Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Neler Yapılır?

Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Neler Yapılır? Okul öncesi eğitimin zeka gelişimi açısından çok önemli rolü vardır. Oyunlarla zeka gelişimleri yazımızın devamında!

Beyin gelişimi, hamileliğin üçüncü haftasında başlayan bebeğin zeka gelişiminin en hızlı olduğu dönemler anne karnındaki diğer dönemler ve doğumundan sonraki ilk birkaç yıldır. Dolayısıyla özellikle bu dönemlerde bebeğin zeka gelişimi için yapılan faaliyetlerde bulunmak oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Bebeğin yatağının yerini ya da etrafında gördüğü cisimlerin yerlerini değiştirmenin bile, bebeğin görme duyusunu uyararak gelişmesine katkıda bulunacağı böylesi kritik dönemde, ebeveynlerin aklında "bebeğin zeka gelişimi için neler yapılır?" Sorusu yer almaktadır.

Aylara Göre Bebeğin Zeka Gelişimi

  • Dördüncü Aya Kadar Yapılabilecek Zekâ Geliştirici Aktiviteler

Bu dönemde bebeğinizle sık sık konuşmayı ihmal etmemeli ve konuşurken de mutlaka gözlerinin içine bakmalısınız. Görüş alanında yer alan objeleri hareket ettirin ve ilgisini çekmesini sağlayın. Onunla bol bol ev içinde ya da dışında yürüyüşlere çıkın ve farklı nesneler görmesini sağlamayın. Değişik oyuncakları ya da objeleri eline alıp yere atması da farklı sesleri duymasını sağladığı gibi aynı zamanda ellerini kullanma becerisinin gelişmesine de katkıda bulunur.

Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Neler Yapılır?

Ayrıca kullanılmayan bir kutunun içerisine koyacağınız değişik objeler yardımıyla, onunla zekâ geliştirici oyunlar oynayabilirsiniz. Örneğin kutuda ne olduğunu sorabilir ve daha sonra objenin ismini söylerken bebeğinizin ona dokunmasına izin verebilirsiniz.

  • Dört Ve Altı Ay Arasındaki Bebeklerde Yapılabilecek Zekâ Geliştirici Aktiviteler

Bebeğinizi sık sık ismi ile çağırın. Tekrar tekrar tekerlemeler ve ninniler söylemeyi ihmal etmeyin. Birlikte aynaya bakarak ona kendi yüzündeki değişik bölgeleri göstermek de ayrıca atlanmaması gereken bir aktivitedir. Ayrıca görme duyusunu geliştirmek için de ona bol bol değişik görseller göstermeyi unutmayın.

Bu dönemde bebeğiniz ile oynayabileceğiniz birçok bebek oyunları bulunmakta. Örneğin, el ya da ayak parmakları ile tek tek dokunarak sayı sayma oyunu oynayabilirsiniz. Bir çubuk yardımıyla vurulduğunda değişik sesler çıkaran zekâ geliştirici oyuncaklar da alarak, çıkardığınız ritmik sesleri onun da tekrarlaması için cesaretlendirebilirsiniz.

Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Neler Yapılır?

  • Altı Ay Sonrasında Yapılabilecek Zekâ Geliştirici Aktiviteler

Her dönemde olduğu gibi 6 ay sonrasında da bebeğinizle sık sık konuşmanız oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Başka çocuklarla karşılaşması, değişik sesler duyması, değişik görseller görmesi, neden - sonuç ilişkisini kavraması, ellerine verilen kâğıt ve kalemle değişik çizimler ve şekiller yapması, değişik şekillerdeki tahta bloklar gibi zekâ geliştirici oyuncaklar ile rahatça oynayabilmesi, el çırpması gibi basit hareketleri onun da taklit edebilmesi bu dönemde yapılabilecek zekâ geliştirici aktivitelerin başında gelmektedir.

No more pages to load

No more pages to load