Bebekten Sonra Evlilik - Doğumdan Sonra İlişkiler

Bebekten Sonra Evlilik - Doğumdan Sonra İlişkiler? Bebekten sonra evlilik nasıl olmalı? İlk 3 yıl dikkat edilmesi gerekenler?

Yuva kurmanın temel şartlarından ilki elbette karşı cins ile bir evde aile bütünlüğü içerisinde yaşamaktır. Fakat bu durum zamanla yerini aile kurma olgusuna teslim eder. Böyle bir durumda da temel olan şart bir bebek ile evliliği taçlandırmaktan geçer. Toplumumuzda iyi giden evlilikler olduğu kadar aynı zamanda kötü giden evliliklerde mevcut. Bu evliliklerin birçoğu kötü giderken çocuk haberi ile tekrar kurtarılma çabasına girilse de maalesef durum hiç de böyle olmuyor. Bebeğin evliliği kurtarma durumundan çok bebekten sonra evliliklerin çok daha sık bittiği ya da sorunların arttığı uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Bebekten sonra evlilik nasıl olmalı? İlk 3 yıl dikkat edilmesi gerekenler?

Uzmanlara göre eşler arasındaki sorunların çoğu bebeklerinin doğması ile birlikte gün yüzüne çıkıyor. Özellikle bebek doğduktan sonraki ilk 3 yıl özellikle çiftler arasında oldukça önemli bir evre. Kadınların hamilelik süreci ile başlayan hormonel değişimleri, ardından bebeğin doğum süreci, bebek ile yaşamaya başlamanın alışılması ve zorlu geçen ilk 3 sene içerisinde çiftlerin boşanma süreçlerine uzanan ciddi problemlerinin oluştuğu bilinmekte. Bir insanı şekillendirme dönemi olan bebeğin doğumundan sonraki ilk 3 sene boşanma oranlarına bakıldığında en yüksek orana sahip.

Bebekten Sonra Evlilik

 

Sorumluluklar Artıyor

Henüz 2 kişilik bir hayata bile yeni adapte olmuş bir çift dünyanın en güzel duygusu olan annelik ve babalık müessesinin içinde bulunmayı arzuluyor. Bu gerçekleştiğinde ise artan sorumluluk duygusu çiftleri depresyona sürükleyebiliyor. Uykusuz geçen geceler, kişilerin kendilerine ve eşlerine ilgilerinin azalması ya ada ikinci plana atılması, çoğu zaman banyo yapmaya bile vakit kalmayan zamanlar, çiftlerin arasında mesafelerin oluşmasına hatta aldatmalara yol açabiliyor.

Sorununuzun Sorumluluklarınız Olduğunu Kabul Edin

Çiftler her ne kadar bebeğin doğumu ile sevinç yaşasalar da zaman içerisinde artan sorumluluğun ve sorunların üstesinden gelemeyebiliyorlar. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ortaya çıkan sorunları kabullenip bunu konuşabilmek ve tükenme noktasına gelmeden bu sorumlulukları gerektiği şekilde bölüşebilmekten geçiyor.

Evliliğe Zarar Vermemek Adına Alınabilecek Önlemler

  • Sorumluluklarınızı paylaşın. Evliliğin 2 kişilik bir sorumluluk olduğunu ve bu sorumluluğun konu çocuğunuz olduğunda da bölüşülmesi gerektiğini unutmayın.
  • Arkadaşlığınızı koruyun. Siz her şeyden önce başlı başına birer bireysiniz. Paylaşımlarınızı bu gerçek üzerinden devam ettirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.
  • Cinselliği ertelemeyin. Cinsel yaşamınızın en doğal ihtiyaçlarınızın arasında olduğunu, anne ve baba olmanızın bu temel ihtiyacınızı göz ardı etmenize neden olmaması gerektiğini unutmayın. Sizler hayattan keyif almasını bilen sağlıklı bireyler olarak cinsel hayatınıza değişik renkler ve tatlar katarak bu hazzınızı devam ettirmelisiniz.

Bebekten Sonra Evlilik

 

  • Kendinize özel zamanlar yaratın. Elbette bebeğinizin doğumu ile birlikte hayatınızda köklü değişimler meydana geldi. Fakat ilişkinizin mevcut heyecanını korumak adına birlikte özel zamanlar geçirmeye, baş başa organizasyonlar yapmaya özen göstermelisiniz.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();