Bir Air Plant Gördüm Sanki

Bir Air Plant Gördüm Sanki. Air Plant son zamanlarda adını sıklıkla duymaya başladığımız bir bitki. Peki Air Plant nedir, nasıl bakılır?

Son zamanlarda oldukça sık karşılaşmaya başladığımız o çiçek; Air Plant ! Tek başına orada, burada, şurada kısacası her yerde durabildiğini gördüğümüz bu air plantlerin, sizce de kendine has bir tavrı yok mu?

Havada Asılı mı o Air Plant ? 

Evet, havada asılı ya da yerde topraksız halde gördüğünüz o bitki bir air plant olabilir… Air plantlerin diğer bitkilerden en büyük farklarından biri, yaşam için gerekli olan ihtiyaçlarını köklerinden değil yapraklarından almalarıdır. Onların kökleri değil de, asıl olarak yapraklarının üstündeki minik tüyler yaşamlarını sürdürmelerini sağlıyor. Bu sayede air plantinize toprağa ekmeden de bakabilirsiniz.

Bir Air Plant Gördüm Sanki

Air plantler iç mekanlar için ideal olduğundan, ev içinde de bakımı mümkün ve kolaydır. Air plantiniz kışın bir camgüzeli olabilir ancak yazın direkt güneş ışığına maruz kalması onu rahatsız edecektir. Ayrıca esintili bir yerde olması da önemlidir, adı üstünde air plant… Özelikle esinti için bulunduğu ortamı düzenli şekilde havalandırmanız gerekecektir.

Bir Air Plant Gördüm Sanki

Air plantlerin oldukça fazla sayıda çeşidi bulunuyor. Özellikle sulama konusunda ihtiyacınız olacağından, bitkinizin türünü yolun başında öğrenmenizde fayda var. Bitkinizin bol yağışlı bir iklime mi yoksa daha kurak bir iklime mi ait olduğunu yapraklarına bakarak da anlayabilirsiniz. Eğer elinizdeki air plant yumuşak yapraklı ise yağışlı bir iklimden geldiğini düşünebiliriz. Tam tersi daha sert yapraklı hatta biraz daha açık renklerde ise o zaman daha kurak bir iklimden geliyor olabilir.

Nasıl Bakarım?

Bitkinizin suya ihtiyacının olup olmadığını onu biraz izleyerek de öğrenebilirsiniz. Yapraklarında kuruma ya da uçlarında net bir kıvrılma görüyorsanız, işte size tam bir sulama zamanı!

Bir Air Plant Gördüm Sanki

Peki nasıl sulamak gerekir? Eğer bitkinize hareket ettiremeyeceğiniz bir yerde bakıyorsanız, o zaman tek yol püskürterek sulamaktan geçiyor. Ancak en ideal olanı tamamen suya batırma işlemidir. Evet evet, bitkiyi tamamen suya batırmaktan bahsediyoruz. En başında size bu bitkilerin kendilerine has tavırlarının olduğundan bahsetmemiş miydik?..  Bitkinizi temiz bir suda, mümkünse arıtılmış bir suda, ortalama 1-2 saat kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Sudan çıkarttığınız air plant tamamen ıslanmış halde olacağından, ters çevirip 3-4 saat içerisinde kurumasını sağlamanız gerekiyor. Ters çevirdiğinizde biraz sallamanız, bitkinizi yaprakları arasındaki su damlacıklarından kurtaracak ve bu da bölgesel çürümeleri engelleyecektir.

Hemen bir dikkat noktası da ekleyelim! Bitkiniz çiçek açmış bir haldeyse, püskürtme işlemini yalnızca yapraklara gelecek şekilde gerçekleştirmeniz gerekiyor. Eğer tamamen suya batırma yoluyla sulama işlemini yapıyorsanız, o halde bitkiniz çiçek açtığında bu işlemi yapamayacaksınız demektir. Bu durumda da yine çiçeği koruyacak şekilde, yalnızca yapraklarını bolca suyla yıkamanız ve ardından yine kurutmanız gerekecektir.

Bir Air Plant Gördüm Sanki

Air plantin büyük farklarından bir diğeri de, bahsettiğimiz gibi topraksız da yaşayabilmesidir. İşte tam bu nokta bize hayal gücümüzü kullanma imkanı sunuyor. Air plantinizi yüksek bir yere ya da duvara asabileceğiniz gibi, midye kabuğu, kütük parçaları, çerçevelerin içleri gibi kendi zevkinize uygun pek çok farklı fikri de hayata geçirebilirsiniz.

Bir Air Plant Gördüm Sanki

Farklı bitki türleri ile yapabileceğiniz çalışmalar için, https://www.facebook.com/NFloraIstanbul/ ya da https://www.instagram.com/nflora_/ sayfamıza göz atabilirsiniz.

No more pages to load

No more pages to load