Boy Uzatan Yiyecekler: Boy Uzaması İçin Neleri Yemeliyiz?

Malum boyumuzun uzunluğu büyük ölçüde genetik bir miras. Yine de beslenme tarzıyla ve tükettiğimiz besinler sayesinde boyumuza az da olsa müdahalede bulunabiliyoruz. Dış faktörleri ne derece verimli kullanırsak o derece olumlu sonuç alırız. Ama tabii ki bir yaştan sonra mucize de beklememek gerekiyor!

Boy Uzatan Yiyecekler Listesi

1- Süt ve Süt Ürünleri

Süt başlıbaşına bir kalsiyum kaynağı olduğunda boy uzamasında çok önemlidir. Süt tüketimi, diğer süt ürünleri ile de desteklenmelidir. Peynir ve yoğurt; A, B, D ve E vitaminleri açısından oldukça zengin olması itibariyle değerli yiyeceklerdir.

 

Tüm peynir çeşitleri önemlidir, ama içindeki bol kalsiyum nedeniyle çedar peyniri diğer süt ürünlerinden ayrı tutulabilir. 100 gram çedar peynirinin içinde yaklaşık 720 mg kalsiyum bulunur.

2- Sebze ve Meyveler

 

Sebze ve meyveler boyu uzatmanın yanında sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için de önemlidir. Bunlar yoğun miktarlarda vitamin, lif, potasyum ve folik asit içerirler. A vitamini doku ve kemiklerin gelişmesine yardımcı olur. Kavun, greyfurt, papaya, mango, karpuz ve kayısı en zengin A vitamini kaynaklarındandır. A vitamini ayrıca havuç, nohut, kabak, brokoli, ıspanak ve patateste de bulunur. Bunların yanında turunçgiller, kabuksuz meyveler, patates ve domates de sağlıklı kemik büyümesine yardımcı olur ve boyun uzamasına katkı sağlar.

3- Yumurta

Yumurta akı yüzde 100 protein içerir. Sarısında ise vücudu şişmanlatan yağlar vardır. Bu yüzden akı sarısından daha değerlidir. Yumurta ayrıca riboflavin olarak da bilinen B2 vitamini de içerir. Riboflavin hücre çoğalmasında görevli vitaminlerden biridir.

4- Kırmızı Et

Kırmızı et de önemli derecede protein miktarıdır fakat kolesterol düzeyini artırıcı etki gösteren yağlar da içerir. Bu yüzden Az miktarda tüketilmelidir.

5- Tavuk

Tavuk hayvansal yiyecekler arasında en zengin protein kaynaklarındandır. Kas ve dokuların gelişimi için maksimum miktarda protein içerir. Günde 100 gram kadar tüketilebilir.

6- Lahana

İçerdiği bol miktarda lif, protein, sodyum, potasyum, C ve K vitaminleri ile bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına vazgeçilmez besinlerdendir

7- Soya

Soya tüm sebzeler arasında en fazla proteini içerir. Soyadaki saf protein kemiklerin gelişiminde ve doku kütlesinin artmasında önemli katkı sağlar. Boyunuzun uzamasını sağlamak için günlük 50 gramlık soya tüketimi önemli etki yapar. Soya vejetaryanlar için müthiş bir protein katkısıdır.

8- Yulaf

Yulaf da zengin bir protein kaynağıdır. Yulafın kas kütlesini arttırıcı ve yağ kütlesini azaltıcı bir etkisi vardır. Bu nedenle de diyet yapanların sıklıkla başvurduğu bir besin olsa da kemik gelişimi açısından da günlük tüketilmesi tavsiye edilir.

9- Keçiboynuzu

Karbonhidrat bakımından zengin olan keçiboynuzu B, B3, D vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve fosfor yönünden zengin oluşu itibariyle çocuklarda vücut ve zekâ gelişimini destekleyen gıdalardandır

No more pages to load

No more pages to load