Boşanma Nedenleri, Öne Çıkan Sebepler

Boşanma Nedenleri, Öne Çıkan Sebepler! Boşanmanın sebepleri nelerdir? Boşanma kararı alırken nelere dikkat edilmeli?

Evlenmek kadar boşanmak da insanların başına gelen olaylardan bir tanesi ne yazık ki...Herkes evlenirken bir şekilde neler olabileceğini kestirebiliyor. Ama tam da mutlu bir hayata başladım derken boşanmak aslında pek de üzerinde konuşulmayan bir konu. Boşanma ile ilgili merak edilenler listesi o kadar fazla ki... Her şey bir tarafa bu duruma global değil de ülkemiz bazında bakarsak eğer, toplumsal değerlerimiz çok öne çıkıyor. Peki boşanma oranlarının artmasının en temel nedenleri nelerdir, boşanma nedenleri, öne çıkan sebepler yazımızın devamında...

Boşanma Nedenleri

Boşanma nedenleri sıralamasında birincisi ne yazık ki hala karşımıza çıkan görücü usulü evlilikler. Çiftler birbirini tanımadan sadece uygun görüldükleri için hala evlendirilebiliyorlar bu ülkede.

Bir başka neden de severek evlenseniz bile evlilikteki finansal sorunlar boşanmaya sebep olan en önemli durumlardan bir tanesi.

Çocuk yaşta evlendirilen ve kocası tarafından eziyet edilen, dövülen kadınları saymıyoruz bile. Gene de istatistiklere baktığımızda eğitimli ve boşansa bile ayakları üzerinde durabilecek kadınların kocalarından daha fazla fiziksel ve duygusal şiddet gördüğünü okuyoruz. Bu sadece ülkemizde değil, dünyada da bilinen bir gerçek.

Boşanma Nedenleri, Öne Çıkan Sebepler

Ülkemize döndüğümüzde boşanma sebeplerinden biri olan duygusal ve fiziksel şiddetin en önemli nedeni içinde yaşadığımız ailelere dayanıyor aslında.

Karısını döven ya da şiddet gösteren bir erkeğin aslında gene bu şiddeti gösterdiği bir kadın tarafından yani annesi tarafından yetiştirildiğini hiç düşündünüz mü?

Hayatta hiçbir şey başınıza gelmeyecek diye düşünmeyin aileler ve özellikle anneler. Bu nedenle çocuğunuzu da size nasıl davranılmasını istiyorsanız öyle yetiştirin lütfen. Çünkü sizin hayatınızda olduğu gibi çocuklarınızın da gelecekteki hayatı bu yetiştirilme kriterlerine bağlı bir şekilde.

Özellikle boşanma döneminde erkeklerin sergilediği hala boşanmış olsa bile kadının hayatında hükmetme isteği ne yazık ki bir çok kadının hayatına mal oluyor.

Boşanma Kararı Alırken Yapılması Gerekenler

Şimdi ise yapılması gerekenlere gelelim biraz :

Her şeyden önce eğer her iki tarafın da rızası varsa mutlaka öncesinde psikolojik bir danışmana gidilerek boşanmanın çocuklar üzerindeki etkisini irdelemeniz ve bunu iyileştirmeniz gerekiyor.

Kim ne derse desin boşanmak her aile üzerinde bir travma yaratır. Bu nedenle bir danışmana gitmekten ve destek almaktan çekinmeyin. Bu sizin hasta olduğunuzu değil aslında ne kadar sağlıklı olmak istediğinizin bir göstergesi olacaktır.Boşanma Nedenleri, Öne Çıkan SebeplerMedeni bir şekilde boşanabilen ailelerin haricinde asıl sorun olaylı boşanma süreçlerinin yaşanması. İşte tam da bu noktada şiddet ve psikolojik baskı devreye giriyor. Eğer çalışan ve maddi gücü olmayan bir kadınsanız mutlaka bir avukat tutarak, polise giderek ve uzaklaştırma emri çıkararak başlayabilirsiniz. Bunların yetmediği durumlarda devletin size sağlayacağı panik butonları da işe yarayacaktır.

Eğer ki maddi durumunuz el vermiyorsa ailenize danışarak bir yol bulmaya çalışın. Ama ne yazık ki bir çok aile de erkektir, kocadır ne yapsa yeridir mantığında olduğu için bunun işe yarama ihtimali eğitim seviyesi düşük ailelerde ne yazık ki pek de mümkün değil. Bu yüzden devletin açmış olduğu kadın sığınma evleri size yardımcı olacaktır. Bir çok dernek ve vakıf da size bu konuda yardımcı edebilir. Boşanma hakkındaki süreci umarız merak etmek zorunda kalmazsınız, ama eğer ihtiyacınız olursa da başvuracağınız yerler olduğunu unutmayın. Yalnız değilsiniz. Yardım istemekten çekinmeyin.

 

 

No more pages to load

No more pages to load