Bir Kendin Yap Örneği Keçe Çanta

Bu sıralar sizin de bildiğiniz gibi Do it yourself yani “kendin yap” tasarımlar hem kıyafetlerde hem de oda aksesuarlarında oldukça yaygın durumda. Belki de bu ürünleri cazip kılan en önemli şeylerden biri de tasarımın sadece size ait olmasıdır. Bunun yanında maliyet açısından dışarıdan aldıklarımızdan daha hesaplı bir şekilde onlara sahip olmak da ayrı bir avantaj tabi! Bugün hem hesaplı hem de özgün olacak kendin yap tasarımımız; keçeden çanta! Keçeden çantada clutch ve portföy çanta modelleri yapmak oldukça basit olduğu için bu çantaları hem kendiniz için hem de hediye etmek için kolaylıkla yapabilirsiniz. Öte yandan kendi el emeğiniz olması hediyeyi daha da değerli kılacaktır.

Keçeden Çanta Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Çanta yapımı için ilk olarak renkli keçelere ihtiyacınız olacaktır. Bunları çok kolay bir şekilde çeşitli tuhafiye veya kırtasiyelerden temin edebilirsiniz. Keçelerimizi birleştirmek için ise kalın iplik ve dikiş iğnesine ihtiyacınız var. Üstelik bu keçelerin dikimi için de dikiş becerinizin çok da iyi olmasına gerek yok. Çünkü keçelerle dikiş yapmak gayet kolay ve hiçbir el becerisi gerektirmiyor. Son olarak bir küçük silikon tabancasına ihtiyacınız bulunmakta. Bunu çantanızın üzerini süslemek için yapıştıracağınız keçe veya patchlerde kullanacaksınız. Bütün bunlara ek, isteğe bağlı olarak fermuar veya çanta kolu için zincir de kullanabilirsiniz.

Keçe Çantanın Yapım Aşaması

İlk olarak çantanızın büyüklüğünü belirleyin ve ona göre keçenizi iki dikdörtgen parça halinde kesin. Keçeleri keserken artan parçaları atmayın çünkü onları daha sonra çantanın üzerine desen yaparken tekrardan kullanmanız gerekecek. İki parça halindeki keçelerinizi kalın ip ve dikiş iğnesi yardımıyla dikin. Burada  çantanızın ağız kısmı açık olacak şekilde yalnızca üç kenarını dikmeyi unutmayın.

Çantanın gövdesi tamamlandıktan sonra sıra çantanın sapları için istediğiniz sapı kalınlığı bir kat daha fazla olacak şekilde kesin ve ikiye katlayarak dikin. Bu durumda çantanız daha sağlam olacaktır. Burada önemli olan şey ölçülere uyumlu çalışmaktır. Son olarak çantanın saplarını aynı olması için iyice ölçüp çantayla birleştirmek üzere dikin. Çantanın ağzını isterseniz bu şekilde açık da bırakabilirsiniz. Kapalı olmasını istiyorsanız da elinizde bulunan fermuar ya da çıtçıtı çantaya dikebilirsiniz. Şimdi ise en eğlenceli bölüme geliyoruz. Çantayı süslemek için ön tarafına çiçek modeli ya da beğendiğiniz farklı bir model de  yerleştirebilirsiniz. Bu aşamada silikon tabancanızdan yardım almanız gerekiyor.

Bunun yanında daha şık ve küçük bir zincirli kol çantası istiyorsanız; keçeleri daha küçük boyutlarda kesip birleştirebilir, çantanın ağız kısmına ise fermuarı dikebilirsiniz. Bu sefer sap yerine zincir kullanacağınız için çantanın fermuarının iki uç tarafına da küçük keçe parçaları kesin. Bu parçaların bir tarafını çantaya dikip içinden halka geçirip diğer tarafını da çantayla birleştirin ve son olarak çantanın kolu olacak zinciri, çantaya eklediğimiz küçük halkalardan geçirerek işleminizi bitirin.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();