Bebek Karyolası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebek Karyolası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Bebek Karyolası Seçiminde Hem Güvenlik Hem Rahatlık Sağlanmalı!

Bebeğinizin rahat ve güzel bir uyku çekmesini istiyorsanız bebek yatağı seçimine oldukça dikkat etmelisiniz. En çok sorulan sorulardan birisi park yatak mı karyola mı seçmek gerektiğidir. Tabii bunun seçimini yaptıktan sonra bebek karyolası modelleri arasından bir seçim yapmakta oldukça zor olacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta bebeğin sağlıklı bir şekilde kaliteli uyumasını sağlayacak bir bebek yatağı seçmektir. Bebek karyolası seçerken nelere dikkat etmeliyiz sorunuzu yanıtlayan tüm cevapları sizler için derledik.

Bebek Karyolası Seçiminde Hem Güvenlik Hem Rahatlık Sağlanmalı

Bebek karyolası modellerinde seçim yaparken keskin ve sivri hatları olmayan modelleri seçmelisiniz. Bebeğinizin bebek yatağı üzerinden uyurken düşmesini önlemek için parmaklık olan modellere yönelmelisiniz. Ancak parmaklıkların kaldırılıp indirilebilen bir mekanizmaya sahip olması gerekiyor. Tabii bu mekanizmanın da güvenilirliği ayrıca test edilmeli. Çünkü bebeğiniz büyüdükçe merakı artacak ve karyolasının üzerine tırmanmaya çalıştıkça parmaklıkların bebeğinizin düşmesini engelleyecek şekilde olması gerekmektedir. Parmaklık yüksekliğinin ise minimum 50 cm olması gerekmektedir. Parmaklık araları da bebeğinizin kolunun veya kafasının sıkışmayacağı aralıkta olmalıdır.

Bebek Karyolası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebek Karyolası Alırken Geleceğe de Yatırım Yapın

Bebek yatağı seçerken 3 yaşından sonra da kullanabilmek istiyorsanız buna uyacak bebek karyolası modelleri arasından seçim yapmanız gerekmektedir. Örneğin, bebeğinizin büyümesiyle beraber kullanılacak eşyaları artacağı için çok çekmeceli veya çekmece sayısı arttırılabilen komodin modellerini seçebilirsiniz. Bebeğiniz büyüdükçe parmaklık ihtiyacı da kalmayacağı için parmaklıkları çıkartılabilen bir yatak seçmenizde fayda vardır.

Karyolanın toplam yüksekliği en fazla 120 cm olmalıdır. Eğer çok yüksek olursa bebeğin altını değiştirmek tam bir işkenceye dönebilir. Bebek yatağı altında çekmece varsa bu çekmecelerin varlığı ileride bebeğin kendi kendine yatağına çıkmasına engel olacaktır. Mutlaka çekmecesi olmasını istiyorsanız uzun olmayan 2 çekmeceli modelleri tercih etmenizde fayda var. Kısa olan çekmeceli modeller ileride açılıp kapanmalardan doğacak esnemelerin olmasına da uzun çekmeceler kadar fırsat vermeyecektir.

Oyun Parkı Yataklar Mı Karyolalar Mı?

Evinizde yeterli alan yoksa bebeğiniz için hem yatak hem de oyun alanı olarak kullanılabilecek yatak modellerini tercih edebilirsiniz. Bu modellerin en çekici özelliği taşınabilir olmalarıdır. Uzmanların yaptıkları araştırmaya göre 1 yaşındaki bebeklerin kendilerine ait bir oyun alanının olması onları psikolojik açıdan oldukça memnun ediyor. Bebeğin yerini sevmesi açısından da oyun parkı yataklar oldukça tercih edilesi duruyor. Ancak bebek 3 yaşına geldikten sonra bu yataklar bebek için kullanışsız bir hale geliyor ve değiştirilmesi gerekiyor.

No more pages to load

No more pages to load