Bebeklerde Süt Alerjisi

Bebeklerde Süt Alerjisi, Bebeklerde Süt Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Süt alerjisi tanısı Nasıl Konur? Süt Alerjisi Nasıl Geçer?

Bebeklerde en sık rastlanan gıda alerjisi inek sütü alerjisidir. Bu durum, inek sütündeki proteinlere karşı vücudun verdiği bir reaksiyondur. İnek sütünün bebeğe direk verilmesinin dışında, anne sütü ile beslenen bebeklerde de –eğer anne inek sütü içeren gıdalarla beslenirse- alerji belirtileri görülebilir. Yani alerji anne sütü yoluyla da bebeğe geçebilir. İnek sütü alerjisi olan bebeklerde keçi sütü ve soya sütüne karşı da alerji gelişebilmektedir. Çoğu hazır mamanın inek sütü proteinlerini içermesi nedeniyle mama ile beslenen bebeklerde de süt alerjisi oluşabilir. Genellikle bebeklikte ortaya çıkan bu alerji türü iyi araştırma ve tedaviyle 2 yaşından önce %90-95 oranında düzelmektedir.

Bebeklerde Süt Alerjisi Belirtileri

Alerji belirtileri bebekten bebeğe ve alerjinin ağırlık derecesine göre değişim gösterir. Bu yüzden de alerjinin varlığını tespit etmek kolay olmaz. Ancak bebekte aşırı huzursuzluk, aşırı gaz ya da kusma, ishal, kabızlık dışında kan, ciltte döküntü, kaşıntı, egzama gibi belirtiler şüpheye yol açar. Bazı bebeklerde sık solunum yolu enfeksiyonu, orta kulak enfeksiyonu, bronşit, öksürük, tekrarlayan hırıltı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, sinüzit, gözlerde kaşıntı gibi belirtiler ya da tekrarlayan karın ağrısı, kramplar, büyüme geriliği de görülebilir. Seyrek görülmekle birlikte en tehlikeli belirti ise anaflaksi yani yüz, dudak, dilde şişme, solunum güçlüğü ve tansiyonda düşme ile seyreden ölümcül bir tablodur ve acil müdahale gerektirir.

Bebeklerde Süt Alerjisi

Tanı Nasıl Konur?

Fizik muayene ve aileden alınan bilgiler doğrultusunda süt alerjisinden şüphelenilen bebeklere ileri tanı yöntemleri uygulanır. 3 tanı yöntemi vardır:

  • Deri testi (%95 güvenilirlik)
  • Kan testi (%90 güvenilirlik)
  • Eliminasyon yöntemi: İnek sütü içeren gıdalar bebeğe bir süre verilmez, belirtilerin kaybolması beklenir. Sonra inek sütü tekrar denenir. Belirtilerin ortaya çıkıp çıkmadığına bakılır.

Süt Alerjisi Nasıl Geçer?

Genellikle ilk 6 ayda ortaya çıkan süt alerjisi 3 yıl içinde %87 ortadan kalkar. Bu sürenin kısalması gösterilen özene bağlıdır.

Bebeklerde Süt Alerjisi

Bebeğin uzun süre anne sütüyle beslenmesine, ek gıdaların da süt ve süt ürünleri içermemesine dikkat edilmesi; emziren annenin de diyetinden süt ve süt ürünlerini, içinde süt ürünü bulunan her türlü gıdayı çıkarması gerekmektedir. Bunların yerineyse pirinç sütü, yulaf sütü ve hindistan cevizi sütü kullanılabilir. Anne tüketeceği ürünlerin etiketini dikkatlice okuyarak diyetine uymalıdır. Mamayla beslenen bebekler için de inek sütü proteini içermeyen mamalar seçilmelidir.

 

No more pages to load

No more pages to load