Bebeklerde Kolik Nedir Ve Neden Olur?

Bebeklerde Kolik Nedir Ve Neden Olur? Bebek kesintisiz ağlamaya devam ederse bunun asıl nedeninin araştırılması gereklidir. Peki asıl nedenleri nelerdir?

Özellikle şehirlerarası otobüs yolculuğunda olmak üzere, uçakta, yolda, kafede, restaurantta ya da üst katımızda ağlaması bitmek bilmeyen bebekler görmüş ya da duymuşuzdur. "Bebeklerde kolik" ne demektir? Bilmeyenler için bu ağlamanın sebebi bebeğin karnının acıkmış olması ya da gazının olması gibi sebepler olarak düşünülebilir. Fakat durum hiç de öyle değildir. Anne bebeğinin karnını doyurmuş, gazını çıkarmış ve altını temizlemiştir ama kolik bebek kesintisiz bir şekilde ağlamaya devam etmektedir. Peki, bebeklerde kolik neden olur ve bunun önüne geçmek mümkün müdür?

Bebeklerde Kolik Nedenleri Nelerdir?

Her bir ihtiyacı karşılanmış olmasına ve her şeyiyle tamamen sağlıklı olmasına rağmen saatlerce kesintisiz bir şekilde ağlayan bebeklerdeki koliğin nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak doktorlar tarafından bebeklerin sürekli ağlamasına yol açabilecek bazı teoriler öne sürmektedirler.

Bunlar:

. Sinir sisteminin henüz yeterince gelişmemiş olması: bebeklerin sinir sistemi henüz tam anlamıyla gelişmediği için, bir kere ağlamaya başladıklarında nasıl durduracaklarını bilmemeleri teorilerden bir tanesi.

Bebeklerde Kolik Nedir Ve Neden Olur?

. Bağırsakların fazla çalışması: bağırsakların çok fazla çalışması ile oluşan krampların acıya neden olması.

. Bağırsakların olması gerekenden az çalışması: bağırsakların çok yavaş çalışması nedeniyle bağırsaklarda biriken hava ile birlikte bağırsakların genişlemesi ve bebeğe acı vermesi.

. Diğer teoriler:

Doktorların bebeklerde kesintisiz ağlamaya neden olduğunu düşündüğü diğer nedenler ise, bebeğin hızlı ya da çok yemesi veya çok hava yutması ile oluşan gazın bebeklerde sancı yapması.

Bebeklerde Kolik Nedir Ve Neden Olur?

Bir diğer teori nedir?

Annenin kafein içeren kahve içmesi ve süt aracılığıyla bebeğine geçerek gaz birikimine neden olması. Kahve içmeyi kesen annelerin kolik bebeklerinde ağlamanın azaldığı gözlemlenmiştir.

Sigara içen annelerin bebeklerinde kolik görülme olasılığı, sigara içmeyen annelerin bebeklerine oranla çok daha fazla olduğu görülmüştür.

Bazı bebeklerdeki koliğin, bebeğin "huyundan" kaynaklandığını düşünen doktorlar da bulunmaktadır. Bazı bebeklerin doğum sonrası dış dünyaya uyum sağlayamadığı düşünülmektedir.

Çok nadir karşılaşılan bir sebep olarak da inek intoleransının da bebeklerde koliğe neden olduğu gözlemlenmiştir.

Son olarak da diyetine dikkat eden annelerde, süt ve süt ürünleri, soya, buğdaylı yiyecekler ve yumurta yemeyi kesen annelerin bebeklerinde ağlamanın azalması da görülmüştür.

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();