Bedensel İzah Çocuk Yogası

Bedensel İzah  “Çocuk Yogası”, Çocuk Yogası Ve Vücuda Olumlu Katkıları, Çocuk Yogası Niçin Yapılmalıdır? Çocuk Yogasının Önemi.

Yoga disiplini ve  teknikleri ile sadece yetişkinlerin huzur bulduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bu yazımda sizlerle son zamanlarda ailelerin ve eğitmenlerin dikkatini çeken, çocuk eğitiminde farklı bir disiplin yöntemi olarak uygulanan Çocuk Yogasından bahsedeceğim. Çocuk yogası, Klasik Yoga duruşlarının çocuklar için uygun standartlara dönüştürülerek uygulandığı; eğlence, disiplin, kendine güven ve sorumluluk duygusuyla birleştiği, bireysel ve eşli egzersizlerden oluşan hareketler bütünüdür.

Bedensel İzah Çocuk YogasıBedensel İzah Çocuk Yogası

Akıllara takılan en önemli soru da şu: “Peki çocuklar yoga için ne kadar uygun? Çocuklar yetişkinlere oranla bedenen ve ruhen Yogaya daha yakınlar aslında.  Zihinleri henüz tertemiz , berrak, el değmemiş. Açık zihin ve bedenle, kısa sürede çok yol alınabileceğini yapılan uygulamalar destekliyor. Esasında  yoganın yaşı, cinsiyeti, koşulu yok. Her canlı yoga yapabilir ki hayvanlar bunu içgüdüsel olarak yapıyorlar ve Asanalar (yoga duruşları) hayvanlardan ve tabiattan besleniyor. 4 yaşına kadar anne gözetiminde , 4-12 yaş çocuğu bağımsız ve tek başına yoga sınıfında derse katılabilir düzeye gelebiliyor.

Bedensel İzah Çocuk Yogası

Peki, çocuklar yogaya nasıl bakıyorlar? Önce anlamaya çalışıyorlar, sonra seviyor ve devam etmek istiyorlar. Yoga, öğrenme güçlüğü olan, odaklanma sorunu yaşayan, hiperaktif olan veya başka durumlar yaşayan çocuklar için de fayda sağlıyor.

Çocuk Yogasında eğlenceli yoga duruşlarının yanı sıra nefes çalışmaları, oyunlar, hikayeler de yer alıyor. Oyun ve hikayelerin yer alması da, çocuğun kendine olan güveninin artmasını, olumlu düşünmeyi ve duyguların daha kolay ifade edilebilmesini sağlıyor.

Çocuk Yogası Ve Vücuda Olumlu Katkıları 

Yoga vücutta esnekliği artırır.
Yoga kuvvet ve dayanıklılık sağlar.
Fiziksel uyum yeteneği kazandırır.
Denge yeteneği sağlar.
Doğru nefes almayı sağlar.

Çocuk Yogasının Zihne Olumlu Katkıları 

Çocuk Yogası, çocuğun
Neşeli olmasını,
Kendine güvenli ve cesaretli olmasını,
Çevresiyle olumlu iletişim becerileri kazanmasını,
Kendini ifade etme becerisini kazanmasını,
Paylaşımın keyfine varmasını,
Kişiliğinin güçlü olmasını ve
Yaratıcı bir hayal gücü ve olumlu görüş yeteneği kazanmasını sağlar.

Yoganın Okul Eğitimine Katkısı 

Kaliteli dinleme ve öğrenme
Dikkat süresinde artma
Problem çözme becerisi
Sınav kaygısında azalma
Güçlü ifade yeteneği
Yaratıcılık, güçlü bir hayal gücü
İşbirliğinde bulunabilme ve
Liderlik özellikleri kazanımı sağlar.

Bedensel İzah Çocuk Yogası
Bir Yoga Dersinde Neler Yapılır?

Çocuk Yogası dersleri yaş aralıklarına göre 20-35 dakika sürer.
Nefes çalışmaları, göz çalışmaları ile derse başlanabilir.
Dengeyi sağlayan Yoga hareketleri  (asanlalar) ile devam edilir.
Genel anlamda Yoga hareketlerini yaparken hareket ve ses çok önemlidir.
Hareketi gösterirken sesli olarak anlatımı da gerçekleşmektedir.
Eşli çalışmalar, hikayeler ve oyunlar , yaratıcı drama çalışmalarından esinlenmeler her Çocuk yogası dersinde  yer alır.
Dersin sonunda gevşeme çalışmaları yapılır.
Bir Çocuk Yoga programının en önemli unsurlarından biri de eğlencedir. Çoğunlukla çocuklar pozların adlandırdığı hayvanları taklit etmeye çalışırlar. Örneğin, kedi pozunu yaparken kedi olur, hatta miyavlayabilirler. Yere bakan köpek pozisyonunu yaparken havlayacaklardır. Yoga oyunlarında çocuklar katılım için cesaretlidirler, her hareket onlara ilginç gelerek dikkatlerini çekecektir. Çocuklar bu hareketlerin kendilerine olan faydalarını fark etmeseler de eğlenmeleri kaçınılmazdır.

Bedensel İzah Çocuk Yogası
Çocuk yogasının çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olan katkılarını fark ettikten sonra çocuk yogası eğitimi almaya karar verdim. Türkiye'nin YOGA ALLIANCE onaylı TEK Çocuk Yogası Okulu http://www.etkininsan.com/ ETKİN İNSAN GELİŞİM ENSTİTÜSÜ'nün  İSTANBUL'da düzenlemiş olduğu, eğitmenliğini sevgili ALPER BAYRAKTAR’IN gerçekleştirdiği Çocuk Yogası Eğitmenliği Sertifika Programı'nın 1. Modülü başarıyla tamamlandım. Çocuklar için  “BEDENSEL İZAH” olarak tanımladığım bu sürece dahilim.  Çocukların kendi içsel dünyalarının kapılarını bize açtıkları ve bedensel olarak geliştikleri seansları gerçekleştirmeye hazırım.

Sizler de çocuğunuzun daha küçük yaşlardan itibaren fiziki ve ruhani huzura ulaşması için onu çocuk yogası derslerine kayıt ettirebilir; çocuğunuzun yoga dersleri ile daha güzel bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.

SEVGİLERİMLE..   Namaste Om Shanti..

 

 

https://www.instagram.com/bygnrmad/

 

 

 

Güner Ö. Sarıiz

Güner Özdoğru

1984 yılında Adana'da doğan Güner Özdoğru Çukurova Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği programını tamamladıktan sonra 2006 yılında MEB’e öğretmen olarak atanmıştır. Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı gençlik kamplarında Kamp Liderliği ve Program Sorumlusu olarak gönüllü çalışmalar yapmaktadır. Çağdaş Drama Derneğinde Yaratıcı/Eğitici Drama Liderliği programını bitiren Özdoğru, yaratıcılık, oyun, ritim, dans ve hareket konulu ulusal ve uluslararası pek çok atölye ve eğitim programına katılmaya devam etmektedir. 4-12 yaş aralığındaki çocuklarla akıl oyunları, hafıza teknikleri, satranç, çocuk yogası, zeka oyunları çalışmaları yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde ikinci lisans eğitimini tamamlamıştır. Marmara Üniversitesi Aile Danışmanlığı eğitimini almıştır. Hayata Renk Ver Derneği gönüllü üyesi olarak hastanelerde uzun süreli tedavi gören çocuklara destek çalışmalarına devam etmektedir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();