Bebeklerde Gaz Yapan Yiyecekler

Bebeklerde Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir? Bebekler Gaz Neden Olur, Hangi Yiyecekler Gaz Yapar? Anne-Çocuk-Bebekle ilgili tüm detaylar kadin.com'da

Anneler, bebekleri iki yaşına gelene kadar onlara verdikleri yiyecekleri seçme konusunda azami bir dikkat gösterirler. Belli bir aya kadar sadece sıvı yiyecekler yenmesi gerekirken, belli bir aydan sonra ek gıdalara geçilir ve sonrasında da katı yiyecekler de buna ilave edilir. Böylesine büyük özen ve dikkat gösterilmesi gereken bir konuda, anneler çocuklarının sindirim sisteminin rahat çalışmasını da göz önüne alarak, bebeklerde gaz yapan yiyeceklerden uzak durmaya çalışırlar. Kendisine gaz yapan yiyeceklere özellikle emziren anneler, çocuklarının da aynı problemi yaşayacağından dolayı, uzak durmaya özen göstermelidirler.

Bebeklerde Gaz Neden Olur, Hangi Yiyecekler Gaz Yapar?

  • Hangi Meyve Gaz Yapar?

Bazı meyvelerde bulunan lif, sindirilmeden direkt olarak bağırsaklara geçtiği için, aşırı derecede gaz oluşumuna sebep olabilmektedir. Erik, armut, elma ve şeftali, gaz yapan meyveler arasında sayılabilir. Sağlığa oldukça faydalı olan ve vitamin açısından zengin olan bu meyveleri tamamen besin seçeneklerinden çıkarmak yerine, dengeli bir şekilde tüketmek çok daha doğru olacaktır.

Bebeklerde Gaz

  • Emziren Anne Dondurma Yiyebilir Mi?

Yediği her gıdanın kendisi kadar bebeğini de etkilediğini bilen her anne, her canının istediğini yemek konusunda biraz temkinli davranmaktadır. Özellikle yaz aylarında herkesin mutlaka canının çektiği dondurma için de, halk arasında "dondurma yiyen annenin sütü çok soğuk olur" gibi anlamsız bir inanış olduğu için, dondurma yemek isteyen anneler ister istemez tereddüt yaşamaktadır.

Bebeklerde Gaz

 

Annenin vücut sıcaklığı korunduğuna göre ve süt de bu bedenin içinde olduğuna göre, oldukça saçma olan bu inanış dışında, bebeklerini emziren annelerin dondurma yememesi hakkında herhangi bir uyarı bulunmamaktadır. Sütten yapılan dondurmanın harika bir kalsiyum kaynağı olduğu düşünüldüğünde, bebeklerini emziren annelerin bu besini rahatça tüketmelerinde hiçbir sakınca yoktur. Tabii ki çok fazla abartmamak ve soğuk algınlığı yaşamamak kaydıyla.

  • Kahve Gaz Yapar Mı?

Bebeklerini emzirme dönemindeki annelerin en merak ettiği konulardan biri de kahve içmenin gaz yapıp yapmadığı. Gaz yapmasından da önce, kahve çok yüksek miktarda kafein içerdiği için, emziren anneler için zaten önerilen bir içecek değildir. Diğer kafein içeren çay, kola benzeri içecekler gibi kahve de anneye gaz yapabilmektedir. Dolayısıyla emzirdiği bebeği de bu durumdan etkileneceği için, emziren annelerin kahve içmesi önerilmemektedir.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();