Araştırmalar çalışan kadınların %23’ünün 50’li yaşlarına geldiklerinde obezite sorunuyla karşı karşıya kaldığını belirtiyor. Kilo alımı genler ve beslenme alışkanlığı kadar sosyal yaşamdan da kaynaklanıyor.

Hormonal denge: Kadınlar daha çok armut tipi (Basen bölgesinde yağ birikmesi) şişmanlığa yatkınken, erkeklerde elma tipi şişmanlıkla karşılaşılır. Elma tipi şişmanlık diyabet, kalp krizi ve inme açısından yüksek risk taşıyor.

Egzersiz yapmamak: Günümüzde çalışan kadınların çoğu masa başı işleri yapıyor. Sürekli oturur halinde çalışmak bel ve basen bölgesinde yağ birikiminin artmasına neden olabilir. Her ne kadar yoğun bir tempoda çalışılırsa çalışılsın, aralarda biraz hareket etmek, egzersiz yapmak için bahaneler üretmek gerekiyor. Egzersiz yapmanın en önemli nedeni egzersiz yaparken vücutta mutluluk hormonu olan endorfin hormonunun salgılanmasıdır. Bu hormonun, egzersiz tamamlandıktan sonra da devam eden sakinleştirici bir etkisi var. Bu da çalışan kadınları strese ve aşırı yemeye karşı koruyabilir.

Çalışan Kadınların Kilo Problemi

Kadınlarda armut tipi yağ dağılımının asıl nedeni ise östrojendir. Östrojen basen bölgesinde yağ birikimini artırsa da bu, hastalıklara karşı riski azaltabilir. Kadınlarda östrojenin fazla salgılanması armut tipi şişmanlığın gelişmesine, yağların kalçalarda birikmesine ve orantısız bir vücut tipine neden olabilir.

Çalışan Kadınlar Kilo Problemi ile Nasıl Mücadele Etmeli?
• Sabah güne mutlaka kahvaltıyla başlayın.

  • İş stresini azaltmak için işyerinde gün içinde 5 dakikalık yürüyüşler yapabilirsiniz.
  • Sofranızda besin çeşitliliği ve renk çeşitliliği oluşturun.
  • Üç ana ve üç ara öğünü mutlaka tüketmeye çalışın.
  • Egzersiz yapmayı vakit kaybı olarak değil, sağlıklı yaşamanın yolu olarak görmeye çalışın.
  • Diyetinizde bütün besin gruplarını bulundurun.
  • Kilo problemi için kalorisi aşırı kısıtlı katı rejimler uygulamayın.
  • Şeker, tuz ve unlu gıdalardan mümkün oldukça uzak durmaya çalışın.
  • Tuz ve sodyum alımını düşürün.
  • Az ve sık yiyin.
  • Bol su için.

 

No more pages to load

No more pages to load