Bebek gelişimi için beslenmesi ne kadar önemliyse, anne karnındaki 3. haftasından itibaren başlayan zekâ gelişimi için de çeşitli aktiviteler yapmak o kadar önemlidir. Bebekler özellikle 1 yaşına gelene kadar çok fazla önem arz eden zekâ gelişimini, gelişimini en destekleyen aktivitelerden biri de şüphesiz onlarla oynanan bebek oyunlarıdır. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda, bebekler için zihinsel ve fiziksel gelişimlerine katkıda bulunacak bebek oyunları önerilerimizi bulabilirsiniz.

  • 0 – 6 Ay Arası Bebek Oyunları Önerileri

. Bebeğinize sürekli ritmik şarkılar söylemek ve aynı ninnileri sürekli tekrar etmek, zekâ gelişimi için oldukça önemlidir. Bu dönemde, bir obje ile nesnelere ritmik bir şekilde vurarak ve ağzınızla da “pam pam pam” şeklinde eşlik ederek onun dikkatini çekebilirsiniz.

. Bebeğinizi yüz üstü yatırarak, başını aşağı yukarı kaldırmasını sağlayacak şekilde elinizi bir yukarı bir aşağı indirip kaldırabilirsiniz.

Bebek Oyunları İçin Öneriler

. Ellerini açtığı esnada eline bir çıngırak ya da başka bir oyuncak verin. Çok uzun süre elinde tutamayıp düşürecektir, siz yine eline bir oyuncak tutuşturun. Bu şekilde elini açıp kapamayı öğrenecektir.

. Hepimizin bildiği klasik bebek oyunu “fış fış kayıkçı” oynayarak hem birlikte eğlenebilir hem de bebeğinizi ellerinden tutup ileri geri ittiğiniz için boyun ve sırt kaslarının gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

  • 6 Aylık Bebek Oyunları

. Yere sereceğiniz bir örtünün üzerine hafif bir top ya da balon koyarak bir ucunu bebeğinize verin ve bir ucundan da kendiniz tutun. Birlikte örtüyü sallandırarak objeyi uçurmaya çalışın. Böylece bebeğiniz hareket eden balon ya da topa bakarak çok eğlenecek ve aynı zamanda da motor becerileri gelişecektir.

. Saç kurutma makinesini elinizde tutarak ya da bir yere sabitleyerek önüne küçük küçük parçalara ayırdığınız kâğıtları atın ve uçmalarını sağlayın. Bir süre sonra bebeğiniz de makinenin önüne kâğıt parçalarını atmaya başlayacak ve çok eğlenecek.

. Bebeğinizi hem eğlendirecek hem de el ve zekâ becerilerini geliştirecek en bilinen oyunlardan biri de, deliklerden obje geçirme oyunu. Bu iş için özel tasarlanmış oyuncaklar alabileceğiniz gibi, bir şişe ya da kutuya minik delikler açarak da oynamalarını sağlayabilirsiniz.

Bebek Oyunları İçin Öneriler

  • 1 Yaş Bebek Oyunları

. Hazır boyama kitapları da alabileceğiniz gibi, kendiniz de bir kâğıda değişik geometrik şekiller çizip içlerini bebeğinizin boyamasını sağlayabilirsiniz.

. Halk arasında “bul karayı al parayı” olarak da bilinen eğlenceli oyunu, plastik bardakların altına minik bir oyuncak saklayarak oynayabilirsiniz.

. Çorapları top gibi katlayarak birlikte oyuncak sepetine atmaca oynayabilirsiniz.