Saçlarınız İçin Ev Yapımı Bitkisel Bakım Önerileri

Saçlarınız İçin Ev Yapımı Bitkisel Bakım Önerileri, Koyu Renk Saçlar İçin Saç Maskesi Tarifleri ve püf noktalar!

Saçlar kadınların her zaman yanlarında taşıdıkları bir aksesuar gibidir. Bu yazımızda size saçlarınıza evde, doğal yollardan saçınıza bitkisel bakım yapabileceğiniz kolay tariflerimiz olacak.

Saçlarınız İçin Bitkisel Bakım

80 gr. kekiği 1 litre suda 3-4 dakika kaynattıktan sonra süzün. Saç diplerinizi masaj yaparak yıkayın. Kahverengi saçlar kekik çayı kullanırsa saç renklerini korur ve parlaklık kazanır.

Günlük düzenli olarak ıspanak ve kişniş suyunu eşit miktarda karıştırıp için. Ayrıca saç derisine badem yağı ile yapacağınız masaj; hem saçlarınızın dökülmesini önleyecek hem de daha sağlıklı uzamasına yardımcı olacaktır.

Saçlarınız İçin bitkisel bakım

Bir adet turpu rendeleyip suda yarım saat kadar pişirip süzün. Elde ettiğiniz turp suyuna yumurta sarısı ilave edip iyice çırpın. Bulamaç haline geldikten sonra saçlarınızı ovarak yıkayın.

Koyu Renk Saçlar İçin Saç Maskesi Tarifi

Yarım çay fincanı ayçiçeği yağını, 1 çorba kaşığı kakao yağını, 1 çorba kaşığı susuz lanolini benmari usulü eritin. Yağlar eridikten sonra karışımı iyice çırpın. Daha sonra 1 çorba kaşığı su katın ve karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız karışımı saçlarınıza masaj yaparak sürün ve 15 dakika ile yarım saat arasında bekleyin. Ardından saçınızı yıkayıp durulayın. Bu bitkisel bakım koyu tonlardaki saçlara yeni bir canlılık ve parlaklık verir.

NOT: Erkekler de uygulayabilir.

Saç Bakım Maskeleri Nelerdir?

Saç bakım maskeleri, saça yoğun bir nem kazandırır. Nemli saçlar kırılmaz ve yıpranmaz. Bu da uzun, sağlıklı, parlak ve bakımlı saçlara sahip olmanızı sağlar. Saç bakım maskelerinin iki türü vardır. Bunlardan ilki, çeşitli markalar tarafından üretilen maskeler, ikincisi ise evde kendi imkânlarınızla hazırladığınız maskelerdir. Ticari olarak üretilen bitkisel bakım maskelerinin içinde yüksek miktarda kimyasal bulunur. Bu ürünler kısa vadede saçınızın parlak görünmesini sağlasa da uzun vadede saçınıza zarar verir. Özellikle kafa derisine kimyasal ürün temas etmesi son derece zararlıdır.

Evde hazırlanan saç maskeleri ise, kimyasal içermedikleri için saçlarınıza daha büyük fayda sağlar. Mutfağınızda her daim bulunan bazı gıdalarla, saçınız için birbirinden güzel maskeler yapmanız mümkündür. Özellikle yumurta ve zeytinyağı hem her daim kolaylıkla temin edilebilen maddelerdir hem de saç için son derece faydalıdır. Öncelikle yumurtanın saça olan faydalarından başlayalım.

Saç Maskesi Yumurta

  1. Yumurtanın nemlendirme özelliği saçlarınızın daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar.
  2. Yumurtanın içindeki yüksek besin değerleri saçınızın kırılmasını önler ve kırılmış olan saçlarınızı onarır.
  3. Yumurtanın içindeki yağ asitleri, saçınızın kaybettiği parlaklığa yeniden kavuşmasını sağlar.
  4. Yumurtanın içindeki B12 vitamini ve sülfür saçınızın daha çabuk uzamasını sağlar.
  5. Yumurta saç derisini besler ve yumuşatır.

Saçınıza yumurtalı saç maskesi uygulamanız için 2 yumurtayı kırmanız, çatalla karıştırmanız ve saçınıza dipten uca doğru sürmeniz yeterlidir. Bu karışımı 10-15 dakika kadar beklettikten ve yıkadıktan sonra soğuk su ile durulamanız gerekir. Düzenli uygulama yaptığınız takdirde kısa süre içinde farkı gözlerinizle görebilirsiniz.

Saç Maskesi Zeytinyağı

Zeytinyağı da saç için oldukça faydalı bir maddedir. Mutfaklarımızda her daim bulunan zeytinyağını temin etmek de oldukça kolaydır. Üstelik kimyasal ürünlerle kıyaslandığında hem doğallığı hem de masrafsız oluşu ile öne çıkar.

Saçınız için zeytinyağının mucizelerinden yararlanmak istiyorsanız yarım su bardağı sızma zeytinyağını bir kaba koyun ve 20 dakika kadar orta ateşte ısıtın. Ilık zeytinyağını ocaktan alın ve parmak uçlarınıza sürerek saç diplerinize hafifçe masaj yapın. Daha sonra bone takın ve yarım saat kadar bekletin ve bekleme işleminden sonra iyice temizleyip durulayın. Ayda 1-2 kere yapabileceğini bu uygulama ile saçlarınızın kısa sürede nasıl parlak ve canlı bir görünüme kavuştuğunu hemen göreceksiniz.