En eski yemekler arasında yer alan biber dolması, bilinenin aksine pek çok farklı şekilde yapılabilecek tarifleri bulunmaktadır. Biber dolması tamamen Türkiye’ye özgü yemekler arasında yer alır. Doğu bölgelerde etli biber dolması daha çok yapılır ve sevilirken, batı bölgelerde zeytinyağlı biber dolması daha çok tercih edilir. Bunun dışında biber dolmasının iç harcının pirinçli olması dışında kalın ya da ince bulgur yardımı ile de hazırlanması mümkündür. Yine bu iç harçları yörelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Çok nadiren de olsa, iç harcı mercimekle de hazırlanabilmektedir.

Biber dolması sadece iç harcı için değil, pişirmek için kullanılan sosu ile de farklılıklar barındırmaktadır. Bazı yörelerde bol salçalı sos yapılırken, bazı yörelerde domates, az salça ve su ile hazırlanan sos bulunmaktadır. Ayrıca, biber dolmasının iç harcında dere otu da yörelere göre farklılık gösteren bir diğer detay olmaktadır. Sonuç olarak biber dolması tüm yörelerde sevilerek tüketilen eski bir Türk yemeğidir.

Kıymalı Biber Dolması Tarifi

Biber Dolması

Malzemeler

– Dolmalık Biber

– Dolmalık biberin fazlalığına göre kıyma, (10 adet için yaklaşık 250 gr kıyma)

– Her dolmalık biber için bir, bir buçuk yemek kaşığı pirinç

– Yarım su bardağı kadar sıvı yağ

– 2 soğan

– 2-3 yemek kaşığı salça

– 2 domates rendesi (doğranmış şekilde de kullanılabilir)

– Tercihe bağlı olarak maydanoz

– Kuru nane, karabiber, tuz, kırmızı biber

– 2 su bardağı kadar sıcak su

Yapılışı;

Dolmalık biberlerin sap kısımları oval şekilde kesilerek kapağı oluşturulur. Dolmalık biberlerin içerisindeki çekirdekleri temizlenir ve boş hale getirilir. İç harcı için soğan küp küp, (daha ince ve küçük de olabilir) doğranır. Daha sonra kıyma, domates, salça, pirin, maydanoz, baharatlar ve sıvı yağ soğanla buluşturulup iç harcı haline getirilir. Birbiriyle karıştırılan iç harçları dolmalık biberlerin içerisine doldurulur. Dolmalık biberleri tamamen doldurmamaya dikkat edilmelidir. Pişince, pirinçlerin şişme durumu da göz önüne alınmalıdır. Biberlerin pişerken taşmaması için domates kesikleri dolmalık biberlerin kesilen kapaklarının altına konabilir. İçleri doldurulan ve tencereye yerleştirilen dolmalık biberler için; salça, su ve sıvı yağdan oluşan karışım sos haline getirilir. Biberlerin üzeri geçinceye kadar sos tencereye dökülür. Uygun boyutlu bir kapak ya da tabak ile tencerenin üzeri kapatılır ve ardından tencerenin kapağı da örtülür. Hazırlanan sos kaynadığında ocağın altı kısılır ve kısık ateşte biberlerin yavaş yavaş pişmesi sağlanır. İstenildiği takdirde aynı tencerede yaprak sarması, kabak ya da patlıcan dolması da yer alabilir. Biberlerin piştiğine emin olduktan sonra dilenirse sıcak dilenirse soğumuş şekilde servis yapılabilir. Afiyet olsun.

Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi

Biber Dolması

Malzemeler

  • Dolmalık Biber
  • Pirinç
  • Soğan
  • Karabiber, tuz, kırmızı biber, kuru nane
  • Maydanoz
  • Zeytinyağı
  • Domates
  • Tercihe göre; kuş üzümü, dolmalık fıstık, taze nane

Yapılışı:

Dolmalık biberlerin sap kısımları oval şekilde kesilir ve kapak olarak kullanılmak üzere kenara alınır. İçlerindeki çekirdekleri temizlenip yıkanan dolmalık biberler, ters çevrilerek içlerindeki suyu atması için bekletilir. Bir kabın içerisinde; doğranmış soğan, zeytinyağı, domates (doğranmış veya rendelenmiş), maydanoz, pirinç, baharatlar, tercihe göre kuş üzümü, dolmalık biber ve taze dal nane harmanlanarak karıştırılır. Dolmalık biberler yarısından biraz fazla olacak şekilde doldurulur ve istenirse domates ile taşmasını önlemek amacıyla kapatılır. Kesilen sap kısımları da kapak şeklinde biberlere kapatılır. Tencereye dizilen biberlere sos için su, salça ve zeytinyağı karıştırılarak tenceredeki biberlerin üzerini geçinceye dek dökülür. Önce orta ateşte, biberlerin suyu kaynadığında ise kısık ateşe alarak yavaş yavaş pişmesi sağlanır. Servis önerisi soğuktur. Afiyet olsun.

Bu tarifler haricinde dolmalık biberler için iç harçlarında ince bulgur, kalın bulgur, buğday ya da mercimek de kullanılabilir. Kalan tarif detayları tümüyle aynıdır. Yalnız kıymalı ya da etli biber dolması yapılmak istendiğinde sadece pirinç kullanılmasında fayda vardır. Çünkü buğday ya da bulgurlar birbirine yapışma olasılığı çok yüksek olan gıdalar olduğundan, dolmanın tadı beğenimeyebilir. Bulgurlar, buğdaylar ve mercimekler ile yapılan biber dolmasının zeytinyağlı olarak tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Ayrıca bu şekilde daha hafif bir yemek olması da sağlanacaktır.