Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Doğal yöntemler nelerdir?

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Burun tıkanıklığınızı giderecek doğal yöntemler nelerdir ? Evde kendinizin uygulayacağı çözümler hangileri?

Sonbahar ve kış aylarının buram buram hissedildiği günlerdeyiz. Havaların bir sıcak bir soğuk seyri sadece psikolojimizi değil aynı zamanda vücut direncimizi de etkiliyor. Beslenme şeklimizi yeniden düzenleme altına almamız gereken bu aylarda özellikle burun tıkanıklığı problemi yaşamamak için bol vitaminli gıdalara öncelik vermeliyiz. Eğer bunu söylemek için çok geç kalmışsak ve siz çoktan hastalandıysanız, o halde burun tıkanıklığınızı geçirmek için neler yapılabileceğine hep birlikte bakalım.

Burun tıkanıklığı özellikle işi konuşma üzerine olanlarda ciddi sıkıntılar meydana getirebilir. Doğru şekilde nefes alamamak sizi hem yorgun yapabilir, hem de şiddetli baş ağrılarına maruz kalabilirsiniz.

Burun tıkanıklığı nasıl açılır,  neler yapılabilir?

Sarımsak

Her derde deva olma özelliği ile dikkati çeken sarımsak, burun tıkanıklığı için de tam bir şifa kaynağıdır. Sarımsaklı su solunum yolları enfeksiyonları için oldukça faydalıdır.

Okaliptüs

Oldukça ferahlatıcı bir bitki olan okaliptüs, kullandığımız birçok pastilin içeriğinde yer almaktadır. Ayrıca ilaç içerisinde değil, doğal yollardan okaliptüs kullanmak isteyenler bir mendile birkaç damla okaliptüs yağı damlatabilirler ya da yastıklarına birkaç damla yağ damlattıkları takdirde gece rahat bir uyku uyuma fırsatı bulabilirler.

Sıcak Bir Su Altında Duş

Özellikle buharın burun kanallarına olan etkisi düşünüldüğünde, sıcak bir su ile duş almanın sağlayacağı fayda kesinlikle anlaşılacaktır. Sıcak su altında geçen bir süre sonunda burnunuza dolan buhar sayesinde mukus kolayla yumuşayarak akacak ve böylece nefes alışınız kolaylaşacaktır.

Tuzlu Suyun Faydası

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Tuzlu Su

Tuzlu su, hem burun içindeki tahrişi azaltmak hem de tıkanıklığı gidermek için kullanılabilecek yöntemlerden biridir. Bir bardak su içine koyacağınız bir çay kaşığı tuzu su içinde eriterek burnunuza damlattığınız takdirde burun tıkanıklığınızın sona erdiğini göreceksiniz. Yalnız tuzlu suyu burnunuza çekerken hızla çekmemeye özen göstermelisiniz. Özellikle fazla miktarda aldığınız tuzlu su genzinizi yakacaktır. Ayrıca bu karışımı çocuklarınızda da rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Soğan

Sarımsak gibi soğanın da burun tıkanıklığını açmada bilinen bir etkisi mevcuttur. Özellikle keskin kokusu ile bilinen soğan koklandığında, mukusu yumuşatarak akmasını sağlar. Eğer soğan kokusu sizi ve özellikle de gözlerinizi çok rahatsız ediyorsa gözlerinizi nemli bir bez ile örtebilirsiniz.

Baharatlı Yiyecekler

Özellikle acı bir yediğinizde burnunuzun nasıl aktığını bir düşünün. Burun tıkanıklığı içinde bol baharatlı ve özelliklede acı gıdalar tüketmek mukusu yumuşatarak akmasını sağlayacaktır. Mümkünse baharatlı gıdalardan sonra bol bol su içmelisiniz.

Bol Sıvı Tüketin

Hemen her hastalıkta olduğu gibi burun tıkanıklığı da içinde bol sıvı tüketmeniz, rahatsızlığınızın çok daha hızlı bir şekilde don bulmasına olanak sağlayacaktır.

İster uzun süreli ister kısa süreli tıkanıklık olsun, nefes almak bu dünyadaki en önemli ihtiyaç olduğundan bunu engelleyen burun tıkanıklığı için gereken önlemleri almalıyız. Kaliteli bir nefes alışın kaliteli bir yaşam için öncelikli olduğu gerçeğini unutmamalıyız.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();