Çalışan Annelerin Yaptığı Hatalar

Çocuk da yaparım kariyer de diyen bir anne misiniz? Çalışan annelerin yaptığı hatalar ve tüm sorularınızın yanıtları yazımızda.

Çocuk da yaparım kariyer de diyen bir anne misiniz? Çalışan bir anne olarak çocuğunuza nasıl davranmalı, onlarla en verimli zamanı nasıl geçirmelisiniz? Çalışan annelerin yaptığı hatalar ve tüm sorularınızın yanıtları yazımızda.

Çalışan Annelerin Yaptığı Hatalar Neler? Ne Hissediyorlar?

Bir anne olarak çalıştığınız için bazen suçluluk hissetmeniz tabiki çok normal. Ancak bu suçluluk yüzünden çocuğunuzu çok şımartıyor, her istediğini yapıyor ve zamanınızın hepsini ona ayırıyorsanız bunlar yazımızda değineceğimiz belli başlı hatalardan bazıları...

Çocuğun anneden beklediği en önemli şey ilgi, şevkat, kurduğu iletişim ile çocuğun “ben değerliyim”, “güvendeyim”, “mutluyum” duygusudur. Aile içindeki etkileşim çocuğun bu gereksinimi yerine getirebilmelidir. Kendini emniyettte hissetmeli, annesine karşı yakınlık hissetmelidir. Tüm bunların sağlanabilmesi için de anneyle çocuğun birlikte geçirdiği zamanın çokluğu değil niteliği önemlidir.

Çalışan Annelerin Yaptığı Hatalar

Çalışan anneler ve çocukları üzerinde birçok araştırma yapılmış ve bu bulgular genellikle annenin çalışmasının çocuğu olumsuz şekilde etkilemediği yönündedir. Araştırmalar her gün işe giden annelerin çocuklarının gelişiminin yavaş olmadığını ve zarar görmediklerini gösterir.

Çalışan annelerin yaptığı hatalar konusunda ilk başta annenin suçluluk duygusuyla kendini üzmesi ve pişmanlık duyması yer alıyor. Bu anneler belli bir süre sonra işlerinde de tatmin olmamaya başlar bu da beraberinde çocuğunun bakımı ve emniyeti konusunda endişe duygusunun artmasına, sonucunda da anne ve çocuğun arasındaki etkileşimi olumsuz etkilemeye başlar. Tam tersine işinde mutlu olan ve çocuğunun bakımı konusunda endişe duymayan anneler ise iyi bir ebeveyn rolüne sahiptirler.

Çalışan anneler olarak öncelikle kendi kararlarınıza güvenin ve onları uygulayın. Bazen verdiğiniz karar doğru , bazen  yanlış olacaktır ancak unutmayın ki hata yapmak için kendinize izin vermelisiniz.

Çalışan Anne ve Babaların Kaygıları

Anne ve babalar için bebeğe kimin bakacağı da büyük bir kaygıdır. Bu kaygıyı duymakta da haklılardır . Bakan kişinin güvenilir olması, bebeğin duygusal ve fiziksel gereksinimlerini karşılayabilmesi çok önemlidir. Özellikle çocukların ilk üç yılında aynı kişi tarafından bakılması, çocuğun bu kişiyle sağlıklı duygusal bağlar kurmasını sağlar. Bu da çocuğun ruhsal gelişimi açısından gereklidir. Bu aile fertlerinin seçtiği uygun bir kişi tarafından da çözülebilecek bir sorundur.

Çalışan annelerin yaptığı hatalar işten geldiğinde çocuğuyla geçireceği zamanda bu sevgiyi, şefkati ve güveni sağlayabilecekken endişe duymasıdır. Az zaman ayırmak, az sevgi vermek demek değildir. Önemli olan beraber geçirdiğiniz zamanı nasıl değerlendirdiğinizdir. Çocuğunuzla beraberken onun sevdiği faliyetleri yapın. Örneğin; resim yapmak, sinemaya gitmek gibi. Özellikle çocuğunuz 0-3 yaşlarındaysa , eve geldiğinizde çocuğunuzu beslemeli, altını değiştirmeli, banyosunu yaptırmalı ve uyutmalısınız. Zamanınızın sınırlı olduğu durumlarda, örneğin ev işi yapmanız gereken durumlarda işinizi yaparken çocuğunuz ile sohbet edin ya da çocuğunuzun yaşına ve yeteneğine  göre ondan yardım isteyin.

Çalışan Annelerin Yaptığı Hatalar

Bazen çocuğunuzu mutlu etmek için elinizden gelen herşeyi yapmanıza rağmen mutlu olmayacağı zamanlar da olabilir. Bu çok normaldir ve sizin onun gereksinimlerini karşılayamadığınız anlamına gelmez. Yapmanız gerekenlerin ilk başında önceliklerinizi belirlemeniz ve zamanınızı buna göre düzenlemeniz gerekiyor. Çocuğunuzla geçireceğiniz zamanı verimli geçirmek, kendinize ve sevdiklerinize vakit ayırmak için bu çok önemlidir.

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();