En Güzel Bebek Ninnileri ile Bebeklere Huzurlu Bir Uyku

En Güzel Bebek Ninnileri. Bebekler için müzik dinlerken uyumak önemlidir. Bebeğin zihinsel gelişimini destekleyen içerikte ve ses tonunda olması gerekir.

Yeni doğmuş bebeklerin uyutulmasında anneler ve babalar sıkıntılı dönemler geçirebilirler. Bu dönemin en rahat şekilde atlatılmasını sağlayan yardımcıları ise bebek ninnileri olmaktadır. Hem bebeğin sakinleşmesini sağlayacak bir ses tonuyla söylenmiş ninniler olması hem de bebeğin beyin gelişimini ve konuşmasını hızlandırması nedeni ile bebek ninnileri dikkatli bir şekilde seçilerek düzenli olarak dinletilmelidir. Dinletilen ninnilerin çeşitlilik göstermesi bebeklerin gelişimleri için daha da faydalı olacaktır. Bu nedenle, bebekleri ninni söyleyerek ya da ninni dinleterek uyutmak çok önemlidir.

Günlük hayatta bebekler uyandıkları zaman anneleri ilgilenemeyecek durumda ise muhakkak ninni türünde melodilerin açılması ve bebeğin kendi kendine oyalanması sağlanmalıdır. Bu ninniler ve melodiler hem bebeğin ağlama süresini geciktirecek hem de konuşmak için kelimeleri kendince yuvarlamaya başlamasına yardımcı olacaktır.

Bebek Ninnileri

Bebekler yürümeye ve konuşmaya başlasalar dahi belli bir yaşa kadar ninni dinletmek ya da bizzat anne tarafından ninni söylenerek uyutmak da zihinsel gelişimin devam etmesi açısından önemlidir. Elbette bebekler büyüdükçe onlara söylenen ninnilerin içeriğindeki anlamsız kelimeleri de yerini anlamlı kelimelere bırakmalıdır. Yoksa çocuklar anlamadıkları kelimeler nedeniyle çabucak sıkılacak ve düşünmek istemeyeceklerdir.

Pedagoglar tarafından bebeğin zihinsel gelişimini destekleyen fakat anlamsız kelimeler içeren ninniler en fazla 2 yaşa kadar dinletilmeli, sonrasında ise çocuk şarkıları veya çocuk ninnilerine geçiş yapılmalıdır. Anne ve babalar için bebeklerine dinletebilecekleri -uygun ses tonu kullanılması önemlidir.

Sizler İçin Hazırladığımız Bebek Ninnileri Listesi

  • “Dandini Dandini Dastana, Danalar Girmiş Bostana…”

Her çocuğun muhakkak dinlediği ve bu ninniyi ezbere bildiği bir çağda yaşadığımızı düşünerek, annelerin de bebeklerini uyuturken sıklıkla bu ninniyi seslendirdiğini biliyoruz. Bu ninni gerek hayalperestliği gerekse rahatlatıcı etkisi ile bebeğinizin hemen uykuya dalmasına yardımcı olacaktır.

Bebek Ninnileri

  • “Uyu Yavrum Yine Sabah Oluyor…”

“Uyumazsan güzel rengin soluyor…” şeklinde devam eden bebek ninnisini pek çok kişinin bilmediği tahmin ediyoruz. Bu ninni de yine bebeklerin derin bir uykuya dalmasına yardımcı olacak türden, yumuşak tonlarda seslendirilen ninnilerdendir. Ninninin sözleri arasında geçen anne ve baba kavramları, bebeğin beyninde bu karakterlerin oturmasını sağlayacak ve kimlere karşılık geldiğini tahmin etmekte zorlanmayacaktır. Bebeklerin beyinsel gelişimlerini bu şekilde desteklemek çok önemlidir.

  • “Yağmur Yağar Sere Serpe…”

Yine çok sık bilinen ninnilerden biri olan “yağmur ninnisi” bebeklerin normal zamanlarda da dinlemekten keyif alabileceği türdedir. Bebeklerin algılarının açılacağı gibi, zihinsel olarak da düşünmeye zorlanırlar. Zihnin çalışması için de dış etmenlerin bebeği düşünmeye zorlaması gerekmektedir. Ninnilerin en büyük amacı bebeği derin bir uykuya yatırmanın dışında düşünebilmeleri için basit terim ve kelimeleri zihinlerine sokmaktadır.

Ninni dinletmek kadar ninni söylemek de bebeklerin hoşlarına gidecektir. Direkt annesinin sesinden dinlediği ninniler ona daha fazla huzur verecek ve kendini daha çok güvende hissetmesine yardımcı olacaktır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();