Ben Her Bahar Böyle Olurum… 

Ben her bahar böyle olurum… Bahar Temizliği Başlasın! Siz de fazlalıklarınızdan kurtulun. Bu bir insan da olabilir, bir fincan da, bir kilo da!

Havalar ısınmaya başlayıp, bahar geldiği zaman önce kat kat giysilerimizden kurtulmaya, daha çok nefes almaya başlıyoruz. Güneşin aralıklardan sızıp içimize işlemesine müsaade ediyoruz. İşte en güzel temizlikleri de bu dönemde yapıyoruz. Belki bilinçli, belki de farkında olmadan hayatımızı da hafifletiyoruz.

Bize yük olan insanlardan, olaylardan ve gün içinde yaşadığımız sıradan sorunlardan kendimizi arındırırken hayatın kazandırdıklarının da ön plana çıkmasını sağlıyoruz. Ben nedense her bahar bu temizliği yaparım. Mesela öncelikle kavga eden çiftlerin ya da mutsuz olan müşterilerimin içtiği kahve bardaklarını yok ederim. Enerjinin objelere işlediğini ve bir sonraki insanı etkileyebileceğine inanırım. Diyeceksiniz ki, öyle saçma şey olur mu? Olur.

Bu enerji transferine ilk 7 yıl önce Aslıhane’yi kurmamdan çok önce çalıştığım bir mekanda keşfettim. Altılı özel bir setimiz vardı. Bu setleri sevdiğimiz, müdavimi olduğunu bildiğimiz müşterilerimiz için kullanırdık. Bir gün müdavimlerimizden biri her zamanki saatinde kahvesini içmek ve gazetesini okumak için geldi. Hiç konuşmadı, gazetenin sayfasını açmadı. Parayı masaya bırakıp selam dahi vermeden kalkıp gitti. İşte döngü böyle başladı.

Aynı sette kahve içen tüm müdavimlerimize mutsuzluk bulaştı. Zar zor mekanın müdürünü ikna ettim ve seti yok ettim! Müdavimlerimizin hayatı yavaş yavaş toparlanmaya, yüzleri gülmeye başladı. O gün bugündür mutsuz müşterilerin kahve içtikleri fincanları yok ederim. Aslıhane’de ise kışın kullanılan tüm fincanları kaldırır, yerine canlı renklerden oluşan yeni setler çıkartırım. Masa örtülerini yeniler, çiçeklerle masaları renklendiririm. Bu yeniliğin de müşterilerin enerjilerine yansıdığına inanırım.

Kim hayatındaki fazlalıklardan kurtulurken yeni renkler ve lezzetler tatmak istemez ki, sorarım size… Bu enerji sarmalına Seda’nın da dahil olması ise beklenenin dışında bir gelişim! Seda baharı hep minik değişikliklerle karşılamıştır. En büyük yeniliği ve temizliği 4 yıl önce arabasını değiştirmesiydi, oysa şimdi bambaşka bir yolculuğa adım atıyor. Çünkü Mert’ten boşanıyor! İnanabiliyor musunuz, Seda kimsenin etkisi altında kalmadan, korkmadan boşanma kararı alıyor!

Bu hepimiz için büyük bir karar. Merve ile devamlı konuşuyoruz; Seda nasıl yapacak, hayatını nasıl şekillendirecek, biz ne kadar destek olmalıyız, evini değiştirdiği gece onunla mı kalmalıyız, yoksa mutlu yalnızlığıyla kucaklaşmasını mı sağlamalıyız? Aklımızda deli sorular… Akşam Seda ellerinde poşetlerle Aslıhane’den içeri girdiğinde önce tanıyamadım, sonra gözlerime inanamadım! Üstünde krem rengi bir trençkot, içinde aynı renk bir elbise ve ince topuklu ayakkabılar, elinde torbalar dolusu alışveriş poşeti, işte Seda karşımda duruyordu! Değişim çoktan başlamıştı bile… Ardından Merve elinde bir şişe şarapla gülerek içeri girdi ve hep birlikte Seda’nın yeni hayatına kadeh kaldırdık. O gece yeni evinde onunla kalmamızı isteyip istemediğini sorduğumuzda ise Seda gülerek “ben zaten hep yalnızdım ki. Geçmişim kalabalık yalnızlıklarla dolu sadece. Şimdi bu gerçek yalnızlığın keyfini sürmek istiyorum”…

İşte kocaman bir bahar temizliği daha başladı. Siz de fazlalıklarınızdan kurtulun. Bu bir insan da olabilir, bir fincan da, bir kilo da… Yeter ki hafifleyin. Unutmayın hiçbir şey sizden daha önemli değil…

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();