Bipolar Bozukluk Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir, Bipolar Bozukluk Genetik Midir, Nasıl Düzelir? Bipolar Bozukluğun Tedavisi Nedir?

Ruhsal bir problem olan, her insanın zaman zaman veya sürekli olarak başına gelebilen durumlardan biri olan bipolar bozukluk hakkında detaylı tüm bilgileri uzman psikologların yorumları ile derleyerek sizler için hazırladık. Eğer bu rahatsızlığın belirtileri veya nedenleri size uyum sağlıyorsa, geç kalmadan uzman bir psikoloğa görünmenizde fayda olacaktır. Bu rahatsızlık günlük yaşamı etkileyebilir, hatta uzun süre boyunca bulunulan ruh halinin devam etmesi gibi problemler yaşanabilir.

Bipolar bozukluğun genel olarak açıklaması; duygu bozukluğu ve depresyona neden olan bir rahatsızlık olarak belirlenmiştir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

 • Aşırı uyku hali veya uykuya dalmada uzun saatler sıkıntı çekme, yatakta sürekli dönüp durma ve düşünce hali
 • Kendini aşırı mutsuz hissetmek, olduğu konumdan mutlu olmamak
 • Enerjisizlik ve yorgun hissetmek, dinlenememek, istirahatın yetersiz olması
 • Aşırı sinirlilik veya aşırı umursamazlık
 • Cinsel isteğin fark edilir şekilde azalması, zevk alamama
 • Eskiye oranla daha fazla alkol tüketimine başlama, sinir boşalması yaşama, ağlama krizleri
 • Ortamda olan her durumu kendi üzerine alma, her durumu kendinden bilme ve hayatın kötü akışının sebebinin kendisi olduğunu düşünme
 • Duyarlılığın ve hislerin daha da aşırılaşması ve en ufak hareketin kişinin canını acıtması

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar Bozukluk Genetik Midir?

Çoğu zaman genetik bir rahatsızlık olarak beliren ve yüzdelik oranlara vurulduğunda birinci dereceden akrabalarda bulunan bipolar bozukluğun, diğer aile üyelerinde bulunması ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Yalnız, %7-8 oranlarında beliren genetik bir rahatsızlık olma yüzdesinin, bipolar bozukluk için kalıtımsal bir rahatsızlık olmadığını belirtmekte de fayda vardır.

Bipolar Bozukluk Nasıl Düzelir?

Bu tür problemler yaşandığında ilk olarak psikoloğa görünmekte ve bir terapi görmekte fayda vardır. Kişilerin yaşamlarında nelerle karşılaştığı, hayatı nasıl gördüğü ve gündelik yaşamının akışında neler olduğunu uzman biri ile paylaşmasının çok fazla önemi bulunmaktadır. Tamamen tarafsız ve uzman kişiliği ile kişilerin yaşantılarını dinleyen doktorlar, kısa sürede yaşanan durumun bipolar bozukluk olduğunu çözebilecektir. Bu duruma uygun şekilde tedavi yöntemleri psikolog ve psikiyatrilerce kişilere önerilecektir. İlaç kullanılması gerekiyorsa, düzenli olarak ilaç kullanmak kişilerin faydasına olacaktır.

Bipolar Bozukluğun Tedavisi Nedir?

 • Bipolar bozukluk yaşayan kişilerin yukarıda yazılan belirtileri kendinde görmesi durumunda kesinlikle uzman bir doktorun yardımını almak için terapi randevusu alarak tedaviye başlamalıdır.
 • Psikiyatrilerin önerdiği, kişilerin yaşadıkları durumlarca farklılık gösteren ilaçlardan; duygudurum dengeleyiciler uygun dozlarda verildi ise, düzenli olarak kullanılmalıdır.
 • Tedavinin uzun yıllar sürmesi muhtemeldir ve kişilerin içinde bulundukları durumu kabullenip düzelmek için bu tedaviyi aksatmadan sürdürmesi gerekmektedir. İlaçların kullanımı da orantılı bir şekilde uzun yıllar sürebilmektedir. Sabır bu rahatsızlık için önemli bir unsurdur.
 • Son olarak kişilerin içinde bulunduğu durumdan sıyrılabilmesi ve normal yaşantısına daha pozitif şekilde devam edebilmesi için çeşitli hobiler edinip, aktivitelere katılması kişinin yararına olacak doğal tedavi yollarındandır. Yalnız kalma isteği problemi çözmeyecek, aksine tedavi sürecinin uzamasına neden olacaktır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();