Boşanma Davası İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Boşanma Davası İle İlgili Bilinmesi Gerekenler, Boşanmak için neler yapılması gerekli? Boşanma sürecine girmiş olan çiftler bu yazımız size göre!

Evlenmek kadar boşanmanın da çok yaygın olduğu ve artık çok daha doğal ve olağan şekilde karşılandığı günümüzde bu sürecin nasıl işlediğini ya da boşanma davası için neler gerektiğini merak ediyor iseniz yazıyı okumaya devam edin. Sizler için " boşanma davası ile ilgili bilinmesi gerekenler" i bir araya getirdik. İşte tüm detaylar;

Hiç bir çift elbette ki boşanmayı düşünerek evlenmez. Ama bazen anlaşmazlıkların boyutu ciddi durumlara ulaştığında, çiftlerden biri ya da her ikisi de mutsuz hale geldiğinde yapılabilecek en sağlıklı ve doğru adım hiç kuşkusuz ki boşanma davası açılmasıdır. Çiftlerin haklarının hukuk alanında korunması oldukça önemlidir. Düzeltilemeyen sorunlar sonucunda boşanmaya karar verdiniz ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız öncelikli işleminiz gerekli belgeler ile mahkemeye başvurmak olmalıdır.

Boşanma Davası İçin Gerekli Belgeler

Boşanmak için nasıl dava açılır sorusunun cevabı oldukça basit. Gerekli belgeleri mahkemeye sunduğunuzda bu süreci başlatmış olursunuz. Boşanma davası için gerekli belge sayısı oldukça azdır. Tarafların nüfus ve adres bilgileri bunun için yeterli olacaktır. Dava açan kişi, mahkemenin rahat incelemede bulunması ve mahkeme sürecinin karşı tarafa iletilebilmesi için davalının adresini kayıtlara mutlaka geçirmesi gerekir. Dava açılacak yer olarak ise çiftlerin ikamet ettiği yerler kullanılmalıdır. Çiftlerden biri şehir dışında yaşıyor ise dava orada da açılabilir.

Boşanma Davası İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Her işin tabii ki bir ehli vardır. İşiniz hukuk alanında olduğundan bir avukatın size yardımcı olması sağlıklı olacaktır. Özellikle çocukların velayeti, nafaka gibi talepleriniz varsa avukatsız dava açmak haklarınızın korunması açısından sizi tehlikeye sokabilir. Ayrıca hâkimin “boşandınız” cümlesi ile her şeyin bitmediğini, daha yapılması gereken işlemlerin olduğunu unutmamalısınız.

Tek Celsede Boşanma

Çiftler ortak kararları sonucu ve birbirlerinden herhangi bir şey talep etmedikleri takdirde, avukatsız olarak verecekleri dilekçe ile tek celsede boşanma gerçekleştirebilirler. Fakat avukat tutulmadığı için karar sonrası süreç için işlemlerini kendileri halletmeleri gerekecektir. Çiftlerin evlendikleri andaki gibi saygı çerçevesinde boşanmaları en sağlıklı süreci oluşturur. Çoğu zaman oldukça sancılı ve yorucu olan boşanma davası süreçleri hakkında uzmanlardan sağlayabileceğiniz detaylı bilgilerin bulunduğu Kadin.com sitesine girip yazıları okumanızı tavsiye ederim.

 

No more pages to load

No more pages to load