Bulaşık Makinesi Kullanımı Nasıl Olmalı? Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanmaz?

Bulaşık Makinesi Kullanımı Nasıl Olmalı? Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanmaz? Hangi ürünleri makineye koyabilir, hangisini elde yıkamalıyız?

Yemek yapması ve ardından bu yemeklerin keyifle yenildiği sofralar… Şu ana kadar her şey kulağa hoş geliyor. Peki, ya yemeklerin ardındaki bulaşıklar? Pek çok kişi için yemeklerin ardında biriken bulaşıklar adeta birer korkulu rüya. Hele ki bulaşık makinesi olmadığında.

Bulaşık makineleri sayesinde bizlerin tek yaptığı yemek sonrasında kalan kirli bulaşıkları makineye dizmek. Geri kalan tüm işlemi bulaşık makinesi kendiliğinden halletmekte. Fakat sanılanın aksine bulaşık makinesi her tür eşyayı temizlemiyor. Bu tip durumlar da ise iş başa düşüp elde yıkamaktan başka çaremiz kalmıyor.

Bulaşık Makinesi Kullanımı

Asıl soru şu: bulaşık makinesinde neler yıkanır, neler yıkanmaz?

Hazırladığımız listeyi incelediğinizde şaşıracağınızdan eminiz.

Bıçaklar

Bıçaklar çatal ve kaşıklara nazaran çok daha hassastırlar ve bulaşık makinesinde yıkanmaları bıçakların normalden çok daha kısa sürede matlaşmasına neden olur. Matlaşmayı ve körelmeyi engellemek için bıçakları elde yıkamak daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Porselenler

Porselenler bulaşık makinesinde rahatlıkla yıkanabilir. Ancak porselenin üstündeki sırlar yüksek sıcaklıkta zarar görebilir, herhangi bir renkli desen solabilir. Bu yüzden porselenleri bulaşık makinesinde yıkarken yüksek sıcaklıktan uzak durmak gerekir.

Kristal

Deterjanlar ve yüksek sıcaklıklar kristallerin en büyük düşmanıdır. Kristallere oldukça zarar verebilirler. Kristaller bulaşık makinede yıkandıklarında üzerlerinde çizik ve çatlaklar oluşabilir. Bundan kaçınmak adına kristal tabak çanakları elde yıkamak en iyi yöntemdir.

Bakır Eşyalar

Bakır eşyaların bulaşık makinesinde yıkanması eşyaların renklerinde değişim ve solmalara neden olabilir. Aynı zamanda bakır eşyalar ile birlikte yıkanan diğer eşyalarda kekremsi bir tada neden olabilir.

Bulaşık Makinesi Kullanımı

Ahşap Kaplar Ve Tahta Kaşıklar

Ahşaplar sıvıyı emici özelliktedir. Bu yüzden ahşap eşyaları bulaşık makinesinde yıkamak pekiyi sonuçlara neden olmayabilir. Bu eşyalar cila ve kaplama özelliklerine göre, bulaşık makinesinde yıkanmaları sonucunda makinedeki tuz ve deterjanın bir kısmını emip, daha sonra yemek içerisine verebilirler. Bu da yemeklerde tat değişimine neden olacağı için pek hoş bir durum olarak karşılanamaz.

Yapışmaz Tavalar

Yapışmaz tavaların bulaşık makinesinde yıkanmaması gerektiği tava üreticisi firmalar tarafından tüketicilere uyarılmaktadır. Tavanın yapışmazlık özelliğinin azalmaması için makinede yıkanmaması gerekmektedir.

Etiketli Eşyalar

Üzerinde herhangi bir etiket ya da yapıştırıcı bulunan (konsere kavanozu, borcam gibi) bulaşıklar bulaşık makinesine zarar verebilir. Bu yüzden makinede yıkmak yerine elde yıkama tercih edilmelidir.

Altın Kaplamalar

Altın kaplama malzemeler her ne kadar günümüzde eskisi kadar kullanılmıyor olsa da olur da bir altın kaplama eşyanızı yıkamak istersiniz elde yıkamayı tercih edin. Makine ile yıkamak eşyanıza zarar verecektir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();