Bebeklerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Bazı annelerin bebeği için sütünün yetmediği durumlarda annelerin, bebeklerin yememesi gereken yiyecekler için çok dikkatli olması gerekir. Yenmemesi gereken yiyecekler hangileri?

Yeni doğan bebekler için en sağlıklı besin anne sütüdür. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri önemlidir. Daha sonra ise ek gıdalarla birlikte 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesi yararlıdır. Ancak bazı annelerin sütü yetmediği için bebekleri sütten kesmek zorunda kalabilirler. Bu durumda bebeklerin ne yiyecekleri konusunda soru işaretleri olan anneler için, özellikle bebeklerin yememesi gereken yiyecekler listesini hazırladık.

1 Yaşının Altında Bebeklerin Yememesi Gereken Yiyecekler;

Bal

Bal ve bal içeren gıda maddelerini tüketen bebeklerde botülizm görülebilmektedir. Botülizm, bebeklerde ilk olarak ağız kuruluğu, gözlerde uyum felci gibi belirtiler gösterirken uzun dönemde de daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Narenciye, Yumuşak Meyve Suyu

Narenciye ve meyve sularının verilmesinde çoğu anne herhangi bir sakınca görmüyor. Ancak bunların da tüketilmesi bebek açısından yarardan çok zarar getirebilir durumdadır. Bu nedenle 1 yaşın altındaki bebeklerin yememesi gereken yiyecekler listesinde yer almaktadır.

Bebeklerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Şeker, Tatlandırıcılar, Tuz, Baharatlar

Bebeğinize hiçbir yararı olmayak bu gıdaların, onlara zarar vermemesi için uzak tutulması önerilir.

Pancar, Şalgam, Ispanak, Lahana, Brokoli ve Yeşil Yapraklı Sebzeler

1 yaşın altındaki bebeğe koyu yeşil sebzeler verilmemelidir. Bebekler için çok fazla nitrat içerirler.

Kızarmış Yiyecekler

Ailede alerji, astım veya egzama gibi cilt hastalığı olan varsa 1 yaşın üzerine veya daha da ileri bir yaşa gelene kadar bebeğe alerjik niteliği yüksek yiyecekler verilmemelidir.

Alerjik Niteliği Yüksek Yiyeceklerin Bazıları;
Mısır, İnek sütü, Buğday, Yumurta, Domates, Kuruyemiş, Domuz Eti,Soğan, Yumuşak meyveler, Narenciye ve meyve suları, Salça,Balık ve kabuklu deniz hayvanı, Baharatlar, Çikolata

Bebeğinize ek gıda olarak her mevsimin meyvesi olan elmayı püre yaparak yedirebilirsiniz. Onun için hem lezzetli, hemde sağlıklı olacaktır.

Ayrıca, sebze püresi yaptığınız zaman blenderdan geçirmemelisiniz. Posalı gıdaları yiyemeyeceklerini düşünseniz bile bebekler için posalı gıdalar daha faydalıdır. Sebze püresi yapacağınız zaman, sebzeleri blender yerine çatalla ezebilirsiniz.

1 yaşından sonra ise artık sizinle sofraya oturabilecek kıvama gelmiş olacaktır. Ama başta dediğimiz gibi 2 yaşına kadar anne sütüne bağlı ek gıdalar vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

 

 

No more pages to load

No more pages to load