Bel Ağrısı Nedenleri

Bel Ağrısı Nedenleri? Bel ağrınız geçmiyor mu? Ağrının tedavileri ve tedavi süreçleri nelerdir? Bel ağrısıyla ilgili merak ettikleriniz ?

Hemen hemen herkesin ömründe en az bir defa yaşamış olduğu bel ağrısı problemi çoğu zaman sabit oturuştan, ev işleri yapmaktan, eğilmekten ve benzeri durumlar sonucundan oluşur. Bazen fıtık belirtilerini gösteren bel ağrıları, bazen de önemsiz ve endişe yaşatmayacak türde olabilir. Fakat vücutta ağrıyan her bir bölge, organ ya da kas; ağrı göstermeye başladığında önemli durumların alarmlarını veriyor olabilir. Bu nedenle ihmal edilmemeli ve kişi sağlığına önem vermelidir.

Bel Ağrısı Oluşmasının Temel Sebepleri;

- Kesinlikle duruş bozukluğu kaynaklı bel ağrıları öncelikli olarak tedavi altına alınmalıdır ve bu konu özellikle çocuklarda dikkatle takip edilmelidir.

- Stres ve kas ağrısı olarak baş gösteren bel ağrıları da mevcuttur. Kas ağrısı olarak bel ağrılarının temel sebepleri ise şu şekildedir;

  • Fazla rüzgârda kalma ve bu durumun farkında olmama ya da bilinçli bir şekilde rüzgârın sırtına çarptığını önemsememe,
  • Ağır yükte eşyaların tek başına kaldırılmaya çalışılması ve bu anlamda kasların incinmesi, sakatlanmak,

Bel Ağrısı Nedenleri

  • Sürekli oturur pozisyonda kalmak, özellikle mesleği gereği sürekli oturan ve belli bir pozisyonda duran kişilerde bel ağrıları sıklıkla görülmektedir.

Bel Ağrısının Tedavileri;

Kişilerde baş gösteren bel ağrılarında öncelikle akla ilk gelen soru “bel ağrısına ne iyi gelir?” sorusudur. Bu sorunun kesin cevabı uzman doktorların ağrının sebebinin ne ile alakalı olduğunu çözmesi sonucu bulunur. Çünkü kişilerin kendi başlarına ağrılarının kas kaynaklı olduğunu düşünerek buna göre çözümler üretmeye çalışması ve ağrının kas kaynaklı olmaması kişinin ağrılarını katlayacağı gibi, dönüşü olmayan sorunlara da yol açabilecektir.

Bel ağrılarını en başından tedavi altına almak, sonradan gelişecek cerrahi operasyonları ve fizik tedavi programlarını engelleyebilir. Örneğin, ağrıların masajla geçebileceği de doktorlar tarafından belirtilmektedir. Sürekli aynı pozisyonda durmak yerine belin ağrımasını engelleyecek yastıkların sırt bölgesine konulması, arkaya yaslanılması, dik durulması gibi çözümler de ağrıyı azaltabilir.

Bel Ağrısı Nedenleri

Bazı bel incinmesi durumlarında muhakkak hastanın istirahat etmesi gerekmekte ve ani hareketlerden kaçınması da doktorlar tarafından belirtilmektedir. Bu aşamada ilaç olarak çoğu zaman kas gevşeticiler tarzında krem bazında ilaçların önerildiği de görülmektedir.

Bel Ağrısı Durumunda Yapılabilecek Egzersizler;

Bel ağrısı ile karşılaşan kişilerin mutlaka bellerini zorlamadan yürüyüş yapmaları ve basit egzersizlerle vücutlarını ısıtmaları önerilmektedir. Bu egzersizler sonucu bel, yavaş yavaş normale dönecek ve ağrıya neden olan; kas ya da kireçlenme problemlerini çözecektir. Bu aşamada eğilme ya da bünyeyi çok zorlayacak hareketlerin yapılması bel ağrısı olan kişilerin rahatsızlığını fıtık problemine kadar ilerletebilmektedir.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();