Gaz Sancısı Çeken Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Gaz Sancısı Çeken Bebek Nasıl Sakinleştirilir? Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Gaz Sancısı Belirtileri

Yeni doğan bebeklerin bakımı özellikle anneler için gebelik sürecinden belki de çok daha zorlu. Derdinin ne olduğunu kelimelere dökemeyen, acıktığında, ilgi istediğinde ya da bir ağrısı sızısı olduğunda bunu size ağlayarak belli eden bir kişi düşünün. Dahası bu kişi sizin canınızın bir parçası, hatta el kadar öpmelere, kokusunu içinize çekmelere doyamadığınız minik bebeğiniz. Atsan atılmaz satsan satılmaz dediğini durumun ta kendisi! Yeni doğanların bakımında özellikle gaz sancısı bebeğin bakımını üstlenen anne ve babalar için kelimenin tam anlamı ile bir korkulu rüya.

Uykusuz geceler, dinmek bilmeyen gaz sancıları, ağlamaktan sesi kısılan bebekler… Bu kelimeleri okurken bile gerildiniz, öyle değil mi? Bebeğinizle tüm bu durumları yaşamaktan bunaldıysanız size güzel bir haberimiz var. Tüm bu gerginliklerin sebebi olan gaz sancılarına uzman hekimler tarafından verilen çözümleri sizler için bu yazımızda derledik. Keyifli okumalar.

Bebeklerde Gaz Sancısı  Nasıl Giderilir?

Bebeğinizde gaz sancısını giderecek, onun ağrısını hafifletmenize yardımcı olacak alternatif yöntemlerden bahsetmeden önce hatırlata faydalı gördüğümüz bir şey var. Unutmayın ki bebeğinizdeki bu gaz sancıları onun gelişim döneminde oldukça olağan bir durum. Sadece sizin bebeğinizin değil tüm bebeklerin, hatta sizin bile içinden geçtiğiniz bir dönem. Bu yüzden bu dönemde mümkün olduğunca sakin kalmaya özen gösterin. Siz sakin kalın ki o da sakin kalsın. Unutmayın ki bebeğiniz öncelikle anne olmak üzere çevresindeki gerginlikten fazlasıyla etkilenir. Gerginliğin ise hiçbir şeye iyi gelmediğini hali hazırda biliyoruz. Bebeğinizi nasıl sakinleştireceğiniz ise sizin ve onun arasındaki ilişkiye bağlı olarak şekillenecektir. Bir yolunu bulacaksınız dert etmeyin.

Gaz Sancısı

Yeni doğan bebeklerinizin ilk 3 ayında sıklıkla görülen gaz sancıları, onların indirim sistemlerinin daha tam olarak gelişmemesinden kaynaklanmaktadır. Bazı bebeklerde vücuttaki infantil koliğin düşük ya da yüksek olmasına göre bu periyot daha erken ya da daha geç başlayabilir.

Bebeklerde gaz sancısına çözümler sanılanın aksine bir hayli fazladır. Öncelikle bebeğinizdeki gaz sancılarını azaltmak için o daha doğmadan uygulayabileceğiniz bir yöntem ile başlayalım. Yapılan araştırmalar sonucunda sigara içen anne adaylarının bebeklerinde, sigara içmeyen anne adaylarının bebeklerine nazaran daha fazla gaz sancısı ortaya çıktığı gözlenmiştir. Bu yüzden hamilelik döneminde anne adaylarının kullanıyorlarsa sigarayı bırakması bebeklerin gaz sancısı oranını hafifletilmesine yardımcı olacaktır.

Gaz Sancısı

Gaz sancısı çeken bebekleri karınları üzerine yatırmak ya da kucağa yüzleri yere bakacak şekilde almak sancılarını hafifletmek adına yardımcı olacaktır. Yine benzer şekilde sırt üstü yatırıp bacakları bisiklet çevirir gibi hareket ettirmek de atımı zorlanılan gazın rahatlıkla vücuttan çıkmasını sağlar. Bebeğiniz gaz sancısına bağlı olarak ağlamaya başlamadan önce muhakkak huzursuzluk belirtileri gösterecektir. Bu belirtileri göstermeye başladığında kaslarının rahatlaması ve gazı daha rahat çıkarmasına yardımcı olmak adına ılık su ile banyo yaptırabilirsiniz. Suyun içerisinde iken hafifçe karnına uygulayacağınız masaj bebeğinizin sancısına iyi gelecektir.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();