Bebeğinizin İlk Adımları

Bebeğinizin İlk Adımları, Bebekte Yürüme Belirtileri, Bebekler Yürürken Düştüklerinde Nasıl Davranılmalı?

Bebeğinizin ilk adımları her zaman özel olmuştur ve hayat boyu mutlu bir tebessümle hatırlanır. Bunu bir an önce görmek isteyebilirsiniz. Ancak belki annenizden, kardeşiniz 11 aylık yürümüşken sizin 14 aylık yürüdüğünüzü duymuşsunuzdur. Her çocuğun gelişimi kendine özeldir. Bebekler genellikle 12.-18. aylar arasında yürürler.

Kimi bebek önce emekleyip sonra yürürken, bazıları direkt yürür. Bir şeylere tutunup ayağa kalkması ile yürümesi arasında oldukça uzun bir süre vardır. Önemli olan, çocuğu desteklemektir. Yürüteç konusu ise çocukta kafa karışıklığı yaratması ve tehlikeli olabilmesi nedeniyle, hâlâ bir tereddütle bakılan bir konudur. Ancak, uzun süre olmamak kaydıyla ve bebeğin yanında bulunduğunuz zamanlarda kullanılabilir.Peki bebeğinizin ilk adımları ve bu süreç içinde yapılması gerekenler nelerdir?

Bebeğinizin İlk Adımları Ve Bu Süreç İçerisinde Yapılması Gerekenler

Sağlıklı bebeklerde yürüme yaşı 12 ile 18.ay arasında seyreder. Ancak bu durum özellikle bebeğinizin zeka gelişimi ile ilgili değildir. Yürüme, daha çok kaba motor hareketlerle yönlendirilir. Bebeğinizin yürüme yaşı geciktiğinde onu bir doktora götürme yöntemini seçebilirsiniz. Eğer bebeğinizin sağlığı ile ilgili herhangi bir sorun yok ise, aşağıdaki adımları izleyerek bebeğinizin daha hızlı yürümesini sağlayabilirsiniz:

Bebeğinizin İlk Adımları

 • Bebeğinizin ilk adımları başladığı dönemlerde tutunacağı eşyaları sağlamlaştırarak düşmesini ve zarar görmesini engelleyebilirsiniz.
 • Yürümeye direnç gösterirse ona kızmayın ve yürümeye karşı korku duymasını engelleyin.
 • Çok fazla oturduğu zaman onu yürümeye teşvik edin
 • Kaydırmaz çorap giydirerek yürümeye kalktığında düşmesini engelleyin. Rahatça hareket etmesine izin verin. Böylelikle ayak ve bacak kasları güçlenecektir.
 • Dar ya da bol ayakkabılar giydirmekten kaçının. Aynı zamanda ağır ayakkabılar da ayaklarını kaldırmasını güçleştirecektir. Rahat edeceği, hafif ayakkabılar tercih edin.
 • Yürüme girişiminde bulununca ona ilgisini çeken bir oyuncak uzatın. Böylelikle o oyuncağa ulaşmak için teşvik edebilirsiniz.
 • Yürümesini zorlaştıracak bezlerden ve giysilerden kaçının.

Bebekte Yürüme Belirtileri

Bebeğinizin 9.ve 10.ayında nörolojik gelişmeleri zirvededir. Bu dönemde yürüme isteği artar ve bunu gösteren bazı belirtiler ortaya çıkar. Huzursuzluk, yaygın görülen belirtilerden biridir. Bebeğiniz bu dönemde uyku problemleri de yaşamaya başlayabilir. Ayağa kalkmak ve yürümek ona keyif verir. Bu keyfi olabildiğince fazla yaşamak isterler.

Bebekler bir anda yürümeye başlamazlar. Önce emekleme, ardından bir yerlere tutunarak ayağa kalkma çabası baş gösterir. Yürüme dönemi önemli sinirsel gelişmelere gebedir. Bu dönemde iştahsızlık da sıklıkla görülen belirtilerin arasındadır. Bebeğiniz yürümeye ilk olarak parmak ucunda yürüyerek başlayabilir. Balerin ya da balet yürüyüşü adı verilen bu yürüme biçimi normaldir. Ancak bu yürüyüşün bir müddet sonra normal yürüyüşe dönüşmesi gerekir. Bu durum uzun sürerse, bir uzman tarafından değerlendirilmesi ve özel ayakkabı tedavisi uygulanması gerekebilir. Ailenin bu dönemi titizlikle takip etmesi gereklidir.

Bebeklerde Yürümeyi Geciktiren Nedenler

 • Hızlı emekleme bebeğin yürüme isteğini azaltır. Çok hızlı emekleyen bebekler istedikleri yere hızla ulaşabilecekleri için yürümeye karşı isteklerini kaybedebilirler.
 • Ailelerin aşırı titiz davranışları bebeğin yürümeye karşı isteksizlik duymasına neden olabilir. Sürekli kucakta tutulan bebekte yürüme davranışı gelişmeyecektir.
 • Bebekte aşırı kilo yürümesini zorlaştıracağı için bu eylemden kaçınmasına neden olur.
 • Bebeğinize istediği her şeyi sizin vermeniz, onun istediklerine ulaşması için efor sarf etmesini engeller. Bu durum yürümesini geciktirecektir.
 • Bazı durumlarda nörolojik sorunlar bebeğinizin yürümeye başlamasını engelleyebilir. Bebeğiniz 18.ayına kadar yürüme girişiminde bulunmadıysa bir uzmandan destek almanız gerekebilir.

Bebekler Yürürken Düştüklerinde Nasıl Davranılmalı?

Bebeğinizin ilk adımları başladığı dönemlerde sık sık düşmesi gayet doğaldır. Bu durumda titizlenmemeniz ve sakin davranmanız bebeğinizin de bu süreci doğal görmesini sağlayacaktır. Bebeğiniz düştüğünde kendi kendine kalkmayı öğrenmelidir. Ailenin onu gözlemlemesi ve yanında olduğunu hissettirerek güven vermesi yeterlidir.