Çalışan Anneler ve Bebek Bakımı

Çalışan anneler bu durumdan bebeklerinin olumsuz etkilenmemesi için, eve geldiklerinde çocuklarının bakımıyla bizzat ilgilenmeleri gerekir.Çlaışan anneler ve bebek bakım önerileri!

Çalışan anneler, doğum sonrası kullanabildiği izninden sonra bebeğin bakımını güvenebileceği bir yetişkine bırakır, bebeğin yedek bakımını sağlar. Bu durumdan bebeğin olumsuz etkilenmemesi için aşağıdaki unsurlara dikkat edilmesi gerekir. Bebek sadece anne-babanın çalışma saatleri içinde yedek bakım almalı, anne baba eve gelince bebeğin bakımını üstlenmelidir. Kendi evi dışında bakılıyorsa, akşam kendi evine gelmeli, anne-babasının yanında olmalıdır.

Çalışan Anneler İçin Önerilerimiz

Bebek, ilk üç yaşta bir kişiye bağlanma gereksinimi içindedir. Sevgi ve güven duygusunun temeli bu yaşta atılır. Bu nedenle üç yaşa kadar bebekle bir kişinin ilgileneceği “Bireysel bakım” önerilmektedir. Anne babalar tarafından bu dönemde öncellikle büyükanne, ücretli bakıcı gibi bireysel bakım olanakları araştırılmalıdır. Kreşler, bu olanağın sağlanmaması durumunda düşünülecek bir çözümdür.

Bakacak kişinin aile ile uyumlu olması, bebeğin bakım ve eğitiminde aileden farklı tutumlar takınmaması bebeğin gelişiminde önemli rol oynar. Böyle olumsuz bir durum varsa, seçilecek uygun bir kreş tercih edilebilir.

Çalışan anneler işten dönüşlerinde bebeklerin gerçekten ona ayıracakları zamana gereksinimi vardır. Anne-baba ile sadece aynı mekanı paylaşmak bebek için yetersizdir. Anne-bebek, baba-bebek, anne-baba-bebek ilişkisinin sağlıklı gelişmesinde bebeğe ayrılacak etkin zamanın önemi büyüktür. Zamanın uzunluğu değil, niteliği önemlidir.

Çalışan Anneler ve Bebek Bakımı

Anne işe başlamadan önce ek bakımı kimin yapacağı belirlenmeli ve kısa sürelerle bebek bakacak kişi ile yalnız bırakılarak, ikisine de birbirlerini tanıma fırsatı verilmelidir.Anne-baba, bebekten kısa süre bile olsa ayrılmadan önce bu durumu sözlü olarak açıklamalı ve bir işaretle belirtmelidir; el sallama, öpücük gibi… Bebekten habersiz kaçamak ayrılmak anne-bebek arasında kurulması gereken güveni bozar.Anne çalışsın veya çalışmasın 3 yaşından sonra çocuğun okul öncesi eğitim kurumuna gitmesi önerilmektedir.

Çalışan Anneler Vicdan Azabı Çekmemeli

Çalışan annelerin vicdan azabı çekmeden çocuklarıyla sağlıklı bir ilişki kurmaları mümkündür. Anneler bu süreçte çocuklarına         istedikleri kadar vakit ayıramadıkları için vicdan azabı çekerler. Bunun en önemli nedeni de içinde bulunduğumuz dönemdeki nesil farkıdır. Bugünün yetişkinleri genellikle ev hanımı olan anneler tarafından yetiştirilmiştir. Halbuki günümüzde çalışan annelerin sayısı oldukça fazladır ve bu süreci sağlıklı bir şekilde yönetmek mümkündür.

Çocukla geçirilen zamanda önemli olan sürenin uzunluğu değil, geçirilen zamanın kaliteli olmasıdır. Bunun için anne ve çocuğun birlikte kaliteli zaman geçirmesi gerekir. Kaliteli zaman, anne ile çocuğun dünyada başka kimse yokmuşcasına ilişki kurdukları zaman aralığıdır. Çocukla anne gün boyu yan yana olabilirler. Ancak önemli olan yarım saat de olsa kaliteli zaman geçirmektedir. Çocuğun sağlıklı gelişimi için fiziksel gereksinimleri kadar psikolojik gereksinimlerini de karşılamalıdır.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();