Besinleri Doğru Pişirmenin Altın Kuralları

Besinleri Doğru Pişirmenin Altın Kuralları, Doğalı Tercih Ediyoruz Doğru Pişiriyoruz, Aceleniz varsa eti sotelemeyi deneyin.

Beslenmenin sağlığımıza etkisiyle ilgili her dönem farklı araştırma sonuçlarını ve farklı görüşleri okuyoruz. Peki, aldığımız ürünlerin doğal ve sağlıklı olduklarına dikkat ederken onları pişirirken dikkat etmemiz gereken noktalardan haberdar mıyız? Ne tükettiğimiz kadar nasıl tükettiğimiz de önemli. Hazırladığımız ve sunduğumuz yemeklerde aslında kendimiz ve yemek yaptığımız kişilerin sorumluluğunu üstleniyoruz. Bu yüzden de öncelikle mutfakta yemek hazırlarken hijyen kurallarına uymamız gerekiyor. Mesela yemek yapmaya başlamadan önce su ve sabunla ellerimizi iyice yıkadığımıza emin olmalıyız. Sonra kullanacağınız malzemelerin ve alanın temiz olduğuna emin olmak bir diğer önemli bir nokta. Bir taraftan kullanacağımız malzemeleri önceden hazırlamak ve yıkayıp kurutmak yiyeceklerin tatlarının birbirine kontrolsüzce karışmasını önlerken diğer taraftan da hareketlerimiz kısıtlanmadan daha kısa sürede işlerimizi bitirmiş oluruz.

pişirmenin altın kuralları

Aynı zamanda besinleri daha doğru yöntemlerle pişirerek satın aldığımız sağlıklı yiyeceklerin vitamin değerleri kaybolmadan tüketmiş oluruz. Bu yüzden sağlıklı ve hijyen kurallarına uyarak hazırlayacağımız yemekler için bazı basit ama önemli adımlara dikkat etmek yeterli olacaktır. İşte sizin için hazırladığımız besinleri doğru pişirme yöntemleri…

Doğru pişirme yöntemlerine geçmeden önce onun kadar önemli iki temel konuya değinmekte fayda var.

  • Ayrı kesme tahtaları kullanın: Et grubu ve sebze meyve ve ekmek için ayrı tahtalarınızın olması işinizi kolaylaştıracağı gibi mikroorganizmaların zararlı etkilerinden de sizi kurtaracaktır.
  • Gıdalarınızın saklama koşullarına dikkat edin: Buzdolabınız +2- +4 dereceye ayarlı olsun. Çok dolu bir buzdolabı yerine arada hava akımı olabilecek şekilde yerleştirilmiş bir buzdolabı daha sağlıklı olacaktır. Meyve sebze dâhil hiçbir besini açık olarak muhafaza etmeyin. Derin dondurucuya atacağını ürünleri de en fazla 6 ay saklayın. Hatta kırmızı eti 2 ay, deniz ürünlerini de 20 günden fazla saklamayın. Hepimizin bildiği bir şeyi de tekrar edelim; çözülen gıdaları tekrar dondurmayın.

Doğalı Tercih Ediyoruz Doğru Pişiriyoruz

  • Kuru baklagilleri pişirmeden önce suda bekletin: İçerisindeki rafinoz ve diğer oligosakkaritler gaz yapıcı etki gösterirler. Islatma suyunuzu döküp temiz su kullanarak pişirirseniz gaz şikâyetlerini en aza indirebilirsiniz. Ayrıca tüketirken kimyon eklemeniz de buna yardımcı olacaktır. Fazla pişirirseniz yumuşayıp lapa olabilir. Düdüklü tencerede uygun sürede pişirmek en ideal yöntemdir. Pişmiş baklagilleri buzdolabında 3 gün saklayabilirsiniz.
  • Sebzeleri fazla pişirmeyin: Sebzeleri doğradıktan sonra bekletmeden ve fazla pişirmeden tüketmeliyiz. Bunun için en ideal yöntem buharda pişirmektir. Vitamin ve minerallerini koruması için az su ile pişirmeli veya çiğ olarak tüketmeliyiz.

besinleri doğru pişirmenin altın kuralları 2

  • Etlerin kolay sindirilmesi için kullanılacak yöntemlerden biri: Haşlama: Etlerin besin değerini ve tadını kaybetmemesi için haşlama yöntemini kullanabilirsiniz. Kaynamış suda bir süre pişirin, içine atacağınız sebze ve baharatlarla da tadını ve besin öğelerini zenginleştirebilirsiniz. Çok yüksek ısıda haşlamamaya dikkat edin yoksa etler sertleşebilir.
  • Aceleniz varsa eti sotelemeyi deneyin: Yapışmaz bir tavada yağ eklemeden etlerinizi soteleyebilirsiniz. Etiniz yağsız ise çok az sıvı yağ ekleyebilirsiniz. Etinizi küçük parçalara ayırdıysanız kısa sürede pişecektir.

Izgara veya mangal yaparken dumanın besine sinmemesine dikkat edin: Mangal yapıyorsanız etin kömürle temas etmemesine özen gösterin. Etiniz kömür ateşi veya diğer yüksek sıcaklığa en az 15 cm uzakta olacak şekilde yavaşça pişmeli ve kesinlikle yanmamalıdır. Kömür kanserojen olduğu için mangal yerine ocak üzerine döküm tava kullanabilirsiniz. Izgarada eti pişirirken her iki tarafını yaklaşık 5 dakika pişirebilirsiniz.

besinleri doğru pişirmenin altın kuralları 2

Yumurtanın ideal haşlanma süresi 10 dakikadır: Yumurta haşlarken kaynamaya başladıktan sonra ocağın altı kısılmalı ve tam pişmiş yumurta elde edilmelidir, bu da yaklaşık 10 dakikadır. Tabi haşlama kabınız, ocak büyüklüğünüz ve yumurtanın organik olup olmaması süreyi biraz değiştirebilir ancak içinin yarı pişmiş olması tavsiye edilmiyor. Tam pişmiş halinde biotin vitamini ve avidin proteininden faydalanabiliyoruz. Fazla pişmiş yumurtada sarısının etrafında demir sülfür halkası denilen gri bir halka oluşuyor, o zaman da yumurtadaki demirden faydalanamıyoruz. O yüzden tam pişmiş yumurta ayarını tutturmak önemli.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();