Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? Boğaz Ağrısı Neden Oluşur? Boğaz Ağrısı Bir Belirti Midir? Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Çoğu zaman sebebini bile bilmediğimiz sebeplerden ötürü boğazımız şişer ve ağrır. Sık sık bu rahatsızlığa denk geliyor olsak da boğaz ağrısı nasıl geçer sorusuna net bir cevabımız yoktur. Bu ağrılar çoğunlukla bir iki gün içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak yine de rahatsız olunuyorsa bu ağrıyı geçirmek için bazı yöntemler denenebilir. Ağrıların kaynağı enfeksiyonlar ise boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir sorusunun yanıtı aranmalıdır. Biz de sizler için bu sorunun yanıtını araştırdık.

Boğaz Ağrısı Neden Oluşur?

En önemli sebebi enfeksiyonlardır. Mikroplar ve bakterilerden kaynaklanan durumlar sebebiyle boğaz ağrısı çekiyor olabilirsiniz. Mikroptan kaynaklanan ve bakteriden kaynaklanan rahatsızlıkların tedavi yöntemleri de farklılık gösterir. İkisi için de aynı tedavi yöntemi uygulanamaz. Çok ciddi olmadığı sürece mikroplardan kaynaklanan hastalıklar bir hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak bakterilerden kaynaklanan boğaz rahatsızlıklarında antibiyotik kullanılması gerekmektedir.

Boğaz şişiyorsa veya ağrıyorsa mutlaka bu boğaz enfeksiyonundan kaynaklanıyor denilemez. Burunlardan, sinüslerden veya akciğerden kaynaklanan akıntılar sebebiyle de boğaz ağrısı çekilebilir. Bunun için hekime başvurup kontrol olmak gerekmektedir. Özellikle antibiyotik kullanımı kesinlikle hastanın kendi kararına göre olmamalıdır.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Bir Belirti Midir?

Boğaz ağrısı bazı hastalıkların da habercisi olabilir. Bunlardan en önemli ve ciddi olanı kronik faranjittir. Boğaz tahriş olduğunda boğazdaki mukozada iltihap oluşur. Bu da kronik faranjit olarak isimlendirilir.

Kronik faranjite sebebiyet veren bazı temel etkenler vardır. Bunlardan en dikkat çekeni sigara içmektir. Kronik faranjit tedavisinde sigara içmeye devam ediliyorsa tedaviden yanıt almak beklenmemelidir.

Mide ile ilgili bir sıkıntı varsa mide suyu sık sık boğaza gelir ve boğazdaki mukozada yan etkiler bırakır.

Burun, sinüs veya akciğer bölgelerinde bir rahatsızlık var ise buralardaki enfeksiyon boğazdan geçerken öksürük yapabilir, balgam oluşturabilir. Başka bölgelerde oluşan enfeksiyonların boğazdan geçerken oluşturdukları da boğazı ayrıca tahriş eder.

Kansızlık, tiroit ve guatr da boğaz da ağrıya sebep olduğu bilinen rahatsızlıklardır.

Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Boğaz bölgesini rahatlatacak gargara, pastil gibi lokal tedavi yöntemlerinden destek alınabilir. Su alımı mutlaka arttırılmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirme amaçlı olarak vitamin alımına dikkat edilmeli ve arttırılmalıdır. Eğer hasta çok kötü durumda değilse düşük dozlu antibiyotik alınmasına da gerek yoktur. Antibiyotikler kontrol altında kullanılması gereken ilaçlardır.

Kirli hava olan, kimyasal salınımların olunduğu yerlerden mümkün olduğunca kaçınılmalı.

Boğazda ağrı varsa ev ortamındaki toz da bu durumun ilerlemesine sebep olacaktır. Bu nedenle ev temizliğine oldukça özen gösterilmeli.

Alerji yapabilecek herhangi bir kumaş ve bunların temizlenmesinde kullanılan deterjanlar antialerjik olarak seçilmelidir.

İçecekler tüketilirken çok sıcak veya çok soğuk değil ılık olmalıdır.

 

Belli bir müddet boğazı zorlamayacak püre halindeki yumuşak yiyecekler tercih edilmelidir.

Gece uyurken yatılan odanın nemli olması sağlanmalıdır. Böylece gece uyku esnasında boğaz kurumayacak ve nefes alıp vermek de daha kolay olacaktır.

 

No more pages to load

No more pages to load