Başarılı Bir Blogger Olmanın 5 Altın Kuralı

Yüzyılın en popüler meslekleri arasına giren bloggerlık, çoğu tam zamanlı çalışanın hayalindeki meslek haline gelirken, birçok üniversite hatta lise öğrencilerinin de ilgi alanına girmiş durumda. Bloggerlık özel bir çalışma alanı gerektirmeyen, belirli çalışma saatleri olmayan, içinizden geldiği gibi hareket edebileceğiniz ideal bir meslek ya da ek iş olabilir sizin için. Bu kadar rahat olan bir işi sürdürmek de o kadar kolay mı sizce? Hiç mi zorluğu yok bu işin dediğinizi duyar gibiyiz. Tabi ki var. Araştırmalara göre açılan çoğu blog düzenli bir şekilde güncellenmediğinden kapatılıyor veya paylaşımda bulunmuyor. Bu yüzden her işte olduğu gibi bu işte de başarılı olmak için yapılması gereken ve izlenmesi gereken birkaç adım var.

Özgün Bir Blog Adı Bulmalısınız

Bloğunuzun etiketi, adı olacağı için hem içeriğinizi yansıtması açısından hem de paylaşımlarınızın ilgi çekici olduğunu göstermesi açısından özgün bir isim bulmanız çok önemlidir. İsmi düşünürken hitap edeceğiniz kitleyi de hesaba katmalısınız. Belirli bir takipçi sayınız olduktan sonra blog adını değiştirmeniz sizin için sıkıntı yaratacaktır. Bu yüzden bloğunuza uzun vadede kullanacağınıza emin olduğunuz ismi verin.

Ne Tür Paylaşımlar Yapacağınıza Karar Verin

Bloğunuzu bir hevesle açıp bir süre sonra paylaşım yapamamaktan kapatmak zorunda kalmak istemiyorsanız, her daim ilginizi çeken ve paylaşım yaparken sıkılmayacağınız bir alan bulmalısınız. Öyle ki bunu meslek haline getirmeyi düşünüyorsanız sürdürebilir olması gerekir. Unutmayın bir işin sürdürülebilir olması o işin başarılı olmasıyla doğru orantılıdır.

İlgi Çekici İçerikler Üretin

Bloğunuzun tanınması ve çok sayıda takipçisi olması için ilgi çekici, paylaşılmaya değer içerikler üretmeye özen göstermelisiniz. Akıcı yazılar yazmalı, görüntü kalitesi yüksek ve uğraşılmış fotoğraflar yüklemelisiniz. Kısacası, insanlara size takip etmeleri için güzel sebepler vermeniz gerek. Size benzer blogları takip edin ve en çok ilgi gören içerikleri belirleyip onlar üzerinden paylaşım yapın.

İstikrarlı Olmaya Özen Gösterin

Düzenli ve istikrarlı paylaşım yapmak tüm sosyal medya hesapları için de geçerli olan bir özelliktir. Siz ne kadar fazla video, fotoğraf veya tweet paylaşırsanız o kadar aramalarda yukarılarda olursunuz. Blog için de bu böyledir. Ne kadar düzenli içerik üretirseniz yazılarınız zamanla en çok arananlara girer ve takipçilerinizin sık sık sitenize girmesini sağlar. Takipçilerinizi tek bir kişi olarak görmeyin, her takipçi kendinden başka bir okuyucu da beraberinde getirebilir.

Takipçilerinizi Önemseyin

Bloggerlık da sanatçılık gibi hassas bir meslek sayılabilir. Siz ne kadar halktan bir sanatçı olursanız, fanlarınız da sizi bir o kadar yüceltir ve takip eder. Bu işte sizde sanatçı psikolojisi gibi davranmalısınız. Yani demek istediğimiz, sizi izleyen, size yorum yapan takipçilerinize geri dönüşler yapın, onlara istedikleri ilgiyi göstermekten kaçınmayın. Hiç şüpheniz olmasın bu sizi içten ve samimi bir blogger yapacaktır. Böylelikle onlardan gelen geri dönüşlerle içeriklerinize yön vermeniz sizin işinize yarayacaktır. 

No more pages to load

No more pages to load