Bebeğinizin Banyo Keyfi

Bebeğinizin banyo keyfi. Bebeğinizle geçirdiğiniz her dakika keyiflidir. Ancak ona banyo yaptırdığınız zamanlar en özelidir. Bu özel anlarda dikkat etmeniz gerekenler yazımızın devamında.

Bu yazımız ile bebeğinize banyo yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler ve ihtiyaç duyacağınız malzemeler konusunda size yardımcı olabilecek bazı ipuçları hazırladık. Bebeğinizin hijyenini sağlamak için neler yapılabilir, keyifli bir banyo seansı geçirebilmeniz için nelere ihtiyaç duyabilirsiniz gibi soruların cevabını bulabileceğınız yazımızda, siz annelere yardımcı olabilecek diğer bazı detayları da vermeye dikkat ettik. Unutmayın "bebeğinizin banyo keyfi" siz anneler için her şeyden önce gelir.

Sünger ile Banyo Keyfi

Bebeklerin soğuğa karşı fazlasıyla hassas olduğunu göz önünde bulundurarak oda ısınının 25°C civarında olmasını sağlayınız ve banyosunu yaptıracağınız yerin cereyandan uzak olması gerektiğini unutmayınız.

Bebeğinizin Banyo Keyfi
Gereken Malzemeler

Bebeğinize sünger ile banyo yaptırırken nelere ihtiyacınız olacaktır?

-Kaynatılmış su dolu küvet (36,5° C - 37° C )
-Maşrapa
-Bebek termometresi
-Bebek şampuanı
-3 adet yumuşak bez veya bir yıkama süngeri ve 2 yumuşak bez
-Pamuk
-2 adet havlu
-Göbek bakımı malzemeleri
-Bebek losyonu
-Bebek saç fırçası
-Bebek bezi
-Bebeğin giysileri
Yıkama Şekli
 Tüm malzemeleri eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra adım adım ilerleyeceğiniz yolları sizin için derledik. İşte bebeğinşizi yıkarken izlemeniz gereken basamaklar.
-Bebeğinizin giysilerini çıkarın ve onu bir havluya sarın. Beklenmedik sürprizlerden kaçınmak için alt bezini hemen çıkarmayın.
-Yüzünü yumuşak ve nemli bir bezle sadece su kullanarak silin.
-Her göze ayrı pamuk kullanmak suretiyle,gözleri,burun kenarından göze doğru silip göz kapaklarını temizleyin. Burun ve kulak çevresini ve kulaklarının arkasını temizleyin. Kulak arkalarına ve boyundaki cilt boğumlarına özellikle özen gösterin.Bebeklerin sadece görünen kulak kepçesinin içi temizlenmelidir.Kulak deliğinden içeriye herhangi bir cisim sokulmamasına özen gösterilmelidir.
-Bebeğinizi içine sardığınız havluyu açmadan,başını ve boynunu destekleyerek ve bebek şampuanını gözlerine kaçırmamaya dikkat ederek bebeğinizin başını yıkayın. Durulamayı saf su ile yapın. Sonra bebeğinizi sırtüstü yatırın ve başını kurulayın. Saçları için kurutma makinası kullanmayın. Yumuşak bebek fırçasıyla hafifçe fırçalayın.Sıcak tutmak için başını kuru bir havlu ile kapatın.
-Vücuduna sardığınız havluyu açın.Bir miktar bebek sabunu ile ıslattığınız bez ile göbek bağını ıslatmadan vücudunu silip ayrı bir ıslak bezle durulayın.Ve tüm vücudunu kurulayın.Sonra tekrar havluya sarın
-Son olarak,bebeğinizin bezini açıp (kız bebekler için bölgeyi önden arkaya doğru) genital bölgeyi nemli bir pamukla ya da yumuşak bir yıkama beziyle temizleyin. Bu bölgeler erkek bebeklerine kıyasla kız bebeklerinde çok daha hassas olduğundan fazlasıyşa dikat edilmelidir. Bebeğin altını yeniden bezlemeden önce pişik kremi sürmeyi de ihmal etmeyin.
-Göbek bakımını da yaptıktan sonra (bebeğin cildi kuru olmadıkça losyon kullanmaya gerek yoktur ancak yine de istiyorsanız kullanabilirsiniz) bebeğinizi giydirebilirsiniz.

Bebeğinizin Banyo Keyfi

Küvette Banyo Keyfi

Bebeğinizi mutlaka karnı açken ya da beslenmeden en az 1.5 saat sonra yıkayın. Çünkü tok karınla yıkadığınızda midesine basınç yapıp kusmasına neden olabilirsiniz. Peki keyifli bir küvet banyosu için ihtiyacınız olan malzemeler neler?
Gereken Malzemeler
-Bebek termometresi
-Su dolu küvet (36,5° C - 37° C )
-Maşrapa
-Bebek şampuanı
-Yıkama süngeri
-Havlu
-Bebek kremi losyonu
-Bebek saç fırçası
-Bebek bezi
-Bebeğin giysileri
-Tırnak makası

Yıkama Şekli

-Öncelikle küveti yarısına kadar (37°) sıcak su ile doldurun.

-Bebeğinizi yavaş yavaş alıştırarak suya sokun

-Önce bebeğinizin ön tarafını bebek sabunu kullanarak bebek süngeriyle sabunlayın.
-Sırtını sabunlayıp vücudunu su ile durulayın.
-Başını nazikçe sabunlayıp kulaklarına su kaçırmamaya dikkat ederek başını durulayın.
-Genital bölge temizliğini en sona bırakın (Kız bebeklerde genital organlar fazlasıyla hassas oluğundan en iç kısmı sabunla yıkanmamalıdır.)
-Bebeğin tüm vücudunu durulayın. Sabun kalması cildinde alerjik reaksiyonların gelişmesine sebep olmakla beraber kızarıklıklara ve kabarmalara da neden olabilir. Ayrıca sabunun veya bebek şampuanının bebeğin hassas cildine etkisini test etmek için önce küçük bir alanda test etmeniz daha sağlıklı olacaktır.
-Bebeğinizi havlusuna sarın,kurulayıp saçlarını fırçalayın ve giydirin. El ve ayak tırnaklarını özel bebek makasıyla kesebilirsiniz.
Tüm bu işlemlerden sonra bebeğiniz fazlasıyla gevşemiş ve rahatlamış olacağından rahat bir uykuya hazır hale gelecektir.
Keyifli banyolar dileriz.

No more pages to load

No more pages to load