Bayat Ekmek İle Yapılabilecek Pratik Bilgiler

Bayat Ekmek İle Yapılabilecek Pratik Bilgiler. Bayat ekmekleri aslında sofranıza çok farklı şekillerde katabileceğinizi biliyor musunuz?

Toplum olarak ekmek yemeyi çok severiz. Ekmeksiz doymadığımızı dile getirir, haddinden fazla ekmekleri alır soframıza koyarız. Ancak bunların birçoğu da kalır. Ertesi gün kahvaltıya taze ekmekle başlamak isteyince de bayat ekmek ile ne yapacağımızı kara kara düşünmeye başlarız. Bu bayat ekmekleri atmadan sofranıza çok farklı şekillerde katabilirsiniz. İşte bayat ekmekle yapılabilecekler;

Bayat Ekmek İle Neler Yapabileceğinizi Biliyor Muydunuz?

Bayat Ekmekler Galeta Unu

Bayat ekmeklerinizi dilimleyin veya ufak parçalara ayırın ve bunları kurutun. Ekmekleriniz iyice kuruduktan sonra mutfak robotundan geçirerek kırıntı haline gelmelerini sağlayın. Hazırlamış olduğunu bu ekmek kırıntılarını köftelerinizin, böreklerinizin üzerine galeta unu olarak kullanabilirsiniz. Üstelik hemen kullanmanıza da gerek yok. Buzluğa attığınızda siz ihtiyaç duyana kadar orada rahatlıkla bekleyebilirler.

Bayat Ekmek İle Yapılabilecek Pratik Bilgiler

Çorbaların Vazgeçilmezi Kruton

Bayatlamış ekmeklerinizi küp küp dilimleyin. En şık restoranlarda çorbaların üzerine servis edilen ekmek parçacıklarından yapacağız. Siz de göreceksiniz ki bu şık sunum için bayat ekmek yeterliymiş. Küp küp doğradığınız ekmekler biraz yağ ve baharat ekleyin. İsterseniz sade bir şekilde de hazırlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir durum. Daha sonra bunları fırın tepsisine dizin ve fırına verin. Kızardıklarında fırından çıkarın. İstediğiniz zaman kullanmak üzere erzak dolabınızda saklayabilirsiniz.

Bayat Ekmek Pizzası

Sofranıza en renk katacak yemek de bayat ekmeklerinizle yapacağınız pizzalar olacaktır. Hem çocuklarınız bayılacak hem de siz kendi sağlıklı pizzanızı yapmış olacaksınız.  Bayat ekmek için 2 yumurta kullanmanız gerekiyor. Bunun yanında 1 su bardağı süt, çeyrek çay bardağı sıvı yağ ve yarım paket kabartma tozu kullanacaksınız. Küp küp dilimlenmiş eklemleri bu karışımın içine atarak fırın tepsisine hepsini yayın. Üzerine bir pizzada olmasını istediğiniz her ürünü ekleyebilirsiniz. Pişmeye yakın bir zaman diliminde de tepsiyi fırından çıkarıp üzerine kaşar rendeleyin. Tekrar fırına verin, kaşarlar eridiğinde de pizzanızı fırından çıkararak servise hazır hale getirebilirsiniz.

Kahvaltıda Yeni Bir Lezzet Peynirli Ekmek

Bayat ekmeklerinizin üzerine harika bir karışım sürerek çok farklı lezzetler elde edebilirsiniz. Yumurta, peynir ve ince doğranmış biberlerinizi bir kapta karıştırın ve daha sonra ekmeklerinizin üzerine sürün. Daha sonra bu ekmekleri fırına verin. Çok kısa bir zaman diliminde ekmekleriniz servise hazır olacaktır. Hem de çok lezzetli bir şekilde!

Bayat Ekmek İle Yapılabilecek Pratik Bilgiler

Biri Yumurtalı Ekmek Mi Dedi?

Çocukların en sevdiği şeyler arasında yer alır yumurtalı ekmekler. Tatları da oldukça güzeldir ve aynı zamanda besleyicidirler. 3 yumurta, çeyrek su bardağı süt, yeterince tuz, baharatlar ve 1 bayat ekmek. İhtiyacınız olan malzemeler sadece bunlar. Dilimli olan ekmekleri bu karışıma iyice bandırın. İsterseniz kızgın yağda kızartın, isterseniz fırında hazırlayın. İki türlü de harika bir lezzet elde edeceksiniz.

Başlı Başına Bir Yemek; Tirit

Öncelikle bayat ekmek dilimlerini bir kaba yerleştirin. Soğanları kıyın ve tuzlayarak öldürün. Bunları ekmeklerin üzerinde yerleştirin. Daha sonra üzerlerine haşlanmış kemikli etin suyunu her yerine gezdirerek, aman çok oldu demeden bol bol dökün. Üzerlerine maydanoz veya sumak da serpebilirsiniz.