Bebeğin Gazı Doğal Yollarla Nasıl Çıkarılır?

Bebeğin Gazı Doğal Yollarla Nasıl Çıkarılır? Gaz Sancısını Gidermek İçin Yapılabilecekler? Bebek gazını çıkarmanın ipuçları!

Bebeklerin huzursuz olmalarının en büyük sebeplerinden birisi de gaz sancıları çekmeleridir. Aileler bebeğin gazı nasıl doğal yollarla çıkarılır sorusunun yanıtına tam sahip olamadıkları için bu durumlarda elleri ayakları birbirine dolanır. Bebeğinizin gazını çıkarmak için aslında belli gaz çıkarma pozisyonları ve gaz çıkarma egzersizleri vardır. Siz de bebeğinizin gazını nasıl kolayca çıkarmasını sağlayacağınızı merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Bebeğin Gazı Neden Olur?

Hava yutmaktan dolayı bebekte gaz oluşmuş olabilir. Ya da alınan gıda yeterince parçalanıp hazmedilemediyse bu durumda bebekte gaz oluşmasına sebep olabilir. Bebeklerin hava yutması da genelde ağladıklarında oldukça fazla olmaktadır. Bazı meyve ve meyve sularının içinde bulunan şeker alkolü ve fasulye, bezelye, mercimek, lahana, brokoli, karnabahar sindirilmesi zor olan yiyecekler olduğu için gaz yapan yiyecekler arasında sayılabilir.

Bebeğinizin günde 14-23 kere gaz çıkarması oldukça normaldir. Bu sayı yetişkinler içinde geçerlidir.

Bebeğin Gazı Doğal Yollarla Nasıl Çıkarılır?

Eğer bebeğinizde gaz oluşmasını en aza indirmek istiyorsanız belli birkaç yöntem deneyebilirsiniz. Çocuğunuzu dik pozisyonda beslerseniz gaz oluşmasını bir nebze engelleyebilirsiniz. Bebeğin emzirilmesinde veya biberonla beslenmesinde de bebeğin başının midesinden yukarı seviye tutulmasına özen gösterilmelidir. Yavaş akıtan biberonları tercih ederseniz bebeğinizde fazladan gaz oluşmasını da engellemiş olursunuz.

Gaz Sancısını Gidermek İçin Yapılabilecekler

Bebeğinizin geğirmesini sağlamak gaz sancısını giderecektir. Bunun için gaz çıkarma pozisyonları arasından birkaçını deneyerek bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Gaz çıkarma egzersizleri arasından sırayla denediğiniz takdirde mutlaka birisi bebeğinizin gazını çıkarmasına yardımcı olacaktır.

  • Bebeğinizi omzunuza yaslayarak dik pozisyonda tutun ve sırtına hafifçe vurun.
  • Bebeğinizi yüzükoyun olacak şekilde kucağınıza yatırın ve arkasını sıvazlamaya başlayın.
  • Bebeğinizi oturur pozisyonda kucağınıza alarak sırtına hafifçe vurun.
  • Kolunuzu açarak bebeğinizi yüzükoyun kolunuzun üzerinde kafasını elinizle tutacak şekilde yerleştirin. Daha sonra diğer elinizle sırtına hafifçe vurun.

Gaz çıkarma egzersizleri konusunda ayrıntılı bilgi almak ve hareketleri doğru yapabilmek için internetteki videolardan da yardım alabilirsiniz.

  • Bu gaz çıkarma pozisyonları bebeğinizi rahatlatmadıysa yemek yedikten sonra bebeğinizi yüzükoyun olarak 5-10 dakika yatırın. Bir süre bu şekilde bekledikten sonra bebeğinizin sırtına hafifçe vurun ve gazın çıkmasını sağlayın.
  • Bebeğiniz yatarken bacaklarını tutup bisiklet çevirir gibi çevirirseniz bu gaz çıkarma pozisyonu da bebeğinize iyi gelecektir.

Bebeğin Gazı Doğal Yollarla Nasıl Çıkarılır?

  • Bebeklerinizin gaz çıkarmasını kolaylaştıracak bazı ilaçlar piyasada satılmaktadır. Ancak uzmanlar bebeklere ilaç verilmesi yerine bitkilerden yardım alınmasını önermektedir. Gaz sancısına kimyon kullanarak son verebilirsiniz. Hazırladığınız bitki çayları içerisine katacağınız ufak miktarda kimyon bebeğinizin gazını çıkarma konusunda ona oldukça yardımcı olacaktır.

No more pages to load

No more pages to load