Bebekler Hangi Ayda Ne Yer?

Bebeğiniz olduğunda aklınıza gelen ilk şey bebeğime hangi ayda hangi besinleri vermem gerek? Acaba bebekler hangi ayda ne yer?

Bebekler dünyanın en güzel şeyleri. Kim bir bebek gördüğünde yüzüne gülümseme yayılmaz ki? Ama şunu da unutmamak lazım insan yavrusu dünya üzerinde en çok emek gerektiren, en zor büyüyen canlı. Bir de bebeğiniz olduğunda aklınıza gelen ilk şey bebeğime hangi ayda hangi besinleri vermem gerek? Acaba bebekler hangi ayda ne yer? Ona gerektiği kadar bakabilecek miyim? Ya yanlış yaparsam?

İlk kez anne olduğunuzda, vücudunuzdaki hormon dengeleri yerine tam gelemediğinden ötürü bu tip kaygılara kapılmanız çok doğaldır. Sakın telaş etmeyin. Çünkü doğa size kesinlikle yardım edecektir.

Anne sütü kesinlikle mucizevi bir besindir. İlk 6 ay bebeğiniz sadece anne sütü ile ihtiyacı olan her türlü besini almış olacaktır. Bebeğinizin gelişmesinde hiçbir anormalite olmayacağından emin olabilirsiniz.

Bebekler Hangi Ayda Ne Yer?

6 Aydan Sonra;

Bebekler Nasıl Beslenir?

6 aydan sonra ise bebeğinizin anne sütü alma sıklığına bakarak ve doktorunuza danışarak bebeğinize vermeniz gereken ilk besin yoğurttur. Bunu meyve püreleri ve pirinç unu ile yapılmış muhallebi ile destekleyebilirsiniz. Eğer ilk 6 ayda bebeğiniz anne sütünü gerektiği kadar alıyorsa su vermenize gerek yoktur. Yumurta, balık, ekmek, turunçgiller ve et çocuğunuza alerji yapması ihtimali bulunduğundan ötürü ilk verdiğiniz ek besinler arasında yer almamalıdır. Gene bebeğinizin verdiğiniz ilk gıdalara alerjik olup olmadığını anlamanız için bir seferde birkaç gıda vermek yerine tek gıdayla başlayarak durumunu izlemek sizin için faydalı olacaktır. Eğer bebeğiniz bulunduğu aya göre kilosu az ise ya da anne sütünüz yetersiz ise, ya da yeme zorluğu varsa doktorunuza danışarak ilk 6 ayda da çocuğunuza hazır mama olarak tabir ettiğimiz devam mamalarından vermeye başlayabilirsiniz.

Bebekler Hangi Ayda Ne Yer?

6 ay ile 1 yaş arası bebeğinizin vücuttaki demir ihtiyacı artmaya başlayacaktır. Özellikle sebze ve meyve pürelerini hazırlarken özellikle günlük olarak alıp taze olarak tüketilmesine dikkat etmelisiniz. Çünkü özellikle demir içeren sebzeler bekledikçe vitamin ve demir özelliklerini kaybetmeye başlayacaktır. 1 yaşına gelene kadar bebeklerinize hazırladığınız öğünlerde tuz ve şeker de eklememelisiniz.

Bebekler hangi ayda ne yer, aşağıda kısaca bebeğinizin hangi ayda hangi besini almasına gerektiğine dair bir tablo verelim :

  1. ay bitince :

* Anne sütü

* Yoğurt (ilk başlanacak ek gıda)

* Meyve püresi

* Pirinç unu

  1. ay bitince:

* Anne sütü

* Yumurta sarısı

* Meyve püresi

* Yoğurt

* Et (tavuk eti, dana eti)

* Sebze püresi veya sebze çorba

* Pekmez

Bebekler Hangi Ayda Ne Yer?

  1. ayı dolunca:

* Anne sütü

* Kıymalı, sebzeli hafif ezilmiş ev yemekleri

* Kahvaltıda tam yumurta veya pastörize peynir (tuzu alınmış) * Kurubaklagil (Kuru fasülye, nohut, mercimek) çorbaları veya ezmeleri

* Meyve suyu veya meyve püresi

* Pekmez

* Yoğurt

9. Aydan itibaren bebekler yukarıdaki besinlere ek olarak evde günlük pişmiş yemeklerden de azar olarak verebilirsiniz. Bu arada 8. Aydan itibaren çocuğunuza mantar vermeye de başlayabilirsiniz. Mantar özellikle demir açısından çok zengin bir sebzedir. Ama unutmayalım her besini ilk defa verdiğinizde 3 ila 5 gün arası bekleyerek çocuğunuzun bu besinlere alışmasını sağlamalı ve alerjk bir durum olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Günümüzün modern anneleri doktor gözetiminde çocuklarına en iyi bakımı sağlamaktadır. Her şekilde anne sütünün önemini unutmayın ve çocuğunuza alabildiği kadar uzun süre anne sütü vermeyi ihmal etmeyin.

 

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load