Bebeklerde Uyku Düzeni İçin Yöntemler

Bebeğiniz, zamanı geldiğinde elinizden gelen herşeyi yapmanıza rağmen uyumuyorsa sıralayacağımız bebeklerde uyku düzeni için yöntemleri deneyebilirsiniz.

İş yerinde sürekli uykulu gözlerle mi dolaşıyorsunuz? Ya da evdeyken sürekli yatıp uyuma isteği mi duyuyorsunuz? Büyük ihtimalle bebeğiniz sizi yine uyutmadı. Bebeklerde uyku düzeni sağlamak anlatıldığı kadar kolay olmuyor tabii ki..

Sürekli etrafınızdaki annelere bakıyorsunuz. Onların bebekleri mışıl mışıl uyurken sizin ki geceleri size zindan ediyor. Karnının tok, altının temiz, herhangi bir sancısının ya da acısının olmadığından emin olduğunuz bebeğiniz geceleri uyumak istemiyor, sizi de uyutmuyor tabii. İşte bu durumda aslında ortada yanlış giden bir şeyler var demektir. Çünkü bir süre sonra sizin bedeniniz bu duruma isyan etmeye başlayacak ve yorulan vücudunuz, dikkatinizin dağılmasına, gergin olmanıza hatta bazı sağlık sorunlarınızın çıkmasına bile neden olabilecek. Hatta eşinizle bebeğe gece kim bakacak tartışmalarına girebilir, emzirme sürecinizde problemler yaşayabilirsiniz. Çünkü anne sütü; dinlenmiş bir beden, iyi bir gece uykusu ve stressiz bir aile yaşamı gerektirir.

Öncelikle aşağıda sıraladığımız hiç bir uyutma yönteminden mucize beklememek gerekir. Çünkü her evin ve her çocuğun koşulları farklıdır. Bu yüzden bir bebekte işe yarayan yöntem, diğerinde de kesinlikle işe yarayacak diye düşünmeyin. Bunlar sadece uzmanlar ve doktorlar tarafından önerilen bebeklerde uyku düzeni için yöntemlerden bazılarıdır.

Eğer sizin de bebeğiniz, yatma zamanı geldiğinde elinizden gelen herşeyi yapmanıza rağmen uyumuyorsa aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Bebeklerde Uyku Düzeni İçin Öneriler

 • Bebeklerde uyku düzeni sağlanması için ilk iki hafta çok önemlidir. Çünkü anne karnındaki bebek gece gündüz farkını bilmez ve bu bilmeme ile doğar. Ancak ilk iki hafta içinde yeni ortamına alışmaya ve uyku düzenini öğrenmeye başlar. Bu süreci kaçırmamak gerekir.
 • Yeni doğmuş bebekler günde 15-18 saat uyuyabilir. Bu süre zamanla azalır. Sizin ilk aydan itibaren bebeğin gece ve gündüz uykusu için gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekir.
 • Elbette bebekler gündüzleri de uyuyacaktır. Sağlıklı gelişebilmeleri için bu aylarda uykuya duydukları ihtiyaçları bizden fazladır. Ancak iki haftalık olmuş bir bebeğin gece uyuduğu ortam farklı, gündüz uyuduğu ortam farklı olmalıdır.

Bebeklerde Uyku Düzeni İçin Yöntemler

 

 • Gündüz daha aydınlık, sesli (çoğunlukla oturma odası) gibi yerlerde uyumasını sağlayın. Gece uykusunda ise yatak odasında loş, az ışıklı sessiz ve dışarıdan hiçbir uyarının alınmadığı bir ortam yaratın. Böylece bebek gece uykusu ile gündüz uykusu sırasında fark olduğunu anlar.
 • Gündüz uykusundan uyandığında onunla konuşun, öpün, oynayın. Uykusunun açılması, çevresindeki uyaranları alması sorun değil, hatta gereklidir. Böylece gündüz uykularının kısa ve aralıklı olduğunu anlar.
 • Gece beslenmek için yada uyku geçişlerinde gözlerini açtığında ışığı yakmayın. Odanın var olan loş ortamında bebeğiniz emzirin. Onunla konuşmayın. Mimik hareketlerinizle ilgisini çekmeyin. Geceleri uyanan yada ağlayan bebeklerle bir kişinin ilgilenmesi yeterlidir, ailece başında toplanmayın. Fazla fiziksel temastan kaçının. Emzirmenizi ya da bakımını yaptıktan sonra en kısa sürede yatağına geri yatırınHer gece aynı saatte ve aynı rutinlerle gece uykusuna hazırlayın. Uyku saatine 3-4 saat kala uykuya dalmasına izin vermeyin. En ufak mırıltısında kucağınıza almayın, hatta karnı temizse, altını da kontrol etmişseniz yatağında pışpışlayarak sakinleştirin.
 • 3-4 aylık bir bebek tek başına uyuyabilmeye hazırdır. Gündüzleri 2-3 kere kısa uykular şeklinde toplam 13-14 saat uyuyabilirler.

Bebeğinizin Uyku Saatlerini Kaydedin

 • Bebeğinizin uyku saatlerin kaydedin. 24 saatin ne kadarını uykuda geçirdiğini anladıktan sonra bunun gece ve gündüze uygun dağılmasını sağlayabilirsiniz.
  Bir yatış saati belirleyin ve buna mutlaka uyun. Kararlı olun; siz bebeğinize değil, bebeğiniz size uymalı.
 • Tuttuğunuz saat çizelgesine göre gündüzleri gereğinden fazla uyumasına izin vermeyin. Toplam uyku süresinin yarısını gündüz uyuyan bir bebek geceleri daha çok uyanır. Gerekirse altını değiştirerek ya da kucağınıza alarak uyandırın.
 • Bebekler anne babalarından ayrılmak istemezler. Gündüzleri çalışan anne ve babalarının geceleri yanlarında olduğunu anladıklarında kendilerini buna göre ayarlayabilirler ve uyumak istemezler. Ona her akşam aynı rutinlerle yanında olduğunuzu işe gidip geri geleceğinizi hissettirmeniz de gerekebilir. Ayrıca, gündüzleri bebeğinize bakan kişiden uyguladığınız programa destek olmasını mutlaka isteyin. Siz aynı rutinleri, aynı kararlılıkla uygularsanız bebeğiniz mutlaka bunlara uyacaktır. Sizin dinlenmiş ve huzurlu bir gece geçirmeniz ona olan sevginizi gösterebilmeniz için de gereklidir.

Yeni uyku alışkanlıkları edinme süreci çocuğunuzun hemen alışacağı birşey değildir. Bu süreçte biraz ağlayabilirlerde. Bu herhangi bir psikolojik hasara yol açmayacaktır, aksine düzeni oturduktan sonra hem sizin hem de bebeğiniz için en iyisi olacaktır.

 

 

No more pages to load

No more pages to load