Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavi Etme Yolları

Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi? Bel fıtığının belirtileri nelerdir? Bel fıtığı için hangi egzersizleri yapmak gereklidir?

Yetişkin her insanda bel ağrısı ile başlayan sürecin daha sonra fıtığa dönüştüğü bir dönemde, fıtık belirtilerini önemsememek ciddi anlamda kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Bel fıtığı belirtileri ve tedavisi konusu sıklıkla karşımıza çıkan sorunlardan biri haline geldiği için bu konuda sizlere de detaylı bilgiler vermek istedik. Fıtık vücudun neredeyse her bölgesinde oluşabilen ve yavaş ilerleyerek bir anda insanların sağlıklarını bozan sinsi bir rahatsızlıktır. Fizik tedavi ve cerrahi olarak son evre çözümleri bulunmaktadır fakat son evreler her zaman insanların iyileşme şanslarını ilk evrelere oranla daha düşük tutmaktadır. Ayrıca istirahat süreçleri de son evrede oldukça uzundur.

Bel Fıtığı Nasıl Oluşur?

Öncelikle obezitenin de bir  sebep olacağı unutulmamalıdır. Fazla kilolu olan kişilerin eğilip kalkması ya da gündelik işleri yaparken zorlanması bel fıtığının başlangıcını oluşturabilir. Kilo vermek ve ideal kiloyu korumak her zaman her türlü hastalık için ideal bir iyileşme başlangıcıdır. Hareket etmeyen ve sürekli sabit pozisyonlarda iş yapan kişilerde önce bel ağrısı başlar, ihmaller sonucu da ağrı bel fıtığına dönüşür.

Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Son olarak, meslek adına ağır şartlar altında çalışan kişilerin bellerini zorlaması nedeniyle oluşmakta olduğu söylenebilir.

Bel fıtığı belirtileri olarak sayılabilecek diğer bir son madde, kesinlikle beldeki ağrının normal bir ağrı olmadığını anlama şeklinde gerçekleşebilir. Bunun dışında ani hareketlerde bulunan ya da bel kısmına veya omurilik kısmına zarar verici hareketler yapan kişilerde oluşan ağrılar da belirtileri arasında gösterilebilir.

Yapılacak Egzersizler Nelerdir?

Egzersizler adına söylenebilecek ilk şey, uzman doktorların önerilerine uyarak fizik tedaviyi aksatmadan devam etmektir. Ani hareketlerden kesinlikle kaçınmalı ve kişinin kendi sağlığını düşünerek ağır eşyaları kaldırmaktan uzak durması gerekir.

Yatak istirahati de bu anlamda önerilecek başlıca önerilerden biridir. Egzersiz olarak kesinlikle belin zorlanmaması ve 1-2 kilo harici hiçbir şeyin kaldırılmaması doktorların hastalarına sıklıkla tembih ettiği detay olarak gösterilmektedir.

Fizik tedavi ve evde yapılan egzersizlere rağmen sorun devam ediyorsa, ağrıda azalma görülmüyorsa kesinlikle cerrahi işlem uygulanmalıdır. Hastanın gerekli süreçleri atlatması önerilmektedir. Önemsenmeyip hastalığın ertelenmesi durumunda çok daha ciddi problemlerle karşılaşmanız muhtemeldir.