Bebeklerde Göz Yaşarması

Bebeklerde Göz Yaşarması. Bebeklerde Göz Sulanması Bir Hastalık Belirtisi Olabilir. Göz sulanmasının nedenleri nelerdir?

Yenidoğan bebeklerin %5 ilk bir kısmında göz yaşarması görülmektedir. Bebeklerde göz yaşarması genellikle geçici bir durum olmakla beraber, çok nadiren tedavi gerektiren sorun olarak düşünülebilir. Soğuk kış günlerinde üşümüş ya da hastalanacak bebeklerde de göz yaşarması görülebilir. Ebeveynler tarafından takip edilmesi gereken göz yaşatmaları uzun sürdüğü takdirde direkt olarak doktor muayenesi gerektirir. Önemsenmesi gereken problemler arasında yer alan yaşarma, gözdeki tıkanıklığın işareti olabilir ve tedavi  ile sonda yardımı ile tıkanıklığın açılması gerekebilir. Bu nedenle bebekler bir yaşlarını doldurmadan önce sıklıkla göz muayenesi yapılmalıdır. Göz yaşarmaları bebeği rahatsız edecek boyuta ulaştığında tedavi için geç kalınma riski bulunmaktadır. Bu riski ortadan kaldırmak İçin acilen tedaviye başlanmalıdır. Tedavilerin başarılı olma yüzdesi %95 olarak belirtilmiştir.

 

Bebeklerde Göz Yaşarması Ve Göz Tıkanıklığı  Nasıl Anlaşılır?

Sürekli tıkanma, çapaklanma, göz kapağını açamama gibi durumlar seyir etmeye başladığında tedavi zamanının geldiği de işaret edilir. İlerlemiş bir tıkanıklık bulunduğu takdirde hafif bir genel anestezi ile bebeklere sonda işlemi uygulanır. Ameliyat ortamında göz yapısının içerisinde bulunan tıkanıklığın açılması ve tekrar tıkanmasının önlenmesi için ince serumlar yanı sondalar takılabilir. Henüz yeni fark edilmiş tıkanıklıklarda sonda ve ameliyat işlemlerime gerek kalmamaktadır.

Bebeklerde Göz Yaşarması

Birinci yaşlarına kadar göz yaşatmasının geçmediği bebekler, ileriki vadede göz tembelliği ya da şaşılık gibi durumlarla karşılaşabilirler. Tıkanan ve tıkanıklığa bağlı olarak kapanan gözlerin açılması İçin evde uygulanan çaylı pansuman gibi sonucunun ne olacağı bilinmeyen tedavi yöntemleri bebeğe uygulanmamalıdır. Aynı şekilde kapanan gözü açmak İçin ebeveynler ev ortamında bir uğraşa girmemeli ve direkt olarak doktor kontrolüne gidilmelidir. Bebekler ilk yaşlarını doldurana kadar sıklıkla göz yaşarması göz tıkanıklığı, çapaklanma gibi problemleri yaşarlar. Bu nedenle uzun süreli yaşarma ve tıkanıklıklar İçin doktorların yazmış olduğu ilaçlar da muhakkak kullanılmalıdır. Gözleri tedavi edilen bebekler bir daha yaşarma ya da tıkanma gibi problemlerle karşılaşmazlar, karşılaşırlarsa farklı bir tedavi yolu izlenerek göz ile burun arasındaki bağlantının kontrol edilmesi, açılması ya da yeni bir bağlantı yolunun bulunması sağlanabilmektedir.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();