Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri? Bebekler diş çıkarırken nasıl davranırlar? Diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Ailelerin bebek sahibi olduktan sonra en çok zorluk çektikleri sürek bebeklerde diş çıkarma sürecidir. Diş ağrısı bebekleri oldukça zorlar ve bu dönemde çok huysuz olurlar. Ateş çıkması gibi durumlar da kaçınılmazdır. Hatta çoğu aile bebeklerinin diş çıkardığının bilincinde olmadan korku içerisinde hastanelere giderler. Bebeklerde diş gelişimi ile ilgili sağlık merkezlerinde bilgilendirici broşürler alınarak bebeklerde diş çıkarma belirtileri kolayca takip edilebilir ve süreç izlenebilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebekler 2- 3 aylık oldukları andan itibaren salya akıtmaya başlarlar. Diş çıkarmaya başladığında akıttığı salya miktarı da daha fazla olmaktadır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerin diş çıkarması bünyelerini zorlayacak bir diş ağrısı oluşturarak gerçekleşebilir. Diş eti zorlandığı için diş etlerinde iltihaplanmalar olabilir bu da ayrıca bir ağrıya sebep olur.

Diş ağrısı arttıkça bebekte huzursuzluk da en üst seviyeye çıkar. Diş tam anlamıyla çıkana kadar bebeğin bu hali devam edebilir.

Salya akışında artış olmasından dolayı bebeklerin yanaklarında ve çenelerinde kızarıklıklar ve çatlaklar oluşabilir. Yine salyanın fazla oluşu boğazda salya birikimine yol açabileceği için öksürüğe sebebiyet verebilir. Bazı bebekler ileriki dönemlerde ilgi çekmek için öksürüğe devam edebilirler.

Aileleri en çok endişelendiren belirtiler arasında ateş çıkması yer almaktadır. Ancak her bebekte diş çıkarma esnasında ateş yükselmesi olmayabilir. Yüksek ateş başka hastalıkların da habercisi olacağı için küçük bebeklerde ateş yükseldiğinde hekimlere başvurulmalıdır.

İshal de diş çıkarma döneminde oldukça fazla rastlanan bir durumdur. Bunun yanında uykusuzluk ve iştahsızlık da bebeklerin diş çıkarmasında yaşadıkları durumlar içerisinde yer almaktadır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerde Erken Diş Çıkarma Nedenleri

Bebekler aslında diş çıkarma sürecine anne karnında başlarlar. Hatta çok düşük bir oran olsa da bazı bebeklerin anne karnından doğduğunda dişleri olduğu görülen durumlar yaşanmıştır. Bunun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Hamilelikte geçirilen herhangi bir hastalık, kullanılan bir ilaç, beslenmede yaşanan bir dengesizlik, genetik veya hormonal bir durum ya da çevresel bir faktör bunda etkili olmuş olabilir.

Erken çıkan dişler genelde iki adet olur ve alt orta kesicilerdir. Normal diş yapısında çıkarlar. Ancak normal diş çıkarma sürecindeki dişlere göre daha zayıftırlar. Erken çıkan dişler hekimlerin tavsiyesine göre çekilebilmektedir. Çünkü hala emme sürecinde olan bebek annesinin göğsünü zedeleyebilir, kendi dilinin ucunu da yara yapabilir.

No more pages to load

No more pages to load