Boyun ve Gerdan Bölgesi İçin Bakım Önerileri

Boyun ve Gerdan Bölgesi İçin Bakım Önerileri, Boyun Çizgileri İçin Maske, Boyun Kırışıklığı Kaç Yaşında Başlar?

Çoğumuz vücudun en hassas bölgelerinden biri olan boyun bölgesine fazla özen göstermiyoruz. Oysa boyun, yaşlılık belirtilerinin en yoğun olarak görüldüğü bölgedir. Bu nedenle boyun ve gerdan bölgesine genç yaşlardan itibaren düzenli olarak bakım yapmak gerekir. Bu yazımızda sizin için boyun ve gerdan bölgesi için  bakım önerilerini derledik.

Boyun Ve Gerdan Bölgesi  Bakımı Nasıl Yapılır?

Boyun bölgemizdeki deri, tıpkı göz çevresindeki kadar hassas ve narin bir yapıdan oluşuyor. Bu yüzden yağ ve ter bezleri de daha yoğun bir bakıma gereksinim duyuyor. Günlük boyun temizliğinde, yumuşak ürünlerin yanı sıra nemlendirici ya da hassas ciltler için geliştirilmiş maskeleri tercih edebilirsiniz. Bunların dışında, boyun bölgesini güzelleştirmenin bir diğer yolu da sıcak-soğuk duşlardır. Kırışıklıkları önlemeye yarayan nemlendirici ürünler ise; sadece yüze değil, boyun bölgesine de rahatlıkla kullanılabilir.

Boyun egzersizi

Vücudunuza krem sürerken en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, kremin emiciliği olmalıdır. Cilt tarafından kolaylıkla emilebilen ürünler kan dolaşımını hızlandırıyor ve hassas derinin tahriş olmasını önlüyor. Kişiye göre değişen boyun yapısı farklılık gösterse de, kozmetik ürünlerinin etkisini güçlendirmek için bazı küçük egzersizleri bilmekte fayda var. Bunun ilk adımı dik durmayı öğrenmek. Nasıl mı?

Sırt dümdüz, omuzlar geriye ve çene yukarı. Oysa omuzları düşürüp başınızı boşluğa bıraktığınızda kendinizi çok daha rahat hissediyor olmalısınız. Sağlıklı yaşlanmak için ise dik durmayı öğrenmek şart. Dik durmadığınız zaman uzun vadede ciddi sırt ağrıları çekebilirsiniz.

Boyun, sadece çok az kemikle dengelendiğinden, dik bir duruşun gerçekleşmesi karmaşık bir kas sistemi sayesinde gerçekleşiyor. Siz de özel birkaç boyun egzersizi ile kaslarınızı güçlendirebilir ve dolayısıyla da duruşunuzu düzeltebilirsiniz.

Boyun Kırışıklığı Kaç Yaşında Başlar?

Teorik olarak, cildimiz doğduğumuz andan itibaren yaşlanmaya başlar. Doğal bir yaşlanma sürecini hızlandıran bazı faktörler vardır. Mesela güneş ışınları, sigara dumanı, hava kirliliği, yanlış beslenme alışkanlıkları ve stres cilt yaşlanmasını hızlandıran etkenlerdendir.

Boyun ve Gerdan Bölgesi İçin Bakım Önerileri

İnsanlarda cildin yenilenme hızı 20’li ve 30’lu yaşlardan itibaren azalmaya başlar. Boyun ve gerdan bölgesi, vücudumuzun en hassas bölgelerindendir. Bu bölgelerde kırışma ve elastikiyet yitirme vücudun diğer bölgelerine göre daha hızlı gerçekleşir. Kadınlarda özellikle menopoz dönemi ile birlikte cilt yaşlanması hızlanır. Bu nedenle kadınların menopoz dönemine hazırlıklı olmaları gerekir. Boyun ve gerdan bölgesinin bakımı da 20’li yaşların ortalarından itibaren başlamalıdır.

Gün içinde gerekli miktarda su içmek, yaşa uygun nemlendiricileri düzenli olarak kullanmak, sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek, tuz ve şeker gibi gıdalardan uzak durarak cildinizin yaşlanma sürecini doğal yöntemlerle biraz daha yavaşlatabilmeniz mümkündür.

Boyun Çizgileri İçin Maske

Bitkisel maskeler doğal nemlendirici oldukları için cilt kırışıklıklarını gidermede etkilidir. Bitki seçiminizi cilt türünüze göre yapmanız gerekir. Örneğin kuru bir cilt tipine sahipseniz, muz sizin için ideal olacaktır. Muzun, içeriğindeki doğal nemlendiriciler ile cilt yaşlanmasını geciktirici etkisi vardır. Muz ile cilt maskesi yapmak için önce 1 adet küçük muzu çatal yardımı ile ezmeniz, sonra 1 tatlı kaşığı gül suyu ile karıştırmanız gereklidir. Bu maskeyi boynunuza masaj yaparak sürdükten sonra yarım saat beklemeniz ve sonrasında ılık su ile durulamanız yeterlidir.

Bal da cilt nemlendirmek için ideal olan besinlerden biridir. Bal maskesi, boyun bölgesindeki çizgilerin yok olması için birebirdir. Bunun için 1 çorba kaşığı balı aynı miktarda gliserin ile karıştırmanız ve gece yatmadan önce boynunuza sarmanız yeterlidir. Karışımın yatağa bulaşmaması için boynunuzu bir tülbent yardımı ile sarabilirsiniz. Bu maskeyi uygulayarak boyun çizgilerinizden kısa süre içinde kurtulabilirsiniz.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();