Belgrad’da Görülmesi Gereken Yerler  

Belgrad’da Görülmesi Gereken Yerler ? Belgrad tatilinde görmeniz ve gezmeniz gereken yerlerin detayları!

Her insan, ömründe izleri kolay silinmeyecek anılar biriktirir. Son yıllarda kalabalıklar, inşaat yığınları ve hayat kavgasının yoğunlukları; geçmişe duyulan özlemi kat kat artırır. Kısa süreli de olsa, çocukluğumuza ya da gençliğimize geri dönmek isteriz. İşte Belgrad size bu fırsatı sağlıyor. Sırbistan’ın başkentinin farklı doğası, kültürü ve insanlarıyla; sanki zaman tüneli icat edilmiş de 90’lı yılları hatırlıyorsunuz. Yazımızda sizler için Belgrad tatilinizde mutlaka görülmesi gereken yerler için bir liste hazırladık. Umarız keyif alırsınız. Şimdiden iyi tatiller:)

İstanbul’dan, Belgrad yolculuğu yaklaşık olarak 1 saat 40 dakika sürüyor. Genellikle gidiş yolculukları sabah saatlerinde olduğu için tüm gün size kalmış oluyor. Havaalanından, şehir merkezi 15 km mesafe uzaklıkta. Şehir merkezine gitmek için minibüsler, otobüsler ve taksileri kullanabilirsiniz. Sırbistan Hükümeti turistlerin güven problemi yaşamamaları için havalimanının çevresine taksi ofisleri getirmiş. Müşteriler taksiye binmeden önce, taksi ofislerine ödeme yapıp; gidecekleri yer için fiş alıyorlar.

Belgrad’da Görülmesi Gereken Yerler

Zeleni Venac  

Burası “Yeni Belgrad” olarak adlandırılıyor. Zeleni Venac’da; turistlerin ve bölge insanının sıkça tercih ettiği restaurantlar, parklar ve caddeleri iç içe görebilirsiniz.

Knez Mihailova  

Knez Mihailova caddesine, Belgrad’ın İstiklal caddesi diyebiliriz. Burası alışveriş için en çok tercih edilen kısımdır. Ayrıca cafeleri ve dilim pizza satan dükkanlar, yerli halkın olduğu kadar turistlerin de beğenisini kazanır. Eğitime verilen önem de yadsınamaz. Knez Mihailova’da, bölgenin önemli üniversiteleri bulunur.

Belgrad’da Görülmesi Gereken Yerler  

Kale Meydan

Osmanlı Devleti, Balkanlarda yüzyıllar boyunca hakimiyet kurmuştur. Biz de Belgrad’da Osmanlı esintilerini fazlasıyla gözlemliyoruz. Yerel halkla konuştuğunuzda çoğu insan, size Sırpçada bulunan Türkçe kelimelerden örnekler veriyor. Paramparça, cezve, çekiç, yastık, yorgan gibi kelimeleri duyduğunuzda yüzünüzde tatlı bir tebessüm beliriyor.Tıpkı Kale Meydan ismini duyduğunuzdaki gülümseme gibi, burası Belgrad için büyük anlam taşıyor. Çünkü çevreyi süsleyen doğal park özelliğiyle Kale Meydan’da tarihi yapıları görmeniz mümkün. Burada İkinci Dünya Savaşının izlerini yansıtan heykelleri de Osmanlı zamanını yansıtan anıtlarda görebiliyorsunuz. Ayrıca Kale Meydan’a girdiğinizde sizleri, ağaç gölgeliklerinde satranç oynayan amcalar karşılıyor. Buradan bahsederken görkemli şehir manzarasına sahip olan alanlara da değinmeden geçemeyiz. Bahsedilen kısımda şehrin büyük bir bölümü ve Tuna nehri manzarası ayaklarınızın altına seriliyor.

Görülmesi Gereken Yerler İçin Alternatifler

Skadarlija

“Skadarska” olarak tercüme edebilirsiniz. Burası Sırbistan kültürünü görebileceğiniz oldukça şirin bir yer. Bu kısımdaki restaurantlarda, tarihi sırp yemeklerini yiyip; kendilerine özgü içecekleri tadabilirsiniz. Özellikle Sırp şarabı ve Rakija (erik rakısı) tavsiye edilir. Ayrıca yoğurtlu köfte yemeği, Skadarska bölgesinde yiyebileceğiniz lezzetli bir yemektir. Skadarska’da, Türk kültürünü yansıtan restaurantlar da bulunur. Yolda yürürken geçtiğiniz bir restaurantta kemancıların “Üsküdar’a gider iken aldı da bir yağmur” şarkısının ezgilerine rastlayabilirsiniz.

Mr. Stefan Braun   

Belgrad, yaz aylarında gece hayatı için oldukça hareketlidir. Mr. Stefan Braun, Belgrad’da oldukça tercih edilen kulüplerin başında gelir. Burada, özellikle de yaz aylarında sevilen DJ’lerin canlı performanslarını izleyebilirsiniz. Ayrıca gerek rezervasyon bölümünde çalışanlar, gerekse de kulübün güvenliğini sağlayan kişilerin, Türk olduğunuzu öğrendiklerinde size diğer milletlere nazaran torpil geçtiklerini belirtebiliriz.

Zemun  

Belgrad’ın sakinliği ve doğasıyla başbaşa kalmak istiyorsanız Zemun, sizin için doğru tercih olacaktır. Tuna nehrinin kenarındaki alanlar, sporcular için doğal doping kaynağıdır. Ayrıca genişçe uzanan ağaçlar ve çiçekler; balkanların sık ormanlarla kaplı geniş alanlar tanımını gözlerinizde canlandırır. Zemun bölgesinde tanıdık lezzetlerle de karşılaşabilirsiniz. “Sis cevap”, adı gibi tat olarak da şiş kebaba fazlasıyla benzer ve içerisindeki diğer malzemeler bakımından eksiklik hissetmezsiniz.

Belgrad’da ulaşım konusunda oldukça rahatsınızdır. Turistik yerlerin hemen hemen hepsi birbirleriyle bağlantılı olduğundan dolayı, şehir turu yapmanız oldukça kolaydır. Büfelerden ulaşım kartı alınır, yolculuklarda aktarma seçenekleri mevcuttur. Fakat dikkat çeken bir özellik, bölge halkının ulaşım kartı kullanmamasıdır. Sanırım bir protesto durumu olduğu için yerel halk, otobüslerde ücretsiz olarak seyahat etmektedir. Kontrole gelen görevliler de sadece yanında ulaşım kartı taşımayan yolculara ceza keserler. Ek olarak, Türkiye’de bir dönemde aktif bulunan traleybüsün; Belgrad şehir içi ulaşımında hala aktif olduğunu ve önemli ulaşım aracı olduğunu söyleyebiliriz.

Belgrad’daki kadınların, iş yaşantısında çok fazla aktif rol oynadığını gözlemleyebilirsiniz. Şehir, erkek egemen toplum özelliğini yansıtmaz. Kadınlar, hiçbir iş ayrımı gözetmeksizin tüm iş dallarında görev alırlar. Döviz bürolarında ve ulaşım alanında çalışan kadınların sayısı, bölge kadınlarının çalışkanlığını gözler önüne sermektedir.

 

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();